یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
حالت تاریک
طوفان شدید
هواشناسی
آهو
بلایای طبیعی
اخبار
13 دقیقه
طوفان یان شامگاه چهارشنبه با قدرت کامل سواحل غربی فلوریدا در آمریکا را درنوردید. این پدیده پس از آسیب تاریخی به این ایالت، ضعیف شده است، اما این روز جمعه دوباره بر دیگر سواحل آمریکا تأثیر خواهد گذاشت.
[در ویدیو] نگاهی به فصل طوفان استثنایی 2020 همانطور که هواشناسان در ابتدای سال پیش بینی کردند، فصل طوفان 2020 در اقیانوس اطلس شمالی بسیار فعال بوده است. از 30 نوامبر – پایان رسمی فصل – کمتر از 30 طوفان گرمسیری نامگذاری شده است. در مقابل فقط 12 برای یک فصل متوسط. و به خصوص در پایان فصل بود که طوفان ها شدیدترین بودند.
طوفان طوفان ایان روز چهارشنبه با برخورد با آب های گرم (تا 32 درجه سانتی گراد) در نزدیکی فلوریدا به شدت قوی شد.
با وزش باد با سرعت 250 کیلومتر در ساعت، در محدوده رده 5 از 5 به رده 4 رسید. پس از برخورد با غرب فلوریدا، بادها کمی کاهش یافت، اما در سطوح شدید باقی ماند:
این سومین طوفان رده 4 است که از زمان شروع اندازه گیری ها در سال 1851 فلوریدا را درنوردیده است. آخرین پدیده مشابه طوفان چارلی در سال 2004 بود که به همان اندازه قدرتمند بود اما تقریباً به اندازه آن نبود. مثل همیشه، طوفان ایان با ورود به خشکی ، تا حد زیادی قدرت خود را از دست داد و به سرعت به رده 1 با باد با سرعت 144 کیلومتر در ساعت، صبح امروز پنجشنبه پس رفت، سپس کمی بعد به طوفان گرمسیری طوفان گرمسیری با باد با سرعت 100 کیلومتر در ساعت بازگشت.
یک پدیده چشمگیر و نادر، در سواحل خاصی، دریا قبل از رسیدن توسط بادهای طوفان "مکیده" شد و آن را به یک بیابان تبدیل کرد، قبل از اینکه به روشی خیره کننده با تغییر باد مرتبط با پیچ در پیچ برگشت. موج طوفان باعث افزایش 3.6 متری آب به صورت محلی شد.
شهرهای فورت مایرز، ناپل و ساراسوتا با ورود " دیوار چشم "، خشن ترین منطقه، ویران شدند. چشم چشم طوفان، صحنه بعد از « دیوار دیوار »، آنطور که انتظار می‌رفت، منطقه‌ای با هوای آرام نبود، فقط منطقه‌ای کم‌آرام اما همچنان بارانی بود.
پس از آن، دیواره چشمی دوم با فعالیت الکتریکی بی‌سابقه‌ای که به گفته بسیاری از شکارچیان طوفان در محل، پنج ساعت به طول انجامید، شدیدتر شد. طی چند ساعت 355 میلی‌متر باران در ساراسوتا بارید و بارش‌ها تا عصر امروز ادامه خواهند داشت و مجموع آن به 600 میلی‌متر می‌رسد.
در زیر شدیدترین طوفان‌های تندری ، گردبادهای گردباد به راه افتادند و خطر امروز همچنان ادامه دارد.
جانوران در اثر بالا آمدن آب جابجا شده اند: ساکنان از یک کوسه در خیابان های سیل زده در وسط شهر فیلم گرفته اند.
بیش از دو میلیون نفر صبح روز پنجشنبه بدون برق بودند و بسیاری از شهرها برای خدمات اضطراری غیرقابل دسترس و ارتباط با جهان قطع شده بودند.
اما طوفان ایان آخرین کلمه خود را نگفته است: پدیده ای که در حال حاضر در حال خروج از فلوریدا برای بازگشت به دریا است، دوباره ایالات متحده را در حالت طوفان گرمسیری، حتی از نوع طوفان دسته بندی می کند. : کارولینای جنوبی، کارولینای شمالی و تا حدودی ویرجینیا و شرق جورجیا بادهایی با سرعت حدود 100 کیلومتر در ساعت و همچنین باران های سیل آسا را برای چند روز تجربه خواهند کرد.
