مجله خودرو کارستان – آموزش تعمیرات و بررسی خودرو
فهرست مطالب
علت خراب شدن باطری خودرو عبارتند از
علت خراب شدن باطری خودرو و ساختار یک باطری به گونه ای طراحی شده که اگر زمان زیادی بلا استفاده بماند صفحات داخل باطری عمل سولفاته شدن را با سرعت بیشتری انجام میدهند. و با سولفاته شدن صفحات داخل باتری باطری کلا فاسد شده و غیر قابل شارژ مجدد میباشد . پس هرگز باطری ماشین خود را برای مدت بیش از یک ماه به حال خود رها نکنید و حداقل هفته ای یکبار استارت زده تا باطری ماشین شارژ شود و سولفاته شدن صفحات داخلی باطری حتی الامکان به تاخیر بیفتد تا شما بتوانید از باتری ماشین خود مدت بیشتری استفاده نمائید .
دلایل ضعیف شدن برق خودرو علت خالی کردن باتری دلایل سوختن فیوز ماشین آموزش باطری سازی آموزش مکانیک و برق خودرو عیب یابی برق خودرو چرا دینام شارژ نمی کند تعمیر و نگهداری خودرو برق و الکترونیک خودرو دلایل برق دزدی خودرو
هر گاه ماشین روشن است باطری توسط دینام شارژ میشود . این شارژ شدن باتری خودرو باید به گونه ای باشد که شارژ باطری در بهترین حد ممکن قرار بگیرد .
همان طور که میدانید یک باطری دوازده ولت است و دینام در بهترین حالت باید بین 13/5 تا 14/5 ولت باطری خودرو را شارژ کند . اگر دینام ماشین ایراد داشته باشد آفتامات دینام که وظیفه اصلی کنترل شارژ باطری را به عهده دارد دچاد مشکل خواهد شد و اگر شارژ باطری را قطع نکند باطری دائما شارژ خواهد شدن و اصطلاحا (اور شارژ) میشود . و باطری ظرف چند ساعت از بین میرود . پس بای همیشه نسیت به درست بودن دینام خودرو و سیستم شارژ باتری ماشین اطمینان حاصل نمائید.
مهمترین علت خراب شدن باطری خودرو گرم شدن بیش از حد باطری میباشد . در شرایط آب و هوایی بسیار گرم هنگامی که ماشین روشن است و باطری تحت فشار گرمای موتور خودرو قرار دارد گرمای هوا و گرمای موتور خودرو عواملی هستند که باعث داغ شدن باطری میشوند و باعث میشوند اسید و الکترولیت داخل باطری بیش از حد داغ شده و سبب از بین رفتن صفحات داخلی باطری و در نهایت خراب شدن باطری گردد . برای جلوگیری از این کار استفاده از عایقهای باطری که از رسیدن گرمای موتور به باطری تا حدی جلوگیری میکند میتواند موثر باشد .
اما شرایط باطری ماشین در شرایط آب و هوایی سرد کاملامتفاوت است ؟
در سرما بیشترین فشار به باطری در هنگام استارت زدن اولیه و روشن شدن ماشین انجام میشود . چون در سرما روغن ماشین سفت شده و استارت ماشین نیاز به آمپر بیشتری برای روشن کردن موتور ماشین و کشیدن آمپر زیاد از باطری باعث ایجاد قطع شدن صفحات داخلی باتری میشود . یک باطری اگر 55 آمپر است در هنگام استارت زدن اولیه شاید تا 600 آمپر خروجی آمپر بدهد . که باعث فشار مضاعف به باطری و خراب شدن زود هنگام باطری میشود .
