مجله همراه مکانیک » نکات خرید و فروش خودرو » انتقال خودرو؛ هزینه، مدارک و مراحل انتقال سند خودرو
انتقال سند خودرو مهم‌ترین مرحله خرید خودرو به‌شمار می‌رود؛ به‌ویژه زمانی‌که می‌خواهید خودرو دست‌ دومی را معامله کنید. زیرا با زدن سند خودرو به نام خود، درصورت وقوع هرگونه مشکلی برای وسیله نقلیه‌تان می‌توانید ادعای مالکیت بر آن داشته باشید و از طریق مراجع قانونی مسئله را پیگیری کنید. سعی کنید در زمان مراجعه به دفترخانه همه مدارک انتقال خودرو را همراه‌ خود داشته باشد تا مراحل کار با سرعت بیشتری انجام شود. 
در این مقاله از مجله همراه‌مکانیک تلاش کرده‌ایم اطلاعات جامعی درباره هزینه، مدارک و مراحل انتقال سند خودرو را در اختیار شما قرار داده و به چند سوال مهم در این‌باره پاسخ دهیم؛ در ادامه با ما همراه باشید.
مراجعه به دفترخانه اسناد رسمی آخرین مرحله‌ انتقال خودرو است که باید آن را پشت‌سر بگذارید. اما پیش از این‌کار دو مرحله دیگر باید طی شود تا اطمینان حاصل کنید که مسیر درستی را برای خرید خودرو خود انتخاب کرده‌اید و احتمال کلاهبرداری را به صفر رسانده‌اید. مراحل انتقال سند خودرو به‌صورت زیر انجام می‌شود:
برای نقل‌ و انتقال خودرو حتی اگر قرارداد خرید را در خانه یا به‌صورت غیررسمی می‌نویسید؛ باید دقت کنید همه موارد با جزییات کامل در آن ذکر شده باشد. به‌ این‌ترتیب می‌توانید همه مواردی را که ممکن است در آینده منجربه مشکل شوند، در قرارداد ذکر کنید.
برای مثال، این‌که پرداخت هزینه‌ها به‌عهده چه کسی است یا چه زمانی باید مالک، خودرو را به شما تحویل دهد؛ یا این‌که شما چگونه مبلغ خرید ماشین را پرداخت می‌کنید، مواردی هستند که باید در قرارداد ذکر شوند.

به‌علاوه، مشخصات کامل خودرو شامل همه موارد موجود در برگ سبز خودرو، باید به‌طور کامل در قرارداد قید شود. همچنین وضعیت سلامت خودرو باید کارشناسی شود و نظر کارشناس را در رابطه با رنگ یا سلامت قطعات مختلف، ضمیمه قرارداد کنید. توجه داشته باشید که، تکلیف پرداخت مالیات انتقال خودرو، هزینه انتقال سند خودرو و شرایط این کار را باید به‌طور کامل و با توافق طرفین ذکر کنید.
درنهایت قرارداد توسط شما و فروشنده امضا خواهد شد و چند شاهد هم آن را امضا می‌کنند. از این قرارداد دو نسخه باید تهیه شود، که یکی در اختیار مالک و دیگری در اختیار خریدار قرار بگیرد. هم‌چنین می‌توانید زمان مراجعه به تعویض پلاک یا دفترخانه را در قرارداد قید کنید.
میخوای بدونی قیمت روز خودرو مورد نظرت چنده ؟ از همراه مکانیک کمک بگیر. قیمت خودرو
دقت داشته باشید قبل از اقدام به نوبت گرفتن آنلاین برای تعویض پلاک خودرو حتما باید اقدام به پرداخت مالیات نقل و انتقال خودرو نمایید. طبق قانون وضع شده در اسفند سال 1400، هزینه مالیات نقل و انتقال خودرو بر عهده فروشنده خودرو است. 