 
مقاله توسط Karine Durand Karine Durand ، منتشر شده در 28 سپتامبر 2022
صبح امروز چهارشنبه، تکامل طوفان ایان بدترین سناریوی پیش‌بینی شده توسط متخصصان آمریکایی را تأیید کرد: این پدیده به دسته 4 و حتی به مرز رده 5 از 5 رسید، با بادهایی با سرعت 250 کیلومتر در ساعت در نزدیکی فلوریدا.
مسیر طوفان ایان کمی به سمت جنوب غربی منحرف شده است، بنابراین در حال حاضر به شهرهای فورت مایرز، ساراسوتا و ناپل نزدیک می شود. تامپا بزرگ نیز مورد اصابت قرار خواهد گرفت، اگرچه تاثیر مستقیم کمتری خواهد داشت.
90 درصد فلوریدا تحت تأثیر موارد زیر قرار خواهد گرفت:
طوفان در حال حاضر بسیار آهسته با سرعت 16 کیلومتر در ساعت پیش می‌رود و سرعت پیشرفت آن توسط ناحیه‌ای با فشار بالا که درست در بالای آن قرار دارد، کندتر می‌شود: این پدیده، حتی اگر بلافاصله پس از برخورد به سرعت در رده 1 ضعیف شود، تقریباً تا روز پنجشنبه در همان مناطق آب پاشیده می شود. برآوردهای اولیه شرکت های بیمه در حال حاضر 45 میلیارد دلار خسارت را پیش بینی کرده است.
با مسیر جدید خود به سمت جنوب، بادهای قدرتمند در نهایت شرق فلوریدا را نیز تحت تاثیر قرار خواهند داد: میامی و "ساحل فضایی"، مکانی افسانه ای برای پرتاب موشک از جمله SLS (Artemis I) که سرانجام توسط ناسا در روز سه شنبه لغو شد ، نیز به شدت مورد انتقاد قرار خواهد گرفت. . بقایای طوفان پس از آن به دو ایالت کارولینا و جورجیا، همراه با رعد و برق های شدید و بسیار بارانی مربوط می شود.
قدرت یک طوفان از آب گرم اقیانوس تامین می شود. ایان در آب 27.8 درجه سانتیگراد تشکیل شد و اکنون با آبهای 30-32 درجه سانتیگراد در فلوریدا روبرو می شود که حدود 2-3 درجه سانتیگراد بالاتر از استانداردهای فصلی است. این دقیقاً همان چیزی است که این انفجار شدید را در دسته 4 هنگام رسیدن به نزدیکی سواحل آمریکا توضیح می دهد. از سوی دیگر، هنگامی که طوفان‌ها به سمت شمال حرکت می‌کنند، مانند مورد فیونا، که اخیراً کانادا را درنوردید، با تماس با آب‌های سرد فزاینده، سیستم ضعیف می‌شود.
هنگامی که طوفان به خشکی می رسد، دیگر از منبع تامین انرژی خود بهره ای نمی برد و ظرف چند ساعت پسرفت می کند. مگر اینکه ساکن باشد یا خیلی آهسته حرکت کند و بخشی از پیچش خود را در خشکی و قسمت دیگر را در دریا نگه دارد: در این مورد، که قبلاً در گذشته رخ داده است، طوفان می تواند مقدار زیادی از انرژی خود را حفظ کند و در عین حال سواحل را ویران کند.
مقاله کارینه دوراند، منتشر شده در 27 سپتامبر 2022
پیش‌بینی‌های هشداردهنده چند روز گذشته اکنون تأیید شده است: ایان صبح امروز به یک طوفان بزرگ تبدیل شده است و بادهایی با سرعت بیش از 200 کیلومتر در ساعت می‌وزند. پس از کوبا در روز سه شنبه، طوفان با قدرت تمام ایالات متحده را درنوردید. فلوریدا در حالت آماده باش است.
این پدیده اکنون در دسته 3 از 5 طبقه بندی می شود و صبح امروز سه شنبه 27 سپتامبر در غرب کوبا در حال گردش است. طوفان ایان با سرعت 19 کیلومتر در ساعت به سمت شمال و مستقیماً به سمت سواحل فلوریدا در ایالات متحده حرکت می کند.
