مهدیه قاسمی
رئیس انجمن صنعت لاستیک با تأکید بر ضرورت عرضه لاستیک در بورس کالا، گفت: هزینه‌های تولید لاستیک از پارسال تاکنون 77 درصد رشد کرده است.
حمیدرضا عبدالمالکی اظهار داشت: هزینه قیمت مواد اولیه تولید لاستیک و تایر براساس اسناد مالی که در کدال منتشر کرده‌ایم، 77 درصد نسبت به سال گذشته رشد کرده است. اما آنچه در ستاد تنظیم بازار برای رشد قیمت تایر داده شده است، فقط 30 درصد اجازه افزایش داده که این مسئله سبب زیان تولیدکنندگان تایر می‌شود.
وی در مورد اینکه کدام شرکت‌های لاستیک‌سازی در بورس حضور دارند، گفت: شرکـت‌هایی مانند ایران تایر، بارز، یزدتایر، آرتاویل و کویرتایر هستند که کل زیان صنعت لاستیک 5 درصد شده است.
رئیس انجمن صنعت لاستیک عنوان کرد: قبلاً محصولات تایرسازی در بورس کالا عرضه می‌شد؛ اما وزارت صنعت از آن جلوگیری کرد چون در بورس کالا در یک فرایند رقابتی قیمت دوگانه در بازار شکل گرفت بنابراین از عرضه تایر در بورس کالا از آذر‌ سال گذشته جلوگیری به عمل آمد. 
عبدالمالکی اضافه کرد: صادرات به صورت محدود آزاد است اما بروکراسی خسته‌ کننده‌ای دارد. برای لاستیک‌های سواری 10 درصد حجم تولید و برای لاستیک‌های کشاورزی 30 درصد، اجازه صادرات می‌دهند اما برای هر بار باید دو ماه نامه‌نگاری و پیگیری انجام شود.
وی بیان کرد:‌ 30 درصد از مواد اولیه تولید لاستیک وارداتی و 70 درصد داخلی است که قیمت مواد وارداتی از 35 درصد تا برخی مواد تا 400 درصد رشد داشته است، در مورد مواد داخلی قیمت شناور است و براساس نرخ دلار و قیمت جهانی نفت تغییر پیدا می‌کند.
رئیس انجمن صنعت لاستیک گفت: دوده صنعتی که وزن زیادی در صنعت تایرسازی دارد و 23 درصد هزینه و وزن تایر را تشکیل می‌دهد نسبت به سال گذشته 130 درصد رشد قیمت داشته است. همچنین کائوچوی مصنوعی به عنوان ماده اولیه تولید لاستیک بین 35 تا 40 درصد افزایش قیمت داشته در حالیکه قیمت محصول نهایی است فقط 30 درصد افزایش یافته است. با این حال دولت می‌خواهد از جیب تولیدکنندگان لاستیک به دلالان سود برساند چون تفاوت قیمت لاستیک از تولید تا بازار بستگی به انواع لاستیک بین 15 تا 60 درصد وجود دارد.
عبدالمالکی عنوان کرد: در سایزهای مختلف لاستیک اختلاف قیمت زیاد است و بیشترین اختلاف مربوط به لاستیک‌های TBR یعنی لاستیک‌های رادیال باری و اتوبوس به چشم می‌خورد، در مورد خودروهای سواری هم تفاوت قیمت وجود دارد.
وی ضمن تشریح مطالبه تولیدکنندگان لاستیک ‌اظهار داشت: خروج لاستیک از شمول قیمت‌گذاری و اینکه قیمت‌گذاری توسط واحدهای صنفی براساس رقابت و عرضه و تقاضا تعیین شود، کمک بانک‌ها به پروژه‌های روی زمین مانده و اعطای تسهیلات و حمایت مالی از حدود 500 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در صنعت تایرسازی که بلاتکلیف مانده است و ‌ حذف بروکراسی از صادرات و افزایش سهمیه صادرات لاستیک، جزو خواسته‌های ما از دولت است. 
شرایط ثبت نام نقدی محصولات شرکت بهمن موتور با قیمت قطعی و به صورت اینترنتی (به تعداد محدود) از فردا، یکشنبه مورخ 23 مرداد 1401 ازساعت 10 صبح تـا ساعت…
فروش نقدی محصولات شرکت بهمن دیزل با قیمت جدید از روز دوشنبه مورخ 1401/05/24 ساعت 10 صبح تا زمان تکمیل ظرفیت فعال خواهد بود. گروه صنعتی بهمن‌دیزل، لیست قیمت جدید…
شرکت بهمن موتور در نظر دارد از فردا چهارشنبه، عرضه خودروهای دیگنیتی پرایم و فیدلیتی پرایم تیپ ۱ و ۲ را تا پایان روز همان روز، در بورس کالای ایران…
شرکت خودروسازی ایران خودرو به عنوان اولین اقدام در راستای ورود به بورس کالا، بخشی از تولیدات دو مدل هایما S5 و هایما S7را از طریق عرضه در بورس به…
شرکت خودروسازی مکث موتور شرایط طرح فروش فوق‌العاده ویژه مردادماه 1401 را برای خودرو پیکاپ کلوت اعلام کرد. سرپرست فروش شرکت مکث موتور با اعلام طرح فروش جدید این شرکت…
خودروی JAC Sehol A5 Plus یک سدان شهری تولید شده در کمپانی جک کشور چین است و بعد از معرفی در سال 2021 در شانگهای، در سال 1401 توسط کرمان…
اشتباه میزنی عزیزم تندر ۹۰ بی کیفیت ترین و زشت ترین خودرو تولید داخله اگه…
سلام دوستان‌.مگان ۲۰۰۰فول وارداتی حالا هر مدل داخل ایران مانیتور فابریک کارخونه داره اصلا؟؟؟؟
اما جهت جلب رضایت‌مندی مشتریان، برای آن دسته از تعهدات خودروی کوییک S که موعد…
سلام ارزون تر بدن تا ما هم مشتری بشیم. یا هم اقساطی بفروشن
بله اصتحلاکش هم همیشه خیلی از آزرا پایین تر بوده
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

توسط chaarcharkh