برخی رانندگان بی توجه به باطری ماشینشان مدت زمان زیادی در هنگامی که خودرو خاموش است . از مصرف کنندهایی مانند . ضبط و یا چراغها استفاده میکنند . این کار برای مدت کوتاهی شاید مشکل ساز نشود اما اگر شما دائما این کار را بکنید چون در هنگام خاموش بودن ماشین باطری شارژ نمی شود باعث پائین آمدن ولتاژ باطری به زیر 12 میشود. و پس از آن وقتی میخواهید ماشین را روشن کنید باطری مجبور است با ولتاژ و قدرت کمتری استارت بزند که این کار باعث فشار مضاعف به باطری ماشین میشود . ودر یکی از همین استارت زدن ها باطری دچار قطع شدن صفحات داخلی میشود ودیگر قابل استفاده نمیشود . پس هرگز هنگامی که ماشین خاموش است بار اضافه از باطری ماشین نکشید تا باطری بیشتر و بهتر کار کند.
سیستم برق خودرو و ظرفیت باطری ماشین برای یک حد نرمالی تعریف شده است . حال اگر به سیستم برق خودرو وسایلی پر مصرف مثل لامپهای پر نور . و یا سیستم های صوتی قوی . اضافه شود باعث ایجاد فشار بیشتر روی برق ماشین و البته دینام میشود وقتی شما این مصرف کنندها را روشن میکنید دینام اگر در حالت عادی باطری ماشین را 13/5 ولت شارژ میکرد الان 12/5 شارژ میکند چون باید پاسخ گوی برق مصرفی آن لوازمهای اضافه نیز باشد پس باطری را کمتر از حد استاندارد شارژ میکند . کم شارژ شدن باتری باعث صعیف شدن باطری به مرور میشود . و قدرت استارت زدن باتری را کم میکند و همین مسئله باعث خراب شدن زود هنگام باطری میشود.
منظور از مراقبت از باطری این است که شما همیشه باید مراقب تمیز بودن سر باطری ها و. ازاتصال درست سر باطری به قطب باطری مطمئن باشید . مراقب اسید داخل باطری باشید تا سطح آن از حد مجاز پائین تر نیاید. اگر پایین تر از شاخص بود حتما باید از اسید استاندارد باطری استفاده کنید.
آدرس تعمیرگاه های تهران آموزش تعمیر خودرو آموزش عیب یابی خودرو آموزش مکانیک خودرو آموزش نکات فنی خودرو دانستنی های فنی خودرو تعمیر و نگهداری خودرو مجله مکانیک مکانیک پراید تعمیرکار دانش خودرویی تعمیرات تخصصی پراید بهترین سایت مکانیکی
علایم خراب شدن باتری ماشین چه زمان میتوانیم از خراب بودن باطری ماشین خود مطمئن شویم ؟
هر گاه پشت فرمان اتومبیل مینشینید و قصد استارت زدن و روشن کردن ماشین را دارید ولی ماشین استارت نمیخورد .
چه عواملی میتوانند در روشن نشدن ماشین نقش داشته باشند ؟
اولین عاملی که به ذهن میاید خراب بودن باطری ماشین است .
ضعیف بودن باطری ماشین میتواند یکی از عواملی باشد که ماشین شما استارت نزند.
علایم خراب شدن باتری  بدین شرح میباشد:
اگر ماشین پس از مدتی خوابیدن (بیش از یک ساعت) دیگر استارت نزند ولی پس از این که روشن شد و مدتی کار کرد براحتی استارت زد قطعا باطری خراب است و نیاز به تعویض دارد .
در این حالت باطری شارژ میشود و لی شارژ را نگه نمیدارد و پس از مدتی خوابیدن مجددا د شارژ میشود و توان استارت زدن ندارد.
اگر ماشین با استارت سنگین روشن میشود یکی از نشانه های خرابی باطری میتواند باشد. ولتاژ باطری هرگز نباید زیر 12 ولت باشد اگر ولتاژ باطری از 12 کمتر شد ماشین با استارت سنگین روشن میشود و باید فورا ولتاژ باطری را اندازه گیری کنید اگر از 12 پائین تر بود و دینام هم درست شارژ میکرد باطری خراب شده و نیاز به تعویض دارد.
