مجله خودرو کارستان – آموزش تعمیرات و بررسی خودرو
فهرست مطالب
معاینه فنی ۱۴۰۱، برای خودرو‌هایی با سن بیش از چهار سال اجباری محسوب می‌شود. به این ترتیب خودرو‌های ایرانی تولید سال ۱۳۹۷ (و قبل از آن) و خودرو‌های وارداتی تولید سال ۲۰۱۸ (و قبل از آن) امسال باید برای دریافت گواهینامه معاینه فنی ۱۴۰۱ اقدام کنند.
معاینه فنی ۱۴۰۱، برای خودرو‌هایی با سن بیش از چهار سال اجباری محسوب می‌شود. به این ترتیب خودرو‌های ایرانی تولید سال ۱۳۹۷ (و قبل از آن) و خودرو‌های وارداتی تولید سال ۲۰۱۸ (و قبل از آن) امسال باید برای دریافت گواهینامه معاینه فنی ۱۴۰۱ اقدام کنند.
نوبت معاینه فنی بر اساس ماه تولید خودرو فرا می‌رسد. به‌این معنی که خودرو تولید شهریور سال ۹۷، باید در شهریور امسال برای اخذ معاینه فنی اقدام کند و نوبت مراجعه خودرو‌های تولید مهر سال ۹۷، مهرماه سال ۱۴۰۱ است. کوتاهی در این مسئله می‌تواند پشیمان‌کننده باشد، چون جریمه معاینه فنی ۱۴۰۱ توسط دوربین ثبت می‌شود و بابت هر روز ۵۰ هزار تومان است.
متاسفانه گاهی مواقع، ارسال پیامک اطلاع‌رسانی جریمه معاینه فنی به‌روز نیست و امکان دارد وقتی متوجه ماجرا شوید که دوربین‌ها ۱۰ روز متوالی پلاک شما را به‌خاطر تردد بدون گواهینامه معاینه فنی ثبت کرده‌اند. در حالی که می‌توانید از همان اول با دریافت نوبت اینترنتی معاینه فنی (مخصوص ساکنان تهران)، مراجعه حضوری به مراکز اعلام شده و پرداخت ۴۷ هزار تومان به‌عنوان هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱، کلک قضیه را بکنید.
هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱، معادل ۴۷ هزار تومان در نظر گرفته شده است. امسال طبق تعرفه اعلام شده، هزینه دریافت گواهینامه معاینه فنی عادی و معاینه فنی برتر یکسان در نظر گرفته می‌شود. خودرو‌های سبک بنزینی یا دوگانه‌سوز (خودرو‌های سواری) در صورت مردودی در آزمون اول معاینه فنی، باید برای رفع نقص اقدام کنند و دوباره به مرکز معاینه فنی برگردند.
این گروه باید برای آزمون دوم به‌بعد ۱۰ هزار تومان بپردازند. هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱ برای موتورسیکلت‌ها ۱۲ هزار تومان و هزینه آزمون دوم به‌بعد که در صورت مردودی انجام می‌شود، دو هزار تومان خواهد بود. از اول خرداد امسال پرداخت هزینه معاینه فنی در کلیه مراکز تنها از طریق کارتخوان امکان‌پذیر است و وجه نقد پذیرفته نمی‌شود.
سرویس مدارس تا ۹۰ درصد از پرداخت هزینه معاینه فنی معاف هستند و تاکسی‌ها در صورت مراجعه به هشت مرکز بیهقی، سراج، الغدیر، شقایق، دماوند، چمران، نیایش و آبشناسان، از پرداخت هزینه معاینه فنی معاف می‌شوند.
معاینه فنی ۱۴۰۱ برای خودرو‌های تولید شده در سال ۱۳۹۷ و قبل از آن اجباری به‌حساب می‌آید و خودرو‌های صفر کیلومتر تا چهار سال از دریافت معاینه فنی معاف هستند. خودرو‌های مشمول معاینه فنی، برای اساس ماه تولیدشان شناسایی می‌شوند.
