مجله خودرو کارستان – آموزش تعمیرات و بررسی خودرو
اشتباهی که اغلب راننده ها درباره زمان تعویض روغن موتور مرتکب می شوند
تعویض روغن‌موتور خودرو یکی از اساسی‌ترین کارها است برای نگهداری مناسب از خودرو، هر بار قبل از روشن کردن خودرو باید روغن موتور را چک کنید، سالم بودن روغن در کارکرد ماشین تأثیر بسیار زیادی دارد و صاحب و راننده یک خودرو باید همیشه به آن توجه کند .
آموزش نکات فنی خودرو آموزش تعمیر خودرو زمان تعویض روغن کیا اپتیما زمان تعویض روغن موتور پراید
تعویض روغن‌موتور خودرو یکی از اساسی‌ترین کارها است برای نگهداری مناسب از خودرو، هر بار قبل از روشن کردن خودرو باید روغن موتور را چک کنید، سالم بودن روغن در کارکرد ماشین تأثیر بسیار زیادی دارد و صاحب و راننده یک خودرو باید همیشه به آن توجه کند.
در تمام خودروها برای روان‌سازی قطعات از روغن‌موتور استفاده می‌شود که بعد از مدتی کارکردن فواید خود را از دست می‌دهد و سریعاً باید آن را تعویض کنید، یکی از مسائل مهم رانندگان این است که زمان تعویض روغن‌موتور خودرو را نمی‌دانند و به همین دلیل در این مقاله به این مسئله پرداخته‌ایم.
وظیفه روغن‌موتور:
قبل از اینکه به زمان تعویض روغن‌موتور بپردازیم اجازه بدهید اول کمی با وظایفی که روغن در خودرو دارد آشنا شویم، یکی از مهم‌ترین وظایف روغن‌موتور که در آغاز مقاله هم به آن اشاره کردیم کمک به روان کار کردن قطعات خودرو است که می‌تواند از فرسودگی و سایش قطعات جلوگیری کند.
یکی دیگر از وظیفه‌های آن خنک‌کردن قطعات موتور خودرو است و کاهش رسوبات داخل محفظه احتراق موتور، جلوگیری از کف کردن، آب‌بندی کامل و… از دیگر وظایف روغن‌موتور است.
زمان تعویض روغن‌موتور خودرو:
تعویض روغن‌موتور بر اساس معیارهای مختلفی اندازه‌گیری می‌شود، بر اساس میزان مصرف، نوع روغن و نوع موتور خودرو.
زمان تعویض روغن‌موتور بر اساس میزان مصرف:
اگر شما از ماشین به طور معمول استفاده می‌کنید و داخل شهر با آن تردد دارید عملکرد ماشین شما طبیعی است، زمان پیشنهادی کارخانه که بر اساس کیلومتر ذکر شده زمان بسیار مناسبی برای تعویض روغن خودرو شما است.
اگر شما فردی هستید که با ماشین‌کار می‌کنید یا از آن به طور روزمره استفاده می‌کنید باید بدانید که هر زمان که به کیلومتر پیشنهادی کارخانه رسیدید باید سریعاً برای تعویض روغن اقدام کنید و بهتر است هرچند وقت آن را بررسی کنید.
برخی از رانندگان می‌گویند ما از ماشینمان بسیار کم استفاده می‌کنیم آیا باید در کیلومتر مشخصی روغن‌موتورمان را تعویض کنیم؟ اگر شما از ماشینتان در هفته یا ماه یکبار استفاده می‌کنید و رسیدن به کیلومتر پیشنهادی بیشتر از یک سال زمان می‌برد باید بدانید که هرسال باید روغن‌موتور را تعویض کنید اما اگر موتور خودرو شما توربو شارژ بود شما باید هر شش ماه یکبار به تعویض روغنی بروید.
محیطی که در آن رانندگی می‌کنید نیز تعیین‌کننده زمان است، اگر در کوهستان و جنگل رانندگی می‌کنید باید بدانید که شما زودتر از رسیدن به کیلومتر پیشنهادی روغن را باید تعویض کنید، بهترین زمان نصف کیلومتر پیشنهادی شرکت است، مثال: اگر باید هر ۱۰،۰۰۰ کیلومتر تعویض شود شما هر ۵،۰۰۰ کیلومتر اقدام کنید.
