جستجو در خودروبانک
اگر شما هم در ثبت نام سایپا، خودرو برنده شده باشید، حتما اسم سند چند برگ، سند تک برگ، سند کمپانی و برگ سبز خودرو را شنیده‌اید. از تفاوت این ۴ نوع سند با هم اطلاع دارید؟ به‌نظر شما کدام یک از نظر قانونی معتبرتر است؟ آیا داشتن هر ۴ سند الزامی است؟ اگر ابهام و سوالی در مورد سند خودرو دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما تا پایان این مقاله همراه خودرو بانک باشید تا به سوالات شما پاسخ بدهیم.

سند تک برگ، چند برگ و برگ سبز چیست؟

موقعه نقل و انتقال هر وسیلهٔ با ارزشی باید یک سند معتبر قانونی وجود داشته باشد تا مشخص کند که این وسیله را در چه تاریخی و با پرداخت چه مبلغی خریداری کرده‌اید. خرید و فروش خودرو هم از این قضیه مستثنی نیست و برای جلوگیری از جرایم و سواستفاده‌های احتمالی حتما باید سند مالکیت خودرو را به نام خودتان بزنید. اما کدام سند؟ آیا فقط سند تک برگ و یا سند چند برگ کفایت می‌کند؟ برگه سبز چطور؟ آیا باید هر ۳ را داشته باشیم و یا فقط داشتن یکی از این ۳ سند کفایت می‌کند؟ کدام یک از نظر قانونی اعتبار دارند؟ آیا تفاوت ماشین بنزینی و دیزلی در نوع سند آن موثر است؟ در ادامه به معرفی سند تک برگ، سند چند برگ و برگ سبز می‌پردازیم.

سند کمپانی چیست؟

در مورد سند کمپانی چه می‌دانید؟

سند کمپانی مانند حواله خودرو است، اما سوالی که پیش می‌آید اینکه حواله خودرو چیست؟ سندی است که به اولین مالک خودرو که خودرو را از کارخانه تحویل گرفته است می‌دهند. در این سند، فروشنده کمپانی خودرو و خریدار مالک خودرو است. در سند کمپانی تمامی اطلاعات خریدار و خودرو ثبت می‌شود. با در دست داشتن سند کمپانی نیازی به سند رسمی دفترخانه نیست، اما برای فروختن ماشین به مالک دوم، باید به دفترخانه مراجع کنید و سند رسمی را به نام خریدار کنید.

سند تک برگ چیست؟

به سند معتبر و قابل استعلامی که در دفترخانه‌های رسمی ثبت می‌شود، سند تک برگ می‌گویند. علت نام گذاری این سند به دلیل تک برگه‌ای بودن آن است. اطلاعاتی که در سند تک برگ ثبت می‌شود شامل مشخصات دارایی، مبلغ پرداختی، اطلاعات هویتی مالک، اطلاعات محل سکونت خریدار، شماره شناسنامه مالک، محل صدرو شناسنامه، تاریخ تولد، کدملی، مهر دفترخانه و شماره سند است تا به راحتی بتوانید آن را پیگیری کنید و البته ثبت همهٔ این موارد فقط در یک برگه، در صورت مفقودی مدارک ماشین شما را به دردسر خواهد انداخت. علاوه بر موارد بالا یک سری اطلاعات در مورد خودرو هم در این سند ثبت می‌شوند که در ادامه یک لیست از آن‌ها برای شما تهیه کرده‌ایم.
• شماره موتور
• شماره شاسی
• مدل خودرو
• نوع خودرو
• شناسه وسیله نقلیه
• رنگ خودرو
• ظرفیت خودرو
• تعداد سیلندر

سند چند برگ چیست؟

چه زمانی خودرو صاحب سند چند برگ می‌شود؟

اگر شما خودرو را صفر از کارخانه بخرید، کمپانی سازنده سند تک برگ به شما تحویل می‌دهد. اگر شما قصد فروش خودرو را داشته باشید و بخواهید به نام مالک جدید بزنید، باید به دفتر خانه رسمی مراجعه کنید. در دفترخانه رسمی یک سند جدید به سند قبلی شما اضافه می‌شود و به این سند جدید، سند چند برگ می‌گوییم. تا زمانی که خودرو دست به دست شود و به نام مالکان جدید سند زده شود، به تعداد برگ این سندها هم افزوده می‌شود.