به این معنی که اگر خودرو شما داخلی است و در شهریور ۱۳۹۷ تولید شده، یا وارداتی است و مدل آن به آگوست یا سپتامبر سال ۲۰۱۸ (و قبل از آن) برمی‌گردد، باید شهریور به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید. خودرو‌های تولید شده در مهرماه ۱۳۹۷ و آبان ۱۳۹۷ هم به‌ترتیب تا مهر و آبان امسال برای دریافت معاینه فنی ۱۴۰۱ مهلت دارند. سال تولید، روی کارت هوشمند خودرو نوشته شده، اما برای فهمیدن ماه تولید آن باید به سند خودرو مراجعه کرد.
جریمه معاینه فنی سال ۱۴۰۱ روزی ۵۰ هزار تومان تعیین شده است. اگرچه سیستم جدید پیامکی برای اطلاع‌رسانی از زمان پایان اعتبار گواهینامه معاینه فنی راه‌اندازی شده و ۱۰ روز قبل شروع دردسر، به مالک خبر می‌دهد با این حال بهتر است قبل فرارسیدن موعد مشخص شده برای دریافت گواهینامه معاینه فنی ۱۴۰۱ اقدام کنید، چون غفلت باعث می‌شود دوربین‌های ترافیک در اتوبان‌ها، پلاک شما ثبت کنند و برایتان روزی ۵۰ هزار تومان جریمه صادر شود.
۱۰ روز بی‌توجهی به این ماجرا بریتان ۵۰۰ هزار تومان خرج می‌تراشد و یک‌ماه بی‌خیالی، نهایتا یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آب می‌خورد. اصلا عادلانه نیست؛ نه؟
بهترین زمان مراجعه به مراکز معاینه فنی کدام است؟جریمه معاینه فنی روزانه محاسبه می‌شود و در صورت جمع شدن آن‌ها روی هم مبلغ غیرمنصفانه‌ای خواهد شد. با توجه به شلوغی مراز معاینه فنی که در بعضی ایام سال، با ترافیک شدید و حجم بالای مراجعات روبرو است، توصیه شده پیش از فرا رسیدن موعد قانونی، نسبت به دریافت گواهینامه معاینه فنی اقدام کنید. مراکز معاینه فنی برتر به‌طور معمول فعالیت خود را از ساعت هفت صبح آغاز می‌کنند و تا ساعت ۱۷ به‌فعالیت ادامه می‌دهند.
ساعت خاتمه کار یک‌سری از مراکز ۱۶ و یک‌سری دیگر ۱۵ است. به‌همین دلیل می‌توانید وارد سامانه inspection.tehran.ir شوید یا در تماس با شماره ۹۶۰۰۶۰۰۰ اطلاعات دقیق‌تری کسب کنید. تهرانی‌ها امکان دریافت نوبت اینترنتی را از سایت تهران من دارند. صف دارندگان نوبت اینترنتی معاینه فنی، از صف مراجعات عادی جدا شده و حتی اگر دقیق نباشد، به‌صبر و انتظار کمتری نیاز دارد.
همچنین یک سرویس خصوصی در تهران، وجود دارد که آدم می‌فرستد تا ماشین شما را تحویل بگیرند، به مرکز معاینه فنی ببرند، ایرادات احتمالی را رفع کنند، گواهینامه بگیرند و ماشین را به‌شما برگردانند. معلوم است که بابت این خدمات پول دریافت می‌کنند. قیمت سرویس برای دریافت گواهینامه معاینه فنی ۴۹۰ هزار تومان است. اگر سرویس کارواش هم سفارش دهید، ۲۰۰ هزار تومان اضافه می‌شود. در صورتی که علاوه بر معاینه فنی، ماشین را کارواش ببرند، باک بنزین را پر کنند و تعویض روغن و فیلتر انجام دهند، هزینه به ۸۸۰ هزار تومان خواهد رسید، ولی قیمت روغن و فیلتر را جداگانه محاسبه می‌کنند.
آزمون‌های معمول معاینه فنی کدام است؟معاینه فنی خودرو از تست‌هایی برای سنجش سلامت وسیله نقلیه تشکیل شده است. این فرآیند شامل چک کردن ظاهری خودرو مانند آینه، چراغ، برف‌پاکن و… به‌صورت دیداری و چک کردن میزان آلایندگی خودرو از طریق اگزوز، چک کردن کمک فنر و چک کردن ترمز‌ها از لحاظ فنی است.