در زمان مشخص‌شده، باید به‌همراه فروشنده یا با در دست داشتن وکالت‌نامه رسمی از او، به این مرکز مراجعه کنید. نکته قابل‌توجه اینجا است که هزینه وکالت‌نامه انتقال خودرو به‌عهده فروشنده بوده و خریدار در این زمینه هیچ وظیفه‌ای ندارد.
گفتنی است که در این مرکز، اصالت خودرو محرز شده و پلاک قبلی برداشته می‌شود؛ سپس پلاک جدید و برگ سبز جدید به نام خریدار صادر می‌شود و پس از مدتی، کارت خودرو به درب منزل او یا آدرس اعلامی، ارسال خواهد شد. باید دقت داشته باشید که نمی‌توانید پیش از انجام این مراحل، برای انتقال سند خودرو به دفترخانه مراجعه کنید.
مراحل انتقال خودرومراحل انتقال خودرو
پس از دریافت برگ سبز؛ می‌توانید برای ثبت سند خودرو به اتفاق فروشنده به دفترخانه اسناد رسمی مراجعه کنید یا به‌عنوان خریدار با در دست داشتن وکالت‌نامه از فروشنده، این کار را انجام دهید.
فروشندگان دقت داشته باشند که باید این مرحله را پس از دریافت مبلغ فروش خودرو انجام دهند. خریدار می‌تواند مبلغ باقی‌مانده را در دفترخانه به فروشنده پرداخت کند.

همان‌طور که گفتیم برای سند زدن خودرو، تعویض پلاک آن ضروری است. بنابراین؛ شما هرگز نمی‌توانید با وجود پلاک قدیمی روی بدنه خودرو، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. همچنین شرط مهم دیگر، حضور داشتن فروشنده یا داشتن وکالت تام‌الاختیار از او است.
مدارک انتقال سند خودرو در هر مرحله ممکن است متفاوت باشد. در مرحله تنظیم قرارداد باید مدارک زیر را در دست داشته باشید:
در زمان مراجعه به مراکز تعویض پلاک نیز باید مدارک زیر را به‌همراه داشته باشید:
درنهایت برای مراجعه به دفترخانه، این مدارک را آماده کنید:
مدارک موردنیاز انتقال سند خودرومدارک موردنیاز انتقال سند خودرو
بعضی هزینه‌ها مانند خلافی خودرو بستگی به مالک پیشین دارد و بسته‌به شیوه رانندگی او، می‌تواند زیاد یا کم باشد. اما برخی از هزینه‌ها مانند هزینه فک پلاک و صدور پلاک جدید، عوارض سالانه شهرداری، هزینه معاینه فنی، صدور وکالت‌نامه و مواردی از این دست، دارای نرخ مصوب است و شما می‌توانید پیش از مراجعه به هر مرکز، از آن‌ها استعلام بگیرید.
بخشی از هزینه‌ انتقال سند خودرو باید توسط فروشنده پرداخت شده و بخش دیگر باید میان طرفین معامله تقسیم شود. این هزینه‌ها یا به حساب دولت ریخته می‌شوند یا متعلق به دفترخانه است. هزینه‌هایی که فروشنده باید پرداخت کند، عبارت‌اند از:
هزینه‌هایی که باید میان طرفین تقسیم شود، عبارت‌اند از:
هم‌چنین درصورت نیاز به کارشناسی، خریدار باید هزینه آن را نیز پرداخت کند.
 تنظیم قرارداد
. مراجعه به مرکز تعویض پلاک
. مراجعه به دفترخانه
امکان انتقال سند خودرو بدون داشتن برگه تعویض پلاک ممکن نیست؛ مگر این‌که از فروشنده وکالت‌نامه‌ داشته باشید.