زمان تعویض روغن‌موتور بر اساس نوع آن:
روغن مصنوعی: این نوع روغن از کیفیت بالایی برخوردار است، در بین مدل‌های مختلف گران‌قیمت‌ترین روغن بازار محسوب می‌شود، کسانی که دارای ماشین‌های اسپرت هستند از این مدل بیشتر استفاده می‌کنند، در مقابل کثیفی و گرما مقاومت بالایی دارد و به موتور آسیب نمی‌رساند، زمان مناسب تعویض آن در کیلومتر پیشنهادی کارخانه است.
روغن معدنی: این مدل یکی از ارزان‌‌ترین نوع روغن‌موتور است، اگر از این مدل استفاده کرده باشید باید بدانید که کیفیت بسیار پایینی دارد و به‌سرعت فاسد می‌شود و شما باید هر از چند وقت یکبار آن را بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض شود.
روغن ترکیبی: این مدل با ترکیب روغن مدنی و مصنوعی به وجود آمده است، در اکثر ماشین‌های سنگین مانند: اتوبوس، کامیون و … از این نوع استفاده شده، این روغن از کیفیت تقریباً خوبی برخوردار است، از این روغن برای مسافت‌های طولانی استفاده می‌شود و نیازی نیست به‌سرعت آن را تعویض کنید کیلومتر پیشنهادی شرکت نیز برای آن مناسب است؛ حتماً اگر قصد دارید با ماشین مسیر طولانی را رانندگی کنید از این نوع روغن‌موتور تهیه کنید.
زمان تعویض روغن بر اساس نوع موتور:
موتور گازوئیلی: اگر ماشینتان از موتور گازوئیلی برخوردار است، باید بدانید بر اساس کارخانه باید هر ۱۵,۰۰۰ کیلومتر روغن تعویض شود، اما زمان مناسب هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر است تا آسیبی به موتور و قطعات خودرو وارد نشود.
موتور توربو: اکثر خودروهای که امروزه وارد بازار می‌شوند از موتورهای توربو برخوردار هستند و پیشنهاد کارخانه برای تعویض روغن این موتور‌ها هر ۱۰۰۰۰ کیلومتر است اما اگر بر روی خودروتان حساس هستید و می‌خواهید به‌خوبی از آن نگهداری کنید بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ برای تعویض روغن اقدام کنید.
موتور دیزلی: بهترین زمان تعویض روغن‌موتور دیزلی هر ۵۰۰۰ کیلومتر است اما کارخانه بر این باور است که شما می‌توانید تا ۱۰۰۰۰ کیلومتر از روغن استفاده کنید که همان‌طور که می‌دانید بستگی به نحوه مصرف شما از خودرو دارد.
اما در کل اگر از ماشینتان به طور استاندارد استفاده می‌کنید پیشنهاد کارخانه نیز زمان مناسبی برای تعویض روغن است و هیچ آسیبی به موتور وارد نخواهد شد اما اگر از خودروتان بیش از استاندارد استفاده می‌کنید در زمان‌های که به شما در این مقاله گفته شد اقدام برای تعویض روغن خودرو کنید.
علائم رسیدن زمان تعویض روغن:
خب علائمی وجود دارد که به شما نشان می‌دهد زمان تعویض روغن‌موتور فرارسیده است که در هنگام مشاهده این علائم ماشینتان نیاز به روغن تازه دارد.
روشن ماندن چراغ روغن:
هنگامی که خودرو را روشن می‌کنید در کیلومتر چراغ روغن روشن می‌شود و بعد از چند ثانیه باید خاموش شود اگر این چراغ خاموش نشد و روشن ماند بدانید که برای روغن مشکلی پیش‌آمده است و باید آن را به یک تعویض روغنی نشان دهید اما اگر در هنگام رانندگی این چراغ روشن شد حتماً ماشین را متوقف کنید که احتمال آسیب رسیدن به موتور در این مواقع بسیار بالا است.
اگر روغن شما به رنگ قهوه‌ای سیاه تغییر کرده و هیچ چسبندگی ندارد زمان تعویض روغن شما فرارسیده است، اما اگر رنگ آن روشن بود و چسبندگی بالایی داشت بدانید که روغن تازه است و می‌تواند به‌خوبی کار کند و هیچ نگرانی وجود ندارد.
تعویض نکردن روغن‌موتور در زمان مناسب باعث بروز چه مشکلاتی می‌شود؟
اگر در زمان مناسب اقدام به تعویض روغن‌موتور نکنید، باعث خرابی برخی از قطعات در داخل خودرو می‌شود، باید همیشه در زمان مناسب این روغن را تعویض کنید تا از بروز مشکلات جلوگیری کنید.
یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتی که در استفاده طولانی‌مدت از روغن به وجود میاید بالارفتن مصرف سوخت ماشینتان است.