سولفاته کردن زیاد سر باطریها هم یکی از نشانه های خراب شدن باطری است.
باطری ماشین پس از این که مدت زیادی کار کرد صفحات داخل باطری شروع با سولفاته شدن میکنند و این سولفاته هابه مرور زمان به حدی میرسد که از قطبهای باطری بیرون میزند در این حالت باطری را فورا تعویض نمائید.
سر باطریها را میتوانید با محلول آب و جوش شیرین تمیز کنید.
اگر هنگام استارت زدن از استارت صدای تق تق شنیدید و ماشین روشن نشد میتواند ایراد از باطری باشد در ابتدا باید خود استارت چک شود اگر استارت سالم بود قطعا باطری خراب شده است و نیاز به تعویض دارد
علایم خراب شدن باتری ماشین اگر برق پشت آمپر قطع شود و یا کم نور باشد . این هم یکی از نشانه های خراب بودن باطری است در حالت قطع بودن برق پشت آمپر در ابتدا سرباطری و فیوزهای پشت آمپر را چک کنید اگر مشکلی نداشت ایراد از باطری است
اگر برق پشت آمپر ضعیف و کم نور بود به سر باطری و فیوزها کاری نداشته باشید همان ولتاژ باطری و شارژ دینام را چک کنید یکی از این دو ایراد دارد.
عوامل دیگری گه میتوانند در استارت نزدن ماشین نقش داشته باشند عبارتند از :
ایراد در خود استارت ماشین .
مشکل در شارژ دینام.
مشکل در سوئیچ .
ایراد در سیم کشی ماشین.
توجه داشته باشید اگر ماشین براحتی استارت میخورد ولی روشن نمیشود ایراد نمیتواند از باطری باشد.
بهترین راه تست باطری استفاده از ولت متر است همان طور که اشاره شد ولتاژ باطری نباید پائیت تر از 12 ولت باشد اگر از 12 پایین تر بود یا باطری نیاز به شارژ دارد و یا باید باطری را تعویض کنید.
برای تست باطری هرگز سر باطری مثبت و منفی را با یک سیم و یا کابل اتصال ندهید این کار باعث آسیب جدی به صفحات باطری میشود و احتمال انفجار باطری هم وجود دارد (از اتصال کوتاه و مستقیم باطری جلوگیری کنید)
اگر باطری ضعیف شده و نیاز به شارژ دارد از شارژ استاندارد باطری استفاده کنید تا باطری با آمپر مناسب باطری شما شارژ شود در صورت استفاده از آمپر بیش از حد در زمان شارژ باطری باطری قطعا آسیب خواهد دید.
در هنگامی که ماشین به علت ضعیف شدن باطری استارت نمیزند هرگز با هل دادن ماشین را روشن نکنید جهت روشن کردن ماشین فقط از روش باطری کمکی هم آمپر یا باطری کمکی با آمپر پائین تر استفاده کنید.
اگر هنگام شارژ باطری اسید داخل یکی از خانه های باطری شروع به جوشیدن کرد باطری خراب است و به هیچ وجه قابل شارژ نیست.
باطری های اتمی را هرگز برای تعمیر باز نکنید این باطریها قابل تعمیر نیست.
باطریهای ضعیف را فقط میتوان شارژ کرد اگر شارژ نگه داشت باطری سالم است و اگر شارژ خالی شد باطری خراب است و باید تعویض شود.