لطفا جدی بگیرید خرید و فروش وکالتی خودرو اصلا انجام ندید برادر من ماشین خریداری کرد به اصرار فروشنده که وقت ندارم و این حرفا به یک دفتر اسناد مراجعه کرده تمام پول رو هم پرداخت کرده و و حتی فروشنده خلافی رو هم پرداخت کرده اما ماشین سرقتی از آب دراومده حالا نه سردفتر اسناد گردن میگیره نه کسی دیگه پول هم در عرض یک روز پرید وقتی که مراجعه کرده بودن تعویض پلاک اونجا کارشناسان محترم با بررسی گفته بودن ماشین سرقتی هست . هنوزم بعد از شیش ماه به هج جا دستمون بند نیست . به همین… بیشتر »
سلام برادر پس به کجا بره قولنامه بنویسد
با سلام.من وکالت داشتم و تعویض پلاک رو انجام دادم و برگه سبز ماشین هم به نام خودم گرفتم.آیا باید دوباره برم دفتر خانه یا دیگه نیازی نیست؟ممنون میشم جوابم رو بدید
برای سند قطعی بله نیاز هستش برید
اقا رسما اعلام شد سند سبز سند مالکیت هستش والاسلام. یه سریا میگفتن سند دفترخانه سند اصلیه که دادستان بندهای الزام سند دفترخانه رو باطل کرده و گفت کاملا اختیاریه و محاکم و مراکز ذیربط موظف به استناد به برگ سبز هستن دیگه به چه زبانی اعلام کنن سند صادره دفترخونه بدرد موشک درست کردن می خوره.
با سلام.من وکالت فروش داشتم و تعویض پلاک رو انجام دادم و برگه سبز ماشین هم به نام خودم گرفتم و کارتمم بناممه.. الانم قصد فروش دارم باید اول سند رو بنام خودم بزنم یا میتونم بفروشم؟
اگر مالک بعدی سند قطعی رو نخواد نیازی نیست ولی اگر سند رو بخواد اول باید کارهای سند قطعی رو انجام بدید
سلام.من بدلیل تصادف کارت ماشینم دست طرف مقابله و کارت ملی و کارت بیمه ایشون هم دست منه.چون پولم رو نمیده و خسارتو گردن نمیگیره مجبور به شکایت شدم.بخاطر کرونا حکم جلبش بلاتکلیف مونده.میخواستم بدونم بدون کارت ماشین میتونم ماشینمو بفروشم؟ یا باید منتظر تعیین تکلیف مسیله باشم؟ لطفا راهنمایی کنید
ببینید شما الان در حال دعاوی قانونی هستید و فروش ماشین د این شرایط اصلا کار درستی نیست و کارت ماشین یکی از مدارک اصلی هستش که شما برای گرفتن خسارت و مدرکتون شکایت روش دارید بنابراین تا پایین شکایت و تعیین وضعیت دست نگه دارید
من ماشینمو بصورت قولنامه به دوستمون فروختم و به خریدار هم مسئله رو گفتم و ایشون قبول کردن کارت ماشین رو بگیرم بعد بریم تعویض پلاک. آیا بازم دچار مشکل میشم. و اینکه بعد از گرفتن خسارت آیا ممکنه اون طرف کارتمو نده و گرو نگه داره از سر لجبازی؟
ببینید یکم بین خریدار و فروشنده من گیج شدم اگر شما مالک هستید خب قاعدتا باید کارت خودرو الان دستت باشه و اگر خودرو رو از شخصی خریدی هنوز کارت رو بهت نداده و میخوای ماشین رو بفروشی در این شرایط باید با دوستت توافق کنی که تا مدت تحویل گرفتن کارت باید صبر کنه و بعد برید تعویض ئلاک و حتما این مورد رو داخل قولنامه هم بیارید
درخواست المثنی کارت ماشین رو بده و بگو کارت ماشین گم شده تا کارت جدید برات بیاد،
تشریف ببرید مرکز ‌تعویض پلاک و فرم گم شدن کارت خودرو رو پر کنید.یکی دیگه براتون صادر میشه
سلام من مدارکمو مثل کارت ماشین و بیمه و کارت سوختو ازم دزدیدن موقع فروش به مشکل نمیخورم ؟
چرا باید برید این مدارک رو بگیرید و بعد اقدام به فروش کنید تا با خیال راحت کار فروش رو انجام بدید
من هم همین مشکل را داشتم رفتم مرکز تعویض پلاک گفتن برای فروش نیاز به کارت ماشین و سوخت نیست بیمه را هم میتوانید به راحتی از صادر کننده بگیرید
سلام، من میخوام پلاک ماشینو بزنم بنام دخترم که بتونم یه ماشین ثبت نام کنم، آیا نیاز به سند زدن میباشد و با همون پلاک بنام زدن، قانون سایپا و ایران‌خودرو شامل حالم میشه؟
سلام وقت بخیر من ماشین خریدم ، فروشنده وکالت کاری داد منم رفتم تعویض پلاک و برگه سبز به اسم خودم شد دیگه دفتر اسناد برا ثبت سند نرفتم الان میخام بفروشم و خریدار سند قطعی میخاد الان من باید اول سند قطعی معامله اول رو کامل بکنم با وکالتی که قبلا داشتم میتونم سند قطعی بزنم!؟ تو وکالت کاری اولی نوشته شده حق توکیل به غیر دارد..
