سال گذشته یکی از مشهورترین خودروهای اسپرت جهان با قیمت پایین، شاهد تولد نسل دوم خود بود. تویوتا برای جذب مشتریان بیشتر برای GR86 از موتوری بزرگ‌تر و کمی قدرتمندتر استفاده کرد. در این میان، برخی از طرفداران تویوتا معتقدند که شرکت سازنده باید برای استفاده حداکثری از توان موتور، تقویت‌کننده‌هایی مثل توربوشارژر را استفاده کند.

تویوتا سرانجام به این درخواست پاسخ داده و نسخه توربوشارژ کوپه GR86 را معرفی کرده است اما کسی حق خرید آن را ندارد! مجله استرالیایی «CarSales» به نقل از تویوتا می‌گوید که یک نمونه GR86 مجهزبه توربوشارژر ساخته شده است. موتور این خودرو همان  ۱.۶ لیتری ۳ سیلندری است که در هاچبک‌های GR یاریس و GR کرولا مورد استفاده قرار گرفته.

استفاده بهینه از این موتور در مدل‌هایی چون GR کرولا موریزو ادیشن نشان داده که تویوتا می‌تواند تا ۳۰۰ اسب بخار قدرت و ۴۰۰ نیوتن متر گشتاور را از آن استخراج کند. اگر همین ارقام به GR86 برسند، شاهد افزایش ۷۲ اسب بخاری قدرت و ۱۵۰ نیوتن متری گشتاور این مدل خواهیم بود.

احتمال برایتان سوال است که چرا کسی حق خرید این خودرو را ندارد! مهندسان تویوتا این GR86 خاص را برای بررسی و توسعه سوخت‌های مصنوعی تولید کرده‌اند. ژاپنی‌ها پیشتر مدل‌های GR کرولا و GR یاریس را با سوخت‌های مصنوعی موردبررسی قرار داده‌اند و حال نوبت به GR86 رسیده است. این دسته از سوخت‌ها اگر آزمایش‌هایشان را با موفقیت پشت سر بگذارند، احتمالا از انقراض موتورهای درون‌سوز جلوگیری خواهند کرد.

احتمالا کندی و کاهل‌واری در عملکرد تویوتا برای کنارگذاشتن موتورهای درون‌سوز و استفاده از پیشرانه‌های برقی نیز به همین دلیل باشد؛ چراکه این برند هنوز به سنگرداری برای این دسته از پیشرانه‌ها امید دارد.

با این وجود، امید تولید انبوه GR86 توربو همچنان پابرجا است. مهندس ارشد گازو ریسینگ، «نائویوکی ساکاموتو»، می‌گوید:
بله ما به ساخت این مدل در آینده هم فکر می‌کنیم اما فعلا هیچ برنامه قطعی نداریم. درحال حاضر تنها از آن برای توسعه سوخت بدون کربن استفاده می‌کنیم.

ساکاموتو در ادامه توضیح می‌دهد که GR86 سرانجام با موتور G16E-GTS در مسابقات «سوپر تایکو» ژاپن به رقابت خواهد پرداخت. همین مسئله جا را برای تولید یک نمونه سرسخت‌تر از GR86 با زیربرند GRMN و جایی بالاتر از GR اسپرت باز می‌کند. البته تمام این فرضیات در حد شایعه هستند و تویوتا هنوز هیچ خبر قطعی را در این‌بار منتشر نکرده است.

فعلا بهتر است در یاد داشته باشیم که تویوتا درحال توسعه و کار روی یک سوپراسپرت جدید با زیربرند GR است که آن را به‌طور همزمان با جانشین لکسوس LFA توسعه می‌دهد. درکنار این دو خودرو، یک خودروی اسپرت تمام برقی، سوپرا با جعبه‌دنده دستی و… سایر خودروهای آینده این شرکت خواهند بود. نظر شما درباره تولید GR86 با موتور توربوشارژ چیست؟ آیا توسعه سوخت‌های مصنوعی را به‌جای استفاده و تولید موتورهای برقی مهم می‌دانید؟!

بیاید حالا از تویوتا بد بگید یک تنه داره موتور های درون سوز رو زنده نگه میداره
اگه به الکتریکی سازی باشه که هنر نیست چانگانم بلده آرمیچر و باتری ببنده روی ماشین هاش
Amir
تویوتا بجنب فقط وقت کمه
AMANTE
من که طرفدار اینکار تویوتا هستم و امیدوارم بتونه همچین کاری انجام بده و به نظرم حتمی موفق میشه چون برند تویوتا احتیاج داره از موتور های درون سوز استفاده کنن.
چرا احتیاج داره چون با اینکار میتونه دوباره موتور های خراب نشدنی ایش رو نگه نداره.
حالا ببین همون فعالان محیط زیستی وقتی این سوخت کامل شد و به مرحله تولید انبوه رسید چقدر از تویوتا تشکر و قدردانی میکنن.
احمدرضا
به نظرم ۸۶ها نیازمند یه نسخه کانورتیبل هستن
گرچه که عین این معرفی شد اما هیچوقت عرضه نشد
مهدی
طراحی بدنه و چهره ماشین ، کلا قدیمی میزنه
Royal Driver UK 70
ولی لذت رانندگیش مثل بقیه خشک و بی احساس نیست!
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.document.getElementById( “ak_js_1” ).setAttribute( “value”, ( new Date() ).getTime() );
آیا حساب کاربری ندارید؟

source

source

توسط chaarcharkh