دنیای وسائل مینیاتوری همیشه برای همه جذاب بوده است. هر کس دوست دارد یک کلکسیون مینیاتوری از وسائل مورد علاقه‌اش را داشته باشد. از لوازم آشپزخانه و عروسک گرفته تا توپ و تانک، همهٔ آن‌ها در دنیای مینیاتور رد پایی از خودشان به‌جا گذاشته‌اند؛ اما ماکت‌های مینیاتوری خودرو همیشه از علایق ماشین بازان بوده و هست؛ اما موتور احتراق داخلی مینیاتوری چیزی است که کمتر کسی به فکر خرید و یا مونتاژ آن می‌افتد. البته قیمت بالای این ماکت‌ها و تقریباً نایاب بودن آن‌ها در ایران باعث شده تا به این نوع موتورها کمتر توجه شود.
 
در این مطلب از مجله پدال سعی داریم تا مراحل ساخت یک موتور مینیاتوری را به شما نشان دهیم تا بیشتر با این دنیای جذاب و دوست‌داشتنی آشنا شوید
همچنین بخوانید: موتور ۸ سیلندر کاغذی!
همچنین بخوانید: موتور ۸ سیلندر مینیاتوری
شاید در نگاه اول از دیدن این همه جزئیات در یک موتور ۱۶ برابر کوچک شده تعجب کنید!‍ از بادامک‌ها گرفته تا پیستون و شاتون‌ها، تمامی اجزایی که در پیشرانه یک خودروی واقعی به کار رفته بدون کم و کاست در این نوع ماکت دیده می‌شود. شاید گمان کنید که این موتور صرفاً جنبه نمایشی داشته و امکان روشن شدن و کارکردن را ندارد؛ اما کاملاً در اشتباهید زیرا در صورت رسیدن سوخت موتور، ساعت‌های می‌توان از کارکردن روان موتور لذت برد.

البته این نوع ماکت‌ها می‌تواند برای هنر آموزان رشته مکانیک و یا کسانی که علاقه به این حوزه دارند هم بسیار مفید باشد؛ زیرا این موتور تقریباً هیچ تفاوتی با نسخه اصلی ندارد و مونتاژ کردن آن می‌تواند هم سرگرم‌کننده و هم آموزنده باشد.
طبق اطلاعاتی که از سایت آمازون به دست آوردیم قیمت این‌گونه از پیشرانه‌های مینیاتوری بعضاً به ۷۰۰ دلار هم در نسخه‌های ۸ سیلندر می‌رسد که اگر بخواهیم آن را به تومان تبدیل کنیم باید چیزی در حدود ۲۰ میلیون تومان بپردازیم! در دنیای ماکت‌های حرفه‌ای و پر جزئیات این رقم آن‌چنان هم بالا به نظر نمی‌رسد.
در این کلیپ کوتاه می‌توانید مراحل مونتاژ یک پیشرانه مینیاتوری را به‌صورت تصویری مشاهده فرمایید:
علی جردن
کاش یه ماکت واقعی ۱۶ برابر کوچک شده ماشین بسازن که هم موتورش با بنزین روشن شه هم اجزای کابینش دقیقا از همون متریال که داخل کابین فراری یا لامبورگینی یا لوگاتی یا … استفاده بشه.. به حدی دقیق که انگار یه شیرون و با یه چوب جادویی کوچیکترش کردن
farhan123456
چیزی که ما پسر ها رو خیلی شاد میکنه ماکته
علی جردن
سوئیچ ماشین یا ماکت ماشین با کدوم بیشتر شادتری
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.document.getElementById( “ak_js_1” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );
آیا حساب کاربری ندارید؟

source

source

توسط chaarcharkh