مجله همراه مکانیک » معرفی خودرو
آریزو 6 پرو سومین خودرو از محصولات مدیران خودرو با برند فونیکس است که آذرماه گذشته در هتل اسپیناس پالاس تهران به‌صورت رسمی معرفی شد. البته این خودرو در همان مراسم باتوجه به نخستین حضور رسمی و رونمایی‌های قبلی از 2 محصول دیگر به‌شدت در کانون توجه قرار گرفت. روز چهارشنبه 15 تیرماه 1401 پس از گذشت بیش از 6 ماه از آن مراسم، مدیران خودرو آریزو 6 پرو را برای بررسی قابلیت‌های فنی و تجربه رانندگی در پیست آزادی تهران در اختیار خبرنگاران قرار داد.
فونیکس آریزو 6 پرو- نمای عقب در حال حرکتفونیکس آریزو 6 پرو- نمای عقب در حال حرکت
محصولی که پس از مدت‌ها یک سدان جدید در بازار ایران آن به حساب می‌آید و از همین جهت می‌تواند نسبت به کراس‌اوور‌های تکراری یک اتفاق جدید باشد. حال اینکه این اتفاق جدید تا چه اندازه نسبت به مدل قبلی یعنی آریزو 6 که اکنون تحت برند ام‌وی‌ام در بازار عرضه می‌شود، تغییرات داشته مبحث دیگری است که در مقاله نقد و بررسی فونیکس آریزو 6 پرو به آن خواهیم پرداخت. با مجله همراه مکانیک، همراه باشید.

jQuery(document).ready( function () {

} );

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو

میخوای بدون نگرانی، خودروی کارشناسی شده، با 100% ضمانت بدنه بخری؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. خرید خودرو
آریزو 6 پرو را نمی‌توان یک نسل جدید از آریزو 6 دانست و تنها باید برای این سدان از عناوینی مانند فیس‌لیفت یا مدل بهینه‌سازی شده استفاده کرد. خودرویی که از نظر ابعاد درست در میانه سگمنت‌های C و D قرار می‌گیرد. یعنی جایی بین هیوندای النترا و سوناتا، کیا سراتو و اپتیما یا تویوتا کرولا و کمری. چیزی مثل هیوندای i40. موضوعی که البته در عکس آریزو 6 پرو چندان قابل تشخیص نیست و خودرو در تصاویر کوچک‌تر از واقعیت به نظر می‌رسد.
فونیکس آریزو 6 پرو- داشبوردفونیکس آریزو 6 پرو- داشبورد
از عمده تغییرات خودرو آریزو 6 پرو می‌توان به مواردی چون تعویض جلو پنجره سه‌بعدی سابق با یک نمونه ساده‌تر و صدالبته شکیل‌تر، سپرهای جلو و عقب جدید، چراغ‌های عقب دودی و پیوسته به سبک خودروهای ژاپنی از جمله تویوتا کرولا، پشت آمپر کاملا دیجیتال، نمایش‌گر مرکزی بزرگ 10.25 اینچی، تعویض دنده به‌صورت برقی با اهرم جدید همراه با افزوده شدن آپشن‌های ایمنی مانند رادارهای هشدار نقاط کور، تعویض ناگهانی مسیر و ترافیک جانبی موسوم به ADAS اشاره کرد.

jQuery(document).ready( function () {

} );

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو

میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو
این خودرو از همان موتور 1.5 لیتری توربو آشنا به همراه گیربکس سی‌وی‌تی 9 سرعته مجازی بهره می‌برد. اما برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی قدرت و گشتاور تولیدی سیستم پیشرانشی آن نسبت به ارقام 156 اسب‌بخار و 230 نیوتن‌متر گشتاور متفاوت است.
براساس اعلام تیم فنی شرکت مدیران خودرو، قوای این پیشرانه به 147 اسب‌بخار قدرت و 210 نیوتن‌متر گشتاور محدود می‌شود. توانی که شاید در شتاب‌گیری اولیه چندان خود را نشان ندهد. اما در شتاب ثانویه کاملا آشکار است و برخلاف خودروهای قدیمی‌تر ساخت چین با اعداد اعلام شده هم‌خوانی دارد.
فونیکس آریزو 6 پرو- پیشرانهفونیکس آریزو 6 پرو- پیشرانه
حین رانندگی با فونیکس آریزو 6 پرو در پیست اتومبیلرانی مجموعه ورزشی آزادی تهران شرایط برای به‌دست آوردن اعداد دقیق و داده‌های فنی صحیح چندان مهیا نبود. چراکه درنهایت امکانات و ملزومات تست درایو حرفه‌ای این خودرو به علت حضور نمایندگان رسانه‌های مختلف و کمبود تایم فراهم نشد.
اگرچه با مساعدت مسئولان برگزاری مراسم توانستیم تجربه رانندگی مناسبی با این خودرو در یک بازه زمانی قابل قبول را به ثبت برسانیم. بر همین اساس داده‌های زیر با شرایط موصوف برای چری آریزو 6 پرو به‌دست آمدند:

jQuery(document).ready( function () {

} );

