یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
ایسنا/خراسان رضوی فرماندار شهرستان کلات به تاثیر جمعیت مهاجر بر افزایش آمار بیماران کرونایی کلات اشاره کرد و گفت: معمولا ثبت آمار بیماران در وزارتخانه یا شبکه بهداشت و درمان براساس کد ملی افراد است. با توجه به اینکه در سال‌های گذشته شاهد مهاجرت گسترده از کلات بوده‌ایم، بسیاری از افراد در کلات ساکن نیستند اما چون کد ملی آن‌ها مربوط به شهرستان کلات است، ابتلای آنان نیز در آمار شهرستان کلات ثبت می‌شود.
در همین خصوص مدیر شبکه بهداشت و درمان کلات نیز به تاثیر واکسیناسیون بر کاهش علائم این بیماری اشاره و بیان کرد: بنا بر بررسی‌های انجام شده کسانی که در ماه‌های اخیر در شهرستان کلات بستری شدند، یا واکسن نزده و یا فقط یک دوز از آن را تزریق کرده بودند.
بعد از یک دوره فروکش کردن شیوع بیماری کرونا، و به دنبال آن عادی‌انگاری‌هایی که محسوس و مشهود بود، چند هفته‌ای است که روند صعودی شیوع بیماری در بسیاری از نقاط کشور آغاز شده اما همچنان در بسیاری از نقاط عادی‌انگاری‌ها ادامه دارد.
بنا بر آخرین به‌ روزرسانی اطلاعات وزارت بهداشت و اعلام وضعیت رنگ‌بندی شهرها به لحاظ شیوع کرونا، شهرستان کلات در وضعیت قرمز قرار گرفته است؛ این در حالی است که طبق گفته مسئولان شهرستان وضعیت واقعی شهرستان کلات بنا بر آمار ثبت شده در روزهای اخیر نارنجی است.
علی صلاحی، فرماندار کلات، ثبت بیماران کووید براساس کد ملی را یکی از عوامل قرار گرفتن شهرستان کلات در وضعیت قرمز اعلام و در همین زمینه و در گفت‌وگو با ایسنا عنوان کرد: شهرستان کلات در کل تیر ماه فقط ۶ بستری کرونایی داشته و بنا بر بررسی آمار از سوی شبکه بهداشت و درمان شهرستان و با توجه به فرمول‌های مربوطه وضعیت شهرستان نارنجی است.
آنچه مورد تاکید است رعایت پروتکل‌ها و رعایت فاصله اجتماعی به صورت جدی‌تر است
وی افزود: در شرایط حاضر و با توجه به اینکه کرونا هنوز ریشه‌کن نشده، آنچه مهم است تاکید و توصیه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. شرایط حتی زرد هم که باشد، به منظور جلوگیری از شیوع کرونا همه و همه باید پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله اجتماعی را جدی بگیریم.
وی تصریح کرد: شهرستان کلات یک شهرستان گردشگری است و مردم مراجعات مختلفی به این شهرستان دارند؛ بنابراین با عنایت به لزوم مدیریت هوشمند نظارت‌ها باید تشدید شده و آنچه مورد تاکید ماست، رعایت پروتکل‌ها و رعایت فاصله اجتماعی به صورت جدی‌تر است.
فرماندار کلات در مورد آمادگی شهرستان برای رویارویی با پیک هفتم کرونا خاطرنشان کرد: با توجه به جلساتی که داشتیم و پیگیری‌هایی که انجام شده و همچنین آمادگی‌هایی که در شبکه بهداشت و درمان و ستاد پیشگیری از کرونا در سطح شهرستان وجود دارد، قطعا این موضوع قابل مدیریت است چرا که قبلا هم شیوع بیماری کرونا مدیریت شد و اعضای ستاد مقابله با کرونا و شبکه بهداشت و درمان شهرستان هم آمادگی لازم و هم تجربه لازم برای رویارویی با پیک را دارند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان کلات نیز به تاثیر جمعیت مهاجر بر افزایش آمار کرونایی شهرستان اشاره کرد و گفت: آمارهایی که در سامانه وزارت بهداشت ثبت می‌شود، بر اساس کد ملی است و با توجه به اینکه شهرستان کلات جمعیت مهاجر زیادی دارد که در سایر نقاط کشور پراکنده هستند، وقتی آمار بر اساس کد ملی ثبت می‌شود، ما چه بخواهیم جه نخواهیم این آمار برای شهرستان کلات لحاظ خواهد شد.