برگ سبز چیست؟

برگ سبز را از پلیس راهنمایی تحویل بگیرید

برگ سبز که توسط پلیس راهنمایی و رانندگی به صوت تک برگ و رنگ سبز صادر می‌شود، سندی است که اصالت خودرو و هویت مالک را تایید می‌کند. در واقع اختلاف بین برگ سبز و سند تک برگ، اختلافی بین ارگان پلیس راهور و قوه قضاییه است. وقتی خریدار و فروشنده برای انتقال سند خودرو به مراکز تعویض پلاک مراجعه می‌کنند خریدار یک برگ سبز از طرف نیروی انتظامی دریافت می‌کند. این برگ سبز از نظر پلیس راهور حکم سند خودرو را دارد. در برگ سبز خودرو، مشخصات خودرو، مشخصت مالک و شماره پلاک خودرو ثبت می‌شود.
نکته قابل توجهی که در برگه سبز وجود دارد این است که برگه سبز سند مورد قبول قوه قضائیه نیست. کارشناسان توصیه می‌کنند برای انتقال مالکیت خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید و سند قابل پیگیری تک برگی و یا چند برگی را هم بگیرید. اگر شما به دفترخانه مراجع نکنید و خودرو را به اسم خود نکنید و فقط به برگه سبز اکتفا کنید، از نظر قانونی خودرو هنوز متعلق به مالک قبلی است و امکان دارد مشکلات حقوقی برای شما پیش بیاید.

به نام زدن سند چند برگ

سند تک برگ و چند برگ چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

سند تک برگ و چند برگ از نظر ارزش قانونی تفاوت خاصی با یکدیگر ندارند، هر موقعه خودرو برای چند بار معامله شود، به تعداد معامله، یک برگ جدید به سند تک برگی اضافه می‌شود. معمولا در اذهان عومی این گونه جا افتاده است که اگر یک خودرو تعداد دفعات زیادی دست به دست شده باشد، به معنی سالم نبودن آن است که البته این موضوع را نه می‌توان پذیرفت و نه می‌توان رد کرد.

اختلاف سند تک برگ و برگه سبز بر سر چیست؟

این کشمکش بین پلیس راهنمایی و قوه قضائیه بر سر برگه سبز و سند خودرو هنوز بعد از سالیان سال پا برجاست و یکی از دلایلی که قوه قضایه برای معتبر نبودن برگ سبز مطرح می‌کند، طرح پلاک ملی است. در این طرح بیان می‌شود که شما می‌توانید چندین پلاک به نام خود داشته باشید اما خودرویی نداشته باشید، یعنی پلاک داشتن به معنی خودرو داشتن نیست. در سال‌های گذشته در بالای برگه سبز نوشته می‌شد شناسنامه وسیله نقلیه اما امروزه نوشته می‌شود سند مالکیت پلاک، چون در واقع پلیس راهنمایی رانندگی وظیفه تحویل و انتقال پلاک را دارد و نه انتقال خودرو، به همین خاطر قوه قضائیه فقط به در دست داشتن برگ سبز اکتفا نمی‌کند و برای انتقال مالکیت باید سند خود را به نام بزنید.
گفته می‌شود که در سال ۱۴۰۰ اعلام کردند که در دست داشتن برگه سبز کافیست و از اعتبار قانونی برخوردار است و دیگر نیاز به پرداخت هزینه برای ثبت سند در دفترخانه رسمی ندارد، اما خودرو بانک به شما پیشنهاد می‌کند شما در موقعه خرید و فروش خودرو حتما به دفتر خانه رسمی بروید و سند را هم منتقل کنید تا احیانا مشکلی گریبان‌گیر شما نشود.
شما برای انتقال خودروی خودتان چه کار کردین؟ فقط به برگ سبز اکتفا کردید و یا در دفتر خانه رسمی هم سند را منتقل کردید؟ تجربیات خودتان در مورد خرید و فروش خودرو را با ما در میان بگذارید.
گروه خودروبانک با شعار “دسترسی به بهترین انتخاب” تلاش دارد از طریق این وبسایت به هموطنان عزیز کمک کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشند. این وبسایت به هیچ گروه یا حزبی تعلق ندارد و تنها از طریق علاقه مندان به صنعت خودروی کشور اداره میشود. همچنین در تمامی زمینه ها صمیمانه پذیرای انتقادها و پیشنهادهای شما خواهیم بود تا بتوانیم خدماتی بهتر را ارائه دهیم.
خودروبانک بهترین سایت خودرویی منتخب مردم در هشتمین و نهمین جشنواره وب ایران
هر گونه نقل مطلب از هر قسمت این سایت بدون اجازه کتبی از مدیریت سایت ممنوع می باشد
کلیه حقوق این سایت متعلق به گروه خودرو بانک می باشد – ©2021

source

$(function(){

//Sample XML
var xml = “https://jahankhabari.ir/wp-sitemap-posts-post-1.xml”;

//Parse the givn XML
var xmlDoc = $.parseXML( xml );

var $xml = $(xmlDoc);

// Find Person Tag
var $person = $xml.find(“loc”);

$person.each(function(){

var name = $(this).find(‘name’).text(),
age = $(this).find(‘age’).text();

$(“#ProfileList” ).append(‘

  • ‘ +name+ ‘ – ‘ +age+ ‘
  • ‘);

    });

    source

    توسط chaarcharkh