در حالی که ایان هنوز می تواند در چند ساعت آینده (با بادهایی با سرعت 250 کیلومتر در ساعت) تقویت شود و به دسته 4 برسد، مرکز ملی طوفان پیش بینی می کند " خسارات ویرانگر" در غرب کوبا همراه با غرق شدن فاجعه بار سواحل. این منطقه که به کشت تنباکو معروف است، علاوه بر تهدیدی برای ساکنان، از یک فاجعه بزرگ کشاورزی و اقتصادی نیز می ترسد.
عصر امروز دوشنبه، 26 سپتامبر، طوفان یان هنوز به فلوریدا نرسیده بود که طوفان‌های سهمگین از قبل در این ایالت در حال وقوع بود: پدیده‌های طوفانی در واقع باعث ایجاد آب و هوای بسیار آشفته برای صدها کیلومتر در اطراف آنها می‌شوند، حتی یک یا دو روز قبل از برخوردشان.
انتظار می رود که تاثیر آن بر سواحل غربی فلوریدا از ظهر چهارشنبه به وقت محلی آغاز شود. ایان در دسته 2 یا 3 خواهد آمد، با بادهایی بین 150 تا 200 کیلومتر در ساعت در سواحل: شهرهای تامپا، ساراسوتا، سدار کی و فورت مایرز بیشترین آسیب را خواهند دید. علاوه بر وزش بادها، باران های طوفانی نیز سیل آسا خواهند بود: ما انتظار داریم تا 500-600 میلی متر در غرب ایالت بارندگی داشته باشد، که تقریباً معادل یک سال باران در پاریس است! سطح دریا در نزدیکی ساحل نیز ممکن است در زمان برخورد یک تا سه متر افزایش یابد.
مسیر این پدیده ممکن است هنوز اندکی به سمت شرق یا غرب متفاوت باشد، اما اکنون مسلم است که کل فلوریدا تحت تأثیر آب و هوا، یا فاجعه بار (در غرب)، یا به سادگی بسیار آشفته (در جنوب و شرق) قرار خواهد گرفت. ، در سمت میامی). طوفان یان تا آخر هفته باعث وخامت شدید شرایط آب و هوایی خواهد شد، همراه با رعد و برق، باران های شدید، فوران های آب و خطر بسیار قابل توجه گردباد : نه تنها در فلوریدا، بلکه در ایالت های همسایه، مانند جورجیا (آتلانتا)، جنوب. کارولینای شمالی و کارولینای شمالی.
فرماندار فلوریدا از ساکنان سواحل مربوطه خواست بدون انتظار برای اطلاعیه‌های رسمی تخلیه شوند. به قول او برای مقابله با یک " فاجعه بزرگ " 5000 گارد ملی مستقر شدند. ایستگاه فضایی بین المللی ایستگاه فضایی بین المللی تصاویر خیره کننده ای از طوفان ایان را که عصر امروز دوشنبه فیلمبرداری شده است منتشر کرد (توییت زیر).
ناسا ناسا تصمیم گرفته است پرتاب موشک SLS خود (برنامه آرتمیس) را که قرار بود روز سه شنبه انجام شود، لغو کند. اگرچه پایگاه پرتاب در شرق فلوریدا است و نه در غرب سمت ضربه، آژانس فضایی از رسیدن طوفان‌های شدید تندری همراه با تندبادهای قوی که ایان را احاطه کرده است، می‌ترسد. عصر امروز دوشنبه، دستگاه از پایگاه خود منتقل شد و به آشیانه خود بازگردانده شد، یک مانور ظریف، آخرین گزینه، که ناسا کاملاً می خواست از آن اجتناب کند. اگر بادها از سرعت 137 کیلومتر در ساعت تجاوز کنند، پرتابگر در معرض خطر سقوط قرار می‌گیرد که در صورت وقوع یک ابرسل یا گردباد، احتمال قابل توجهی وجود دارد.
مقاله کارینه دوراند، منتشر شده در 26 سپتامبر 2022
انتظار می رود که پدیده گرمسیری ایان به عنوان یک طوفان بزرگ بین سه شنبه و چهارشنبه فلوریدا را درگیر کند: 95 درصد از ایالت تحت تأثیر بادهای شدید و رعد و برق همراه با بارش های سیل آسا قرار خواهد گرفت. سواحل در حالت آماده باش هستند و ناسا ترجیح می دهد پرتاب Artemis I را به تعویق بیندازد.