اندازه‌گیری میزان انتشار سطح آلایندگی گاز‌های خروجی مثل HC، CO، CO۲، O۲ از اگزوز در این مرحله انجام می‌شود. آزمون لغزش جانبی به‌منظور سنجش سلامت لاستیک‌ها و محور خودرو، آزمون کمک فنر، ترمز، سیستم تعلیق و جلوبندی نیز برای جلوگیری از چپ‌کردن ماشین و حوادثی از این دست است. هنگام مراجعه به مرکز معاینه فنی، کارت خودرو را همراه داشته باشید.
معاینه فنی برتر در تهران و در بعضی مراکز معاینه فنی منتخب انجام می‌شود. در حال حاضر می‌توانید با مراجعه به مرکز معاینه فنی بیهقی، نیایش، دماوند، آبشناسان، سراج، خاوران، چمران، شقایق و الغدیر، گواهینامه معاینه فنی برتر بگیرید. علاوه بر خودرو‌های مشمول معاینه فنی، مالکان خودرو‌های صفر کیلومتر با عمر کمتر از چهار سال در تهران، قادر هستند با مراجعه به مراکز مشخص شده، گواهینامه معاینه فنی برتر بگیرند و با این کار از تخفیف ٣٠ درصدی عوارض ورود به محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد استفاده کنند. امکان دریافت گواهینامه معاینه فنی برتر و بهر‌ه‌مندی از تخفیف ۳۰ درصدی خرید طرح ترافیک برای همه خودرو‌ها فراهم است.
تفاوت معاینه فنی برتر و معاینه فنی معمولی چیست؟تفاوت اصلی معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی، در نوع تست آلایندگی است. تست آلایندگی معاینه فنی برتر به صورت سخت‌گیرانه‌تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ انجام می‌شود و خودرو شرکت‌کننده، علاوه بر کارکرد درجا، باید از آزمون تولید آلایندگی در دور موتور بالا هم سربلند بیرون بیاید. چون آلایندگی در بسیاری مواقع وقتی اتفاق می‌افتد که خودرو در دور موتور بالا کار می‌کند. در معاینه فنی عادی، تست‌ها در سرعت پایین و هنگامی که دور موتور آرام است انجام می‌شود.
مهمترین دلایل مردودی خودرو‌ها در آزمون معاینه فنیمعاینه فنی یک آزمون است که بیشتر خودرو‌ها به‌خاطر تولید میزان آلایندگی زیاد در آن مردود می‌شوند. در سال گذشته ۱۲ میلیون و ۳۷ هزارو ۵۳۰ خودرو سبک در مراکز معاینه فنی پذیرش شدند که ۷۷ درصدشان گواهی معاینه فنی دریافت کردند. در سه‌ماه اول سال ۱۴۰۱، آمار مردودی خودرو‌ها در آزمون معاینه فنی به ۲۵ درصد رسید. ظرف این‌مدت حدود ۱۳ درصد مردودی‌ها در آزمون آلایندگی رخ داده. حدود هفت درصد مراجعان به‌علت ایراد در همراستایی محور رد شده‌اند. سه‌درصد به‌خاطر ناتوانی در تست کمک‌فنر و ۹ درصد پس از شکست در تست ترمز‌ها موفق به دریافت معاینه فنی نشده‌اند، اما سهم ایرادات ظاهری هم زیاد است. ۱۳ درصد رانندگانی که زحمت کشیده‌اند و تا مرکز معاینه فنی رفته‌اند، هزینه معاینه فنی را پرداخت کرده‌اند، رنج ایستادن در صف را به‌جان خریده‌اند، در همان ابتدای کار یعنی در آزمون چشمی رد شده‌اند. در حالی که قبل مراجعه خودشان می‌توانستند متوجه سوختن لامپ چراغ ترمز بشوند و آن را برطرف کنند.