زین‌العابدین آزاد در رابطه با آخرین وضعیت کرونا در شهرستان کلات توضیح داد: از اوایل تیر تا اواسط آن افزایش محسوسی در تعداد بیماران نداشته‌ایم اما از اواسط ماه گذشته به بعد بیماری روند افزایشی و صعودی داشت، به طوری که موارد مثبت از ۶ مورد به ۳۶ مورد رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر هیچ بیمار مثبت کرونایی در بیمارستان کلات بستری نیست، افزود: از ابتدای تیر ماه تا پایان آن فقط ۶ بیمار بستری مثبت داشتیم و بیماران بستری مشکوک به کرونا نیز ۲۰ الی ۲۵ مورد بوده است.
بستری‌ها یا هیچ دوز واکسنی تزریق نکرده و یا فقط یک دوز واکسن تزریق کرده بودند
آزاد در پاسخ به این سوال که آیا واکسیناسیون تاثیری در کاهش بستری‌ها داشته، تصریح کرد: بعد از پیک ششم تغییر رویه دادیم و تمام مواردی که تستشان مثبت می‌شود، به لحاظ سطح علائم و اینکه آیا واکسن زده یا نزده‌اند، بررسی و ارزیابی می‌کنیم.
وی خاطرنشان کرد: بنا بر بررسی‌ها و ارزیابی‌های انجام شده، بین کسانی که واکسن زده و آن‌هایی که واکسن نزده‌اند، تفاوت بسیار فاحشی در سطح علائم مشاهده شد، به طوری که آن دسته از کسانی که واکسن تزریق کرده بودند، به هیچ عنوان کارشان به بستری کشیده نمی‌شد و اکثرا علائم خفیفی داشته و به صورت سرپایی درمان می‌شدند.
وی افزود: از ۶ نفری که در تیر ماه بستری شدند یا هیچ دوز واکسنی تزریق نکرده و یا فقط یک دوز واکسن تزریق کرده بودند و تکمیل واکسیناسیون نداشته‌اند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کلات گفت: یکی از تفاوت‌هایی که پیک ششم و پیک هفتم با پیک‌های قبلی دارد، ایمنی حاصل از واکسیناسیون و تاثیر آن بر کاهش بستری‌هاست.
وی افزود: درست است که در حال حاضر روند بیماری رو به رشد است اما میزان بستری‌ها زیاد نیست و خوشبختانه فشار مضاعفی به کادر درمان وارد نمی‌شود. ادعای‌ ما این است که این موضوع به دلیل واکسیناسیون است؛ بنابراین همچنان توصیه می‌شود شهروندان هر چه سریعتر نسبت به واکسیناسیون و یا تکمیل آن اقدام کنند.
عادی‌انگاری‌ها کار ما را بسیار دشوار می‌کند
آزاد یکی از مشکلات حال حاضر را عادی‌انگاری‌های بعد از موج ششم ذکر کرد و افزود: یکی از معضلات و مشکلاتی که در حال حاضر در کشور و از جمله در شهرستان کلات با آن روبه‌رو هستیم، موضوع عادی‌انگاری‌هاست. بنا بر بازدیدی که از سطح شهرستان داشتیم  عادی‌انگاری‌ها کاملا محسوس است و این مساله کار را بسیار دشوار می‌کند.
وی اظهار کرد: در جلسه اخیری که در ستاد کرونای شهرستان برگزار شد، مصوباتی تصویب شد از جمله اینکه نظارت‌های مشترک در رابطه با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تشدید شود. با توجه به عادی‌انگاری‌هایی که در ادارات، فضاهای عمومی و اصناف دیده می‌شود، لازم است نظارت‌ها بیشتر شود.
آزاد با اشاره به اینکه شهرستان کلات همواره در واکسیناسیون در استان پیشتاز است، در مورد درصد پوشش واکسیناسیون در این شهرستان گفت: در شهرستان کلات درصد پوشش دوز اول ۹۱ درصد، دوز دوم ۸۴ درصد و دوز سوم ۶۴ درصد گزارش شده است.
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کلات به افزایش روند واکسیناسیون در روزهای اخیر اشاره کرد و یادآور شد: مراکز واکسیناسیون شهرستان در نوبت صبح و عصر فعال است.
بنا بر آخرین به روزرسانی وزارت بهداشت در مورد اعلام وضعیت رنگ‌بندی شهرها به لحاظ شیوع کرونا در تاریخ ۳۱ تیر ماه در حال حاضر در خراسان رضوی شهرهای کلات و کاشمر در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند.
همچنین شهرهای مشهد، تربت‌ حیدریه، خواف، گناباد، قوچان، کوهسرخ، سرخس و سبزوار در وضعیت نارنجی و سایر شهرها در وضعیت زرد و یا آبی قرار دارد.
انتهای پیام
source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط chaarcharkh