در فضایی که توصیف شد، فونیکس آریزو 6 پرو را خودرویی نرم، خانوادگی، مدرن و برخوردار از آپشن‌های کاربردی یافتیم. سدانی که سیستم تعلیق آن در جلو از نوع مک فرسون و در عقب از نوع تورشن بیم یا میله پیچشی است و همین آرایش نشان از ذات محافظه کار و کم‌استهلاک این خودرو دارد. هرچند اگر به‌جای این نوع سیستم تعلیق از نوع جناغی دوبل در جلو و اتصال چندگانه یا مولتی لینک در عقب استفاده می‌شد؛ آریزو ۶ پرو می‌توانست با همین رینگ‌های 17 اینچی نیز به گزینه‌ای با سبک رانندگی اسپرت و جوان‌پسند تبدیل شود.
ترکیب فعلی موجب می‌شود این سدان میان‌سایز خودرویی نرم و خانوادگی با هندلینگ متوسط مخصوصا در زمان عبور از پیچ‌های تند و سرعت‌های بالا لقب بگیرد. موضوعی‌که در بسیاری از خودروهای سرشناس این کلاس نیز شاهد آن هستیم.
فونیکس آریزو 6 پرو- چراغ های عقبفونیکس آریزو 6 پرو- چراغ های عقب
شرایط تست درایو خودروهای سفیدرنگ در نظر گرفته‌شده برای آزمون رانندگی در زمانی که سیستم ترمز آنها به دلیل استفاده مکرر تحت فشار کاملا داغ شده بود، نمی‌توانست عملکرد مناسبی را از توان ترمزگیری این خودرو به نمایش بگذارد. اما ترمزگیری اولین سدان برند فونیکس در کابرد اصلی یعنی رانندگی شهری و جاده‌ای- و نه پیست اتومبیلرانی- نمره قبولی کامل را دریافت خواهد کرد.
هرچند در کل توقع داشتیم ترمزهای چهارچرخ دیسکی این ماشین که به انواع سیستم‌های ایمنی کنترلی مجهز هستند، حتی در شرایط موصوف مطمئن‌تر عمل کند و حین معرفی آریزو 6 پرو ترمزگیری را از نقاط قوت آن عنوان کنیم. یکی از خودروهای تست را با تزئینات ویژه در تصاویر آریزو 6 پرو در ابتدای متن مشاهده می‌کنید.
فونیکس آریزو 6 پرو- نمای جلو- ثابتفونیکس آریزو 6 پرو- نمای جلو- ثابت
نرمی فرمان برقی نیز برای یک رانندگی اسپرت و تحت فشار تا حدی ناپایدار به نظر می‌رسید. اما وقتی این خودرو را درشهر برانید و حین پارک و رانندگی در ترافیک عملکرد آن را مورد سنجش قرار بدهید؛ قطعا به نرمی و دقت فرمان خودرو نمره کامل خواهید داد.

jQuery(document).ready( function () {

} );

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.

برای فروش خودرو در سریع‌ترین زمان و با بهترین قیمت اینجا را کلیک کنید.
فونیکس آریزو 6 پرو یک سدان خانوادگی اقتصادی با چاشنی دوز کنترل‌شده‌ای از هیجان است که نسبت به نسخه پیش از فیس‌لیفت تغییرات مثبتی را تجربه کرده. اما فاکتور به‌شدت اثرگذار بر موفقیت این خودرو در بازار ایران، قیمت آن و فاصله‌اش با قیمت چری آریزو 6 است. عاملی که با اعداد 1.1 و 1.2 میلیارد تومانی مطرح‌شده در گمانه‌زنی‌ها نمی‌تواند چندان دست بالا را برای این خودرو به ارمغان بیاورد و در عمل آن را در برابر برخی کراس‌اوورهای هم‌وطن قرار خواهد داد.
فونیکس آریزو 6 پرو- پشت آمپر دیجیتالفونیکس آریزو 6 پرو- پشت آمپر دیجیتال
با همه این اوصاف در پایان باید گفت رفتار هیجانی بازار خودرو در ایران چندان قابل پیش‌بینی نیست و خوش‌نامی عرضه‌کننده، گستردگی خدمات پس‌ازفروش، افت کمتر قیمت نسبت به سایر خودروهای صفرکیلومتر چینی حاضر در ایران، مانور مدیران‌خودرو روی تمایز همه‌جانبه محصولات برند لوکس خود، یعنی فونیکس به‌علاوه تنوع اندک در بازار سدان‌های محدوده یک میلیارد تومان همگی از جمله عواملی هستند که می‌توانند آریزو 6 پرو را تا قله موفقیت همراهی کنند.
همراه مکانیک، همراه مطمئن شما در فرآیند خرید و فروش خودرو‌ست. این مجموعه با تجریه‌ی هزاران همراهی در خرید و با ارائه‌ی خدمات همه جانبه‌ی خودرویی، در مسیر خلق بهترین تجربه‌ی ممکن از خرید و فروش، کنار شماست.
با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک، یک دستیار متخصص خودرویی داشته باشید و از خدمات متنوع این شرکت بهره‌مند شوید.

source

source

توسط chaarcharkh