مهدیه قاسمی
بررسی عملکرد ایران‌خودرو و سایپا و پارس‌خودرو در تیرماه امسال نشان می‌دهد که این خودروسازان جمعاً بیش از ۸۴ هزار دستگاه تولید داشته‌ و در مقابل با تکمیل بخشی از تولیدهای ماه‌های گذشته خود، برای قریب به ۹۷ هزار دستگاه خودرو فاکتور مالی ثبت کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که عملکرد این خودروسازان در تیر ماه کمتر از خرداد ماه بوده است.
بررسی آمار تولید و فروش ایران‌خودرو و سایپا (و پارس‌خودرو) در تیر ماه سال جاری حاکی از آن است که در مجموع ۸۴ هزار و ۹۹۳ دستگاه تولید داشته‌ و با تکمیل بخشی از تولیدهای ماه‌های گذشته خود در مجموع ۹۶ هزار و ۹۴۸ دستگاه خودرو فروخته‌اند؛ با وجود این که برای این خودروسازان در سومین ماه از سال جاری در مجموع ۱۰۳ هزار و ۹۶۹ دستگاه خودرو تولید و برای ۱۱۱ هزار و ۲۴۵ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر شده است؛ طبق آمار تولید و فروش خودروسازان در تیر ماه کمتر از ماه پیش از آن بوده است.
 
ایران خودرو در تیر ماه 1401 در مجموع ۴۶ هزار و ۸۲ خودرو (قریب به ۱۲ هزار دستگاه کمتر از خرداد ماه) تولید کرده و در مقابل برای ۴۳ هزار و ۴۹۰ دستگاه خودرو ( ۱۵ هزار و ۱۳۴ دستگاه کمتر خرداد ماه) فاکتور تجاری صادر کرده است.
در این میان، ایران‌خودرو مدعی است از ابتدای خرداد ماه تمام خودروها را عبور مستقیم و بصورت کامل تولید می‌کند و هیچ خودروی ناقصی طی دو ماه گذشته تولید نکرده است، آمار فروش این گروه صنعتی نشان می‌دهد محصولاتی همچون پژوها، سمندها، هایما و البته تارا، با وجود تکمیل تولیدهای ناقص گذشته، کمتر از میزان تولید در یک ماهه تیر ماه است؛ ایران‌خودرو در این رابطه اعلام می‌کند بخش عظیمی از این تعداد مربوط به تولید آخرین روزهای ماه است که در روز اول ماه بعد تجاری شده است.
به تفکیک طبق آمار، ایران‌خودرو ۲۹ هزار و ۲۸۲ دستگاه محصولات گروه پژو و ۴۷۶۸ دستگاه از محصولات خانواده سمند در چهارمین ماه از سال ۱۴۰۱ تولید کرده و برای ۲۶ هزار و۸۳۲ دستگاه از انواع پژو و ۴۱۹۰ دستگاه محصولات سمند فاکتور فروش صادر کرده است.
همچنین ایران‌خودرو به ترتیب ۶۰۰۱، دستگاه دنا و ۲۰۹۵ دستگاه رانا و ۱۹۵۰ دستگاه تارا تولید کرده است که به ترتیب ۶۹۱۳ دستگاه دنا، ۲۷۱۶ دستگاه رانا و ۱۹۱۰دستگاه تارا فروخته است. آمار فروش این خودروها نیز کمتر از میزان تولید آن‌هاست و احتمالا بایستی تولید روز آخر و شیفت آخر ۳۱ تیر ماه است.
این گروه خودروسازی در تیر ماه امسال همچنین ۱۹۸۵ دستگاه خودرو هایما تولید و ۹۱۸ دستگاه فاکتور کرده است. ضمن اینکه یک دستگاه از سایر محصولات این گروه خودروسازی در آمار تولید این ماه ثبت شده که با تکمیل تولیدهای ماه‌های گذشته هشت دستگاه فاکتور شده است.
دیگر خودروساز بزرگ کشور (سایپا) نیز در چهارمین ماه از سال جاری در مجموع ۲۷ هزار و ۴۷۴ دستگاه خودرو (۵۸۱۹ دستگاه کمتر از تولید خردادماه) تولید کرده و در مقابل برای ۳۸ هزار و ۶۹۸ دستگاه خودرو فاکتور فروش صادر کرده است.
به تفکیک آمار، گروه خودروسازی سایپا در تیر ماه ۳۳۵۶ وانت پراید (سایپا ۱۵۱) تولید کرده و ۴۶۰۴ دستگاه از این محصول را تجاری‌سازی کرده است. همچنین ۱۴۹۲ دستگاه شاهین تولید و ۲۰۰۴  دستگاه از آن فروخته است.
در یک‌ماهه تیر ۱۴۰۱ سایپا در مجموع ۲۲ هزار و ۵۳۶ دستگاه از محصولات خانواده X۲۰۰ (تیبا، ساینا و کوییک) به تولید رسانده است. این خودروساز ۳۲ هزار و ۹۰ دستگاه از محصولات این خانواده را در این ماه تجاری‌سازی کرده است.
همچنین در زیر مجموعه این گروه خودروسازی (پارس‌خودرو) در یک ماهه تیر ماه ۱۱ هزار و ۴۳۷ دستگاه خودرو تولید (۱۱۹۸ دستگاه کمتر از خرداد ماه) و ۱۴ هزار و ۷۶۰ دستگاه خودرو فروخته ( ۱۱۸۶ دستگاه بیشتر عرضه خرداد ماه) شده است.
از تعداد خودروهای تولیدی پارس‌خودرو در تیر ماه سال جاری ۶۱۵۹ دستگاه مربوط به محصولات گروه Q۲۰۰ بوده و در آمار فروش نیز تعداد ۹۴۸۲ دستگاهی از این محصولات دیده می‌شود.
همچنین در مدت مذکور ۴۹۳۴ دستگاه کوییک معمولی دنده‌ای و ۲۴۶ دستگاه کوییک پلاس اتوماتیک تولید شده که همه آن‌ها فروخته شده است.
پارس خودرو در خرداد ۱۴۰۱، ۹۸ ساینا تولید کرده که برای همه ۹۸ دستگاه فاکتور فروش ثبت کرده، اما در این ماه تولید و فروش کوییک S نداشته است.
آمار تولید کمتر از خرداد ماه سایپا و پارس‌خودرو با به پایان رسیدن تولید تیبا و ساینا در تابستان امسال مرتبط و تولید تعدادی به جهت رفع تعهدات مرتبط است.
 