پس از عبور طوفان فیونا در سواحل کانادا ، طوفان استوایی ایان نیز در ساعات اخیر به طوفان رده 1 تبدیل شده است و بادی با سرعت 120 کیلومتر در ساعت در صبح روز دوشنبه ثبت شده است. ایان با سرعت 22 کیلومتر در ساعت به سمت شمال غربی پیش می رود. طوفان یان پس از عبور از جامائیکا در روز دوشنبه و ایجاد باران‌های شدید، مستقیماً غرب کوبا را تحت تأثیر قرار می‌دهد و در عین حال به تقویت آن ادامه می‌دهد: باید بین عصر دوشنبه تا سه‌شنبه این جزیره در رده 2 یا 3 با بادهایی بین 150 تا 200 کیلومتر در ساعت برخورد کند. باران های سیل آسا سپس طوفان بزرگی خواهد بود و یکی از مهم ترین مناطق کشاورزی کوبا را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
ایان از نظر قدرت و اندازه دوباره تقویت می شود و در آب های گرم فلوریدا در دمای 30 تا 31 درجه سانتیگراد در حال حاضر یا 1 تا 2 درجه سانتیگراد بالاتر از حد طبیعی برای فصل است. این پدیده در دسته 3 یا 4 (یعنی با بادهایی بین 200 تا 250 کیلومتر در ساعت) باید در روز سه شنبه از سواحل جنوبی فلوریدا عبور کند. اما پس از آن باید به طور مستقیم به غرب مرکزی یا حتی شمال ایالت در روز چهارشنبه برخورد کند: اگر پیش‌بینی‌های مرکز ملی طوفان تأیید شود، شهرهای تامپا و فورت مایرز به شدت ضربه خواهند خورد. اورلاندو و جکسونویل نیز به شدت تحت تاثیر قرار خواهند گرفت، اما کمتر به طور مستقیم. میامی دور خواهد ماند اما همچنان آب و هوای سختی را تجربه خواهد کرد. پیش‌بینی‌های کنونی پیش‌بینی می‌کنند که ایان می‌تواند سواحل دسته 1 یا 2 را تحت تأثیر قرار دهد، سپس تا پنجشنبه به آرامی به داخل خاک حرکت کند. بنابراین فلوریدا باید برای سه روز بسیار سخت آماده شود: پس از وزش باد در سواحل، رعد و برق همراه با بارندگی سیل آسا بر 95 درصد از ایالت تأثیر می گذارد. ایان سپس به جورجیا تخلیه می‌شود و به محض برخورد با ساحل شدت خود را از دست می‌دهد، اما طوفان‌های تندری قوی، حتی گردبادها ، در تمام ایالت‌های فلوریدا، جورجیا، آلاباما و از کارولینای جنوبی تا آخر هفته انتظار می‌رود. مثل همیشه، خط سیر و شدت این پدیده تا آخرین لحظه در معرض تغییر است.
پس از اینکه چندین بار به دلایل فنی به تعویق افتاد ، پرتاب موشک SLS از برنامه Artemis I که قرار بود برای سه شنبه، 27 سپتامبر توسط ناسا در جنوب شرقی فلوریدا برنامه ریزی شده بود، دوباره لغو شد. هدف این ماموریت آزمایشی ارسال یک کپسول Orion Orion در 450000 کیلومتری زمین و 64000 کیلومتری از ماه است . کپسول اوریون خالی خواهد بود و برای اطمینان از مقاومت تجهیزات قبل از فرستادن دوباره انسان به ماه، یک سفر رفت و برگشت انجام خواهد داد. این موشک با ارتفاع 98 متر برای مقاومت در برابر بادهای 137 کیلومتر بر ساعت طراحی شده است.
انتظار نمی‌رود که طوفان فیونا مستقیماً بر «ساحل فضایی فلوریدا» که موشک در آن قرار دارد تأثیر بگذارد، اما خطر طوفان‌های شدید رعد و برق در اطراف طوفان، همراه با تندبادهای شدید، بسیار محتمل است. ناسا باید به سرعت تصمیم بگیرد که آیا موشک باید به آشیانه خود بازگردانده شود: از سرعت 70 کیلومتر در ساعت باد، دستگاه دیگر نمی تواند جابجا شود.
 
 
 
مقایسه و نکات
فنی
مخابرات
بسته 100 گیگابایتی RED by SFR با این طرح خوب به 15 یورو می رسد
خانه
لوازم خانگی
طرح خوب آمازون: قیمت پایین و صرفه جویی در زمان، ربات جاروبرقی Lefant F1 با -50 یورو
خانه
خانه
Roborock Q7 Max: ربات جاروبرقی لحظه ای با قیمت مقرون به صرفه در Cdiscount است.