سلام وقت بخیر
برای سند زدن کارت پایان خدمت نیاز نیست ؟؟
با سلام حتما خودرو باید باشه موقع تعویض سند پلاک بنام خودمون فقط سند رو بنام ما بزنند ممنونم
مقاله سند خودرو تون عالی بود
به هیچ وجه وکالتی ماشین نخرید دوستان خیلی خطرناکه
سلام من یه ماشین خریدم با فروشنده قولنامه نوشتم بعد رفتم تعویض پلاک و سند زدم حالا معلوم شده فروشنده همون روز با کسی دیگه هم یه قولنامه نوشته ومبلغ 3 میلیون تومن هم بیانه گرفته حالا برای من مشکلی پیش میاد
چون سند زدید و کارهاش انجام شده برای شما خیر چون شما مالک خودرو هستید
هزینه انتقال ۲۰۶صندوقدار اتومات چقدر هست؟ مدل۸۷
اگر كارت سوخت ماشينم گم شده باشه چه اتفاقى ميوفته؟آيا دفتر اسناد رسمى قبول ميكنه كه سند بزنه به نام كسى؟؟
اگر كارت سوخت ماشين گم شده باشه دفتر خانه اسناد رسمى قبول به انتقال سند ميكند؟
اگر خریدار قبول کنه بله
برای سند زدن نیاز به برگه بنچاق هست ؟؟؟
با سلام عرض ادب و احترام تمام اقدامات شامل تعویض پلاک سند انتقال پلیس تعویض کارت را انجام دادم ولی سند در دفتر خانه نزدم و آدرس و تلفن فروشنده را هم ندارم چیکار باید بکنم؟
ببخشید اگه سه دانگ ماشین بخواد انتقال پیدا کنه برای تنظیم سند در دفترخانه مایات اون سه دانگ که مربوط به اون شخص میشه پرداخت بشه کافیه
سلام وقت بخیر
من برگه تاییده انتقال خودرو در تعویض پلاک رو ندارم میخوام برم دفتر خونه مشکل میخورم ایا. بقیه مدارک کامله
ممنون
سلام من فردامیخوام ی ماشین بخرم،بیعانه هم دادم تا فردابقیه کارهاشو انجام بدیم،لطفا راهنماییم کنیدخیلی بی تجربه هستم دراین مسائل
از کارشناسان همراه مکانیک مشاوره بگیرید
آیا ماشینی که میخریم باید پولو به طرف بدیم یا بعداز تعویض پلاکو سندباید پول پرداخت کنیم به طرف
سلام من ماشینم را به علت عدم تعویض پلاک وشکایت صاحب پلاک توقیف کردن ومالک قبلی خودرو در بهبهان ومن در کردستان هستم باید چکار کنم وچه مدارکی با خود ببرم تا کارم درست بشه
سلام آیا هنگام سند زدن خودرو گواهینامه رانندگی نیاز است لطفا راهنمایی کنید
خیر
من سند فروش کارخانه را ندارم و قادر به فروش خودرو نیستم ، کسی راهنمایی میکند
با درود اگر فروشنده نیاد و هیچ حسابی وسط نباشد چکار باید کرد
سلام خسته نباشید ببخشید بنده یه ماشین خریدم از کسی چهار سال پیش بعد میخوام سند قطعی بزنم میخواستم ببینم بنده بایدبرگه عوارض شهرداری جدید بگیرم یا همون قبلی کفایت میکنه
با سلام بنده به تازگی هجده سال تمام شده ام.میخواستم ببینم برای فرایند نقل و انتقال ماشین داشتن گواهینامه الزامیه؟
خیر