در ادامه بخوانید:
جایگزین‌های سمند و تیبا از سال آینده وارد بازار می شوند
ریزش قیمت در بازار خودرو ادامه دارد؟
رونمایی از میتسوبیشی اکسپندر کراس فیس لیفت 2023؛ یک مینی ون – SUV خانوادگی با ظاهر جنجالی
فروش فوق العاده محصولات ام وی ام و فونیکس مدیران خودرو در مرداد 1401 آغاز شد. در این طرح فروش کلیه خودروهای این شرکت به صورت نقد و اقساط به…
شرایط ثبت نام نقدی محصولات شرکت بهمن موتور با قیمت قطعی و به صورت اینترنتی (به تعداد محدود) از فردا، یکشنبه مورخ 23 مرداد 1401 ازساعت 10 صبح تـا ساعت…
فروش نقدی محصولات شرکت بهمن دیزل با قیمت جدید از روز دوشنبه مورخ 1401/05/24 ساعت 10 صبح تا زمان تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. گروه صنعتی بهمن‌دیزل، لیست قیمت جدید…
شرکت بهمن موتور در نظر دارد از فردا چهارشنبه، عرضه خودروهای دیگنیتی پرایم و فیدلیتی پرایم تیپ ۱ و ۲ را تا پایان روز همان روز، در بورس کالای ایران…
شرکت خودروسازی ایران خودرو به عنوان اولین اقدام در راستای ورود به بورس کالا، بخشی از تولیدات دو مدل هایما S5 و هایما S7را از طریق عرضه در بورس به…
شرکت خودروسازی مکث موتور شرایط طرح فروش فوق‌العاده ویژه مردادماه 1401 را برای خودرو پیکاپ کلوت اعلام کرد. سرپرست فروش شرکت مکث موتور با اعلام طرح فروش جدید این شرکت…
چرا وقتی حتی از نزدیک ماشین هارو ندیدین میاین نظر میدین. نه پس، مردم برن…
تموم شد ؟ خیلی …..
سلام اتومات هاش بهتره
وقتی فردی خودرو فرسوده داره پس طبیعتا یک خودرو به نامش هست. وقتی محدودیت پلاک…
من هفته پیش تصادف کردم و الان ماشینم ۶ ساله که کارت طلایی داره وقتی…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

توسط chaarcharkh