منبع:فرارو
هوندا ۳۰ مدل خودروی برقی تولید می‌کند
سوبارو فراخوان داد
خریداران این خودرو ۲۰۰ میلیون سود کردند
آمار تولید پارس خودرو در مرداد 1401
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
document.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “a74e8e6710fcca596d794cb501f8c940” );document.getElementById(“b338828522”).setAttribute( “id”, “comment” );

مطالب پربازدید
8 راه ساده از بین بردن کدری چراغ ماشین
چگونه بفهمیم روغن گیربکس کم شده است؟
علایم و عوامل خرابی سنسور اکسیژن چیست ؟
معنی و مفهوم چراغ های اخطار پشت آمپر خودرو
علائم و عوامل خرابی بلبرینگ کلاچ چیست؟
عیب یابی و تعمیر
چرا ماشین گاز نمی‌خورد؟
معیارهای مهم برای خرید لاستیک
چگونه علت لاستیک سایی را برطرف کنیم؟
پیشگیری و رفع مشکل روغن سوزی چگونه است؟
علائم خرابی ترمز که باید جدی بگیرید
اخبار روز
چرا ماشین گاز نمی‌خورد؟
معیارهای مهم برای خرید لاستیک
شرایط فروش کی ام سی T8 -شهریور1401
چگونه علت لاستیک سایی را برطرف کنیم؟
تصادف مرگبار تریلی و مینی‌بوس در شوشتر
طرح تبدیل حواله های ایران خودرو -شهریور1401
هوندا ۳۰ مدل خودروی برقی تولید می‌کند
جریمه نداشتن معاینه فنی چقدر است
سوبارو فراخوان داد
پیشگیری و رفع مشکل روغن سوزی چگونه است؟
تیونینگ سدان برقی ب ام و i4
خریداران این خودرو ۲۰۰ میلیون سود کردند
قیمت روز خودروهای داخلی و خارجی +جدول
آمار تولید پارس خودرو در مرداد 1401
دنا پلاس پلاگین هیبرید ؛ تهران تا مشهد با یک باک
رونمایی از خودروی جدید ایران خودرو در منزل نیما
واژگونی سمند در محور داود آباد- آشتیان با ۲ فوتی
فروش اقساطی پیکاپ فوتون دیزلی – شهریور 1401
امکان واردات خودرو با بیت‌کوین
آیین نامه واردات خودرو به نفع مافیای خودرو
زمان فروش وانت آریسان جدید + مشخصات
قیمت خرید یک هواپیمای شخصی در ایران چند؟
علائم خرابی ترمز که باید جدی بگیرید
آب ‌بندی ماشین صفر اتوماتیک چگونه است؟
مراحل تعویض آب رادیاتور خودرو
اخبار داغ
چپ کردن مینی بوس با ۱۸ مسافر در قزوین
چگونه خودروی خود را برای زمستان آماده کنید ؟
زنجیرچرخ پارچه ای چیست چه مزایای دارد و چگونه نصب می شود ؟
وظایف کلاچ در خودرو چیست ؟
رنو کولئوس وارد بازار ایران شد + قیمت ومشخصات
خودرو
زمان ورود نسل جدید تویوتا سوپرا در سال ۲۰۱۸+عکس ومشخصات
نگاهی به جدیدترین نسخه کادیلاک +تصاویر
مرسدس بنز E۲۰۰ را بشناسید + تصاویر
افزایش سرعت و توقف خودرو فقط با یک پدال در خودرو نیسان Leaf
نسل جدید رنجروور اووک معرفی شد + قیمت و مشخصات
مسابقات
سیدجلال حسینی از فوتبال خداحافظی کرد
کیلیان امباپه بهترین بازیکن سال فرانسه شد
اسامی نامزدهای عنوان خودروی سال بانوان 2022
ابقای اسکوچیچ روی نیمکت تیم ملی!
مهمترین تغییرات مسابقات فرمول یک 2022
آشپزی
طرز تهیه پیراشکی لقمه ای خونگی چیست؟
خواص جالب شیره انگور چیست ؟
طرز تهیه مسقطی شیرازی خوشمزه
طرز تهیه شیرینی تاتلی پرتقال گردویی
سالاد پاستا با سبزیجات |سالادی لاکچری

source

source

توسط chaarcharkh