سلام، من میخوام پلاک ماشینو بزنم بنام دخترم که بتونم یه ماشین ثبت نام کنم، آیا نیاز به سند زدن میباشد و با همون پلاک بنام زدن، قانون سایپا و ایران‌خودرو شامل حالم میشه؟
جعل كردن تاييدانتقال خودروراچطوروازكجاپيگيري كنيم
سلام من سال ۹۳ خودرو رو از بنگاه خریدم و همان سال تعویض یلاک کردم و کارت خودرو به نامم اومد ولی برگ سبز ندارم ینی برام نیومده میتونم سند رو بدون برگ سبز بزنم
باسلام،برای سند زدن داستن گواهینامه الزامی ؟
خیر. در این مورد، نیازی به داشتن گواهینامه نیست.
سلام آیا کارت ملی برای وکالت تام لازم است
سلام. بله.
سلام من ماشين خریدم قولنامه ای هست و وکالت بنام من نیس منم از اونی که خریدم وکالت بنام اون هست الان هم برگ سبز و برگ کمپانی هم گم شده و روزنامه اش اومده الان و کارت سوخت نداره الان برای انتقال سند که بنام خودم بکنم باید چیکار کنم ممنون
سلام من ماشين خریدم قولنامه ای هست و وکالت بنام من نیس منم از اونی که خریدم وکالت بنام اون هست الان هم برگ سبز و برگ کمپانی هم گم شده و روزنامه اش اومده الان و کارت سوخت نداره الان برای انتقال سند که بنام خودم بکنم باید چیکار کنم ممنون
اگر سند خودرو را گم کرده باشیم و برای گرفتن المثنی سند خودرو ندانیم کدام دفترخانه رفتیم از کجا باید پیگیری کنیم ؟
سلام وقت بخیر من وکالت کاری دارم از فروشنده ایا میتوانم با همون سند رو انتقال بدم
سند کمپانی جک اس فای گم کردم و قصد فروش فوری دارم ، چیکار کنم بهتره
برگه سبز ماشین مفقوده برای تعویض پلاک باید بریم و اگهی بدیم و صبر کنیم تا ۱۰ روز بگذره یا نه همون روز با اخذ تعهد انجام میدن فک پلاک رو؟
طبق آخرین اطلاعات، مفقودی برگ سبز مانع فک پلاک نیست با تعهد به پلیس راهرو کار شما حل میشه.
من یه 206 sd مدل 86 میخوام بخرم فروشنده میگه برگ کمپانی گم شده ؛ ولی بنچاق و سند و سایر مدارک بنام خریدار موجود هستش ! آیا برای من خریدار این امکان هست که تعویض پلاک و قطعی به نام خودم بزنم و بعد برای برگ کمپانی و دریافت نسخه المثنی اقدام کنم ؟
سلام. بنده سال ۹۷ خودروی پژو خریدم و از یه شهر دیگه فروشنده بهم وکالت ۱۵ روزه داد تا انتقال سند رو انجام بدم. تعویض پلاک انجام دادم و سند سبز گرفتم و کارت خودرو بنامم آمد ولی یادم رفت وکالت نامه موقت رو تو دفترخانه قطعی کنم و سند کمپانی رو بنامم بزنم. امسال خواستم بفروشم. رفتیم دفترخانه و مسئول دفترخانه گفتش نمیتونی بفروشی چون فروشنده قبلی فوت کرده و وکالت نامه باطل شده. حالا خواستم راهنمایی کنید که چه راهکار ساده‌ای هست برای انجام این کار. چون فروشنده یه شهر دیگری هستش حوصله رفت و آمد ندارم. اگر… بیشتر »
باید مراحل قانونی را طی کنید. وکالت، عقد جایز است و با فوت احد طرفین باطل می‌شود.