سلامتی
گوش گیر
گوش گیر – برندگان ما
فنی
تلویزیون شما هستید
برنده مقایسه تلویزیون اولد ما
توسط کارینه دوراند
را 29 سپتامبر 2022
به طور خلاصه
مقایسه و نکات
فنی
مخابرات
بسته 100 گیگابایتی RED by SFR با این طرح خوب به 15 یورو می رسد
خانه
لوازم خانگی
طرح خوب آمازون: قیمت پایین و صرفه جویی در زمان، ربات جاروبرقی Lefant F1 با -50 یورو
خانه
خانه
Roborock Q7 Max: ربات جاروبرقی لحظه ای با قیمت مقرون به صرفه در Cdiscount است.
سلامتی
گوش گیر
گوش گیر – برندگان ما
فنی
تلویزیون شما هستید
برنده مقایسه تلویزیون اولد ما
انتخاب از
نوشتن
سیاره
زمین
افشاگری یک الماس کمیاب بر روی آب در اعماق زمین
مقاله
سیاره
آلودگی پلاستیکی
اودیسه پلاستیک: یک تور جهانی برای بستن شیر آلودگی پلاستیکی
مقاله
سیاره
طوفان شدید
پدیده آب و هوای خارق العاده: طوفان مدیترانه یا مدیکان
مقاله
سیاره
سفر دریایی
رفتن به برمه، سفری جذاب، با آنتوان
مقاله
سیاره
اقیانوس
پروژه دیوانه‌وار Ocean Cleanup برای حذف زباله‌های پلاستیکی از «قاره هفتم» را تماشا کنید.
مقاله
سیاره
اقیانوس
سورین مارتینی: «اقیانوس‌های ما فوق‌العاده هستند. این به ما بستگی دارد که مطمئن شویم آنها در این راه باقی می مانند."
مقاله
سیاره
محیط
آمازون: اکوسیستم های جزایر جنگلی محکوم به فنا هستند
مقاله
سیاره
زمين شناسي
طعم صحرا در شراب شیلی
مقاله
فرهنگ را منتقل کند
قدیمی ترین حرفه در جهان است
برای دریافت آخرین اخبار ما یک بار در روز در خبرنامه روزانه مشترک شوید.
مقالات Nos
همچنین بخوانید
سیاره
طوفان شدید
طوفان فیونا به شکلی تاریخی کانادا را تهدید می کند
اخبار
23/09/2022
سیاره
طوفان شدید
2 ماه است که دیگر طوفان یا طوفان گرمسیری وجود نداشته است: چه خبر است؟
اخبار
05/08/2022
سیاره
هواشناسی
دانشمندان در حال آماده شدن برای احتمال وقوع یک طوفان رده ۶ هستند
اخبار
11/06/2022
سیاره
اقلیم شناسی
NOAA هشدار می دهد که فصل طوفان به تازگی آغاز شده است و بیش از حد نرمال خواهد بود
اخبار
01/06/2022
سیاره
طوفان شدید
طوفان ها هر 10 سال با سرعت 30 کیلومتر به ساحل نزدیک می شوند
مختصر
03/02/2021
سیاره
طوفان شدید
گرمایش جهانی به نفع "طوفان های زامبی" است
مختصر
05/10/2020
سیاره
طوفان شدید
طوفان ها: الفبای یونانی برای نامگذاری آنها برای دومین بار استفاده می شود
مختصر
21/09/2020
سیاره
هواشناسی
دوریان، طوفان پر از رعد و برق در تصاویر ماهواره ای چشمگیر
مختصر
03/09/2019
لینک های خارجی
همچنین ببینید
طوفان فلوریدا
لاک پشت فلوریدا
گل پیتون
دره فلوریدا
تعریف هواشناسی
عبور لوله آب در اتاق زیر شیروانی
چرا تصاویر در تلویزیون معکوس می شوند
چرا گرما تصاویر را مخدوش می کند
کلید واژه ها
گزارش وضعیت آب و هوا
اقلیم
سیکلون
فصل طوفان
ایالات متحده
تعاریف مرتبط
بیایید الهام بخش آینده باشیم
بیایید الهام بخش آینده باشیم
©2001-2022 Futura-sciences
کلیه حقوق محفوظ است – Madeinfutura Group
source
ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
 
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط chaarcharkh