برای جلوگیری از خراب شدن سرسیلندر باید چه کنیم؟
سنسور پهنای باند اکسیژن (O2)
چرا وقتی موتور کار می کند چراغ اخطار دینام روشن می ماند
باورهای نادرست در مورد روغن موتور
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
document.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “ade1ef505e37a6b51ef5d632cd6d9804” );document.getElementById(“b338828522”).setAttribute( “id”, “comment” );

مطالب پربازدید
بهترین آب رادیاتور، چه آبی است و چه خصوصیاتی دارد؟
قیمت موتور کامل پژو 405 سمند و پرشیا
تمیز کردن رادیاتور ماشین و پره های آن
چرا در شتاب گیری موتور مکث دارد و سکته میزند؟
راه های تقویت باتری خودرو چیست؟
عیب یابی و تعمیر
علت خراب شدن باطری خودرو
برای جلوگیری از خراب شدن سرسیلندر باید چه کنیم؟
سنسور پهنای باند اکسیژن (O2)
چرا وقتی موتور کار می کند چراغ اخطار دینام روشن می ماند
باورهای نادرست در مورد روغن موتور
اخبار روز
علت خراب شدن باطری خودرو
برای جلوگیری از خراب شدن سرسیلندر باید چه کنیم؟
سنسور پهنای باند اکسیژن (O2)
چرا وقتی موتور کار می کند چراغ اخطار دینام روشن می ماند
باورهای نادرست در مورد روغن موتور
تست انسداد مسیر گاز از مخزن تا رگلاتور
خودرو بی دلیل گاز می خورد و یا دور موتور بالا می رود
نقش سنسورها در مصرف سوخت بالا
کسری ۳۰۰ هزار دستگاهی تولید خودرو نسبت به برنامه «صمت»
شاسی بلند ۳۶۰ میلیونی هندی بزودی در ایران
نکات فنی و کاربردی درباره کفشک و لنت ترمز
آیا در فصل زمستان باید از کولر خودرو استفاده کرد؟
معایب نامیزان بودن فشار باد تایرها
اعلام نرخ نهایی سرویس مدارس
شیطان هوسران در تور پلیس !
راه های تقویت باتری خودرو چیست؟
بهترین آب رادیاتور، چه آبی است و چه خصوصیاتی دارد؟
۸ خودروی چینی آماده ورود به ایران!
سنسور نور و کاربرد آن در خودرو چیست ؟
قیمت کارخانه ای محصولات ایران خودرو – مهر ۱۴۰۱
محدودیت سوخت 30 لیتری بنزین برداشته خواهد شد
سالروز تاسیس گوگل
فرایند مزایده خودروهای وارداتی
شرایط فروش محصولات مدیران خودرو-مهر 1401
۶ نشانه خرابی ترموستات خودرو
اخبار داغ
مصاحبه با بیوک جدیری (شوماخر ایران) + عکس و بیوگرافی
مزایای کارواش بخار چیست؟
سمیه میرشمسی کیست و چرا خبرساز شد ؟
بیوگرافی لبران جیمز بسکتبالیست حرفه ای NBA + عکس
بیوگرافی مهران احمدی؛ بهبود فریبا در سریال پایتخت +عکس همسر و دختر
خودرو
معرفی سریع‌ ترین شاسی‌ بلند‌های ۲۰۱۹
قیمت کیا سراتو هاچ بک ۲۰۱۹ (kia ceed)+ عکس و مشخصات
۶ خودرو «پلاس» جدید سایپا و ایران خودرو
۱۰ تجربه‌ ی تلخ در تاریخ خودروسازی + تصاویر
بررسی مشخصات کامل اوپل موکا ۲۰۱۸ +عکس
مسابقات
حراج فراری فرمول یک مایکل شوماخر +عکس
راننده روسی اخراجی از فرمول یک ، قهرمان شد
ماجرای فروش جت شخصی فوق ستاره فوتبال جهان +عکس
تماشای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر چطور و چند؟
ماجرای مبارزه هالک پوشالی با گریل قزاقستانی
آشپزی
ساندویچ پاستا و پنیر با طعمی فوق العاده
طرز تهیه موهیتو هندوانه؛ سالم و خوشمزه
گیاه ستبرق چیست و چه خواصی دارد ؟
طرز تهیه آش گندم یزدی بدون گوشت
طرز تهیه سالاد ماست و سبزیجات چیست؟

source

source

توسط chaarcharkh