سلام
من میخوام از برادرم ماشین بخرم
آیا نیاز به تعویض پلاک هست یا خیر
در ضمن ما در یکخانه زندگی میکنیم
سلام.شرایط انتقال سند موقعی ک خریدار اتباع باشند و گذرنامه داشته باشند ولی گواهی نامه نداشته باشند چی هست؟؟
با سلام و وقت بخیر
من قصد فروش خودرو دارم ولی برگه سبزم رو گم کردم و متاسفانه مراکز تعویض پلاک هم تعطیل هستن و امکان المثنی گرفتن هم نیست
البته آگهی مفقودی داخل روزنامه همشهری دادم چند ماه پیش
چطور امکان فروش دارم چون به شدت به پولش نیاز دارم
ممنون میشم راهنمایی کنید
با سلام و درود , وقت بخیر .
برای انتقال مالکیت خودرو , تعویض پلاک و سند . کارت پایان خدمت نیاز هست ؟
البته بنده دانشجو هستم , ولی کارت پایان خدمت ندارم .
و سوال دوم بنده هم اینه که خودرو های مدل پایین تعویض پلاک و سند میشه یا خیر ؟مثلا خودروی مدل ۷۷
با سپاس از پاسخگویی .
سلام خسته نباشید ببخشین ما برگ سبز ماشین به اسم خودمون هست ولی اون موقع که خریدیم سند رو به نام نکردیم ولی سند و مبایعه نامه رو داریم الان ایا طرف میتونه بگه که پول بدین بزنم یا مجبوره بزنه تو مبایعه نامه نوشته شده که کل پول دریافت گردیده
سلام برگه عدم خلافی حتما باید از پلیس +۱۰ گرفته شه یا با تلفن همراه پرداخت شه و مشخص باشه ک صفر شده کافیه
سلام من یک ماشین یک ماه پیش خریدم وتعویض پلاک هم انجام دادم ولی ماشین ۳بار تعویض پلاک انجام شده ولی سند نخورده .رفتم دفترگفته ۳بارباید سندبزنی چکار کنم
نفرهای قبلی جوابمو نمیدن لطفا راهنمایی کنید.
چنانچه سند خودرو مفقود شده باشد چه کاری باد انجام داد
سلام شناسنامه بنده مفقود شده ولی پاسپورت و بقیه مدارک موجود بازم به مشکل میخورم !
سلام وقت بخیر. بنده اسفند ۹۶داخل سایت یک آگهی خودرو سانتافه فول.فول فقط مصرف کننده دیدم وچون تجربه نداشتم صاحب آگهی بنده را به منزلش دعوت کردو اقدام به قولنامه دستی کرد و فردای آن روز کل مبلغ توافقی را نقدآ دریافت کرد اما هنگام تحویل متوجه شدم خودرو مدل کار تصادفی وهیچ چیز ندارد حتی به سند همان هم راضی شدم. فقط طرف میگه ماشین بده پولت میدم به همان نرخ روز وصاحب سند و پلاک چون ازشون طلب داره میگه بدهی رو به روز بدن. من ماندم با یک ماشین بدون سند که هر لحظه توقیف ممکن است… بیشتر »
همراه مکانیک، همراه مطمئن شما در فرآیند خرید و فروش خودرو‌ست. این مجموعه با تجریه‌ی هزاران همراهی در خرید و با ارائه‌ی خدمات همه جانبه‌ی خودرویی، در مسیر خلق بهترین تجربه‌ی ممکن از خرید و فروش، کنار شماست.
با نصب اپلیکیشن همراه مکانیک، یک دستیار متخصص خودرویی داشته باشید و از خدمات متنوع این شرکت بهره‌مند شوید.

source

source

توسط chaarcharkh