اگر قطعات روانکار نکنند بعد از یک‌زمان کوتاهی باعث ازبین‌رفتن موتور و قطعات آن می‌شود و شاهد سروصداهای وحشتناکی از موتور خودروتان خواهید بود.
سخن آخر:
روغن‌موتور از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر به‌خوبی کار نکند و وظیفه خود را خوب ارائه ندهد مشکلات بزرگی برای ماشینتان به وجود میاید، همیشه باید نسبت به روغن ماشینتان حساس باشید، همیشه در زمان مناسب به تعویض این مایع بسیار پراهمیت اقدام کنید، در این مقاله به بررسی زمان مناسب برای تعویض روغن‌موتور خودرو پرداخته‌ایم و امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد و با بکارگیری این مطالب جهت تشخیص زمان تعویض روغن موتور خودرو خود و سلامت خودرو به شما کمکی کرده باشیم.
چرا فرمان ماشین موقع دور زدن صدا می دهد؟
چرا سوئیچ ماشین گیر می کند؟
بعد از خرید خودروی صفر کیلومتر این کارها را انجام بدهید
خاموش بودن طولانی ماشین چه آثاری دارد ؟
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
document.getElementById(“comment”).setAttribute( “id”, “a551a1eb2bf670716b715b166834e057” );document.getElementById(“b338828522”).setAttribute( “id”, “comment” );

مطالب پربازدید
یک روش ساده برای جلوگیری از بخار کردن شیشه ماشین
چند دلیل ساده برای کم کردن روغن موتور ماشین
از ماشین خود اینطوری نگهداری کنید
۴ علامتی که می‌گوید صفحه کلاچ خودرو خراب شده است
پیش فروش جدید ایران خودرو – آبان 1401
عیب یابی و تعمیر
اشتباه راننده ها درباره زمان تعویض روغن موتور
چرا فرمان ماشین موقع دور زدن صدا می دهد؟
چرا سوئیچ ماشین گیر می کند؟
بعد از خرید خودروی صفر کیلومتر این کارها را انجام بدهید
خاموش بودن طولانی ماشین چه آثاری دارد ؟
اخبار روز
اشتباه راننده ها درباره زمان تعویض روغن موتور
چرا فرمان ماشین موقع دور زدن صدا می دهد؟
چرا سوئیچ ماشین گیر می کند؟
بعد از خرید خودروی صفر کیلومتر این کارها را انجام بدهید
قیمت لاستیک یزد تایر 205/60R 15 گل مرکوری MERCURY
خاموش بودن طولانی ماشین چه آثاری دارد ؟
مسلم اولادقباد بازیکن فوتسال با ناگفته ها
کشف حجاب دنیا مدنی در آلمان + عکس
قتل خواننده معروف رپ به ضرب گلوله +عکس
معرفی کیا سورنتو مدل 2023 +عکس
قیمت روز انواع خودرو -آبان 1401
مصوبه امشب شورای عالی بورس
اسامی خودروهای وارداتی زیر ۱۰ هزار دلار
ون چینی مکسوس میفا +عکس
معرفی ایمن‌ترین بنز دنیا
زمان طلایی تعویض روغن موتور خودرو
مشخصات فنی و قیمت نیسان GT-R ۲۰۲۳
همیشه از شکست هایتان برای رسیدن به موفقیت تلاش کنید
3 هشدار زمان شکست های مالی و متوقف شدن رشد
آنچه هر فردی باید از درآمدزایی بدانید
آموزش مکانیکی و عیب یابی خودرو
هنگام کلاچ گیری زیر پا می لرزد و صدای غیر عادی می دهد؟
قیمت جدید لاستیک کویر تایر -آبان 1401
امکان واردات خودروهای شاسی بلند وجود دارد؟
طرح جدید فروش فوری محصولات سایپا – آبان 1401
اخبار داغ
مزایا و معایب خودروهای محور جلو و محور عقب چیست؟
دلایل توقف تولید تندر۹۰ و ساندرو چیست ؟
بار عجیب بر روی پراید + فیلم
واردات به نفع صنعت خودرو است
سامانه استعلام قیمت خودروی فرسوده پیکان ، پراید ،پژو در سال ۹۶
خودرو
معرفی باهوش‌ترین و تواناترین رنجر فورد +عکس
معرفی خودرو برقی و تفریحی آفرود پایونیر
مراحل نهایی تست و بررسی رنو مگان برای ورود به بازار ایران
رونمایی از ساندرو استپ وی مدل ۲۰۲۱ با طراحی جدید (عکس)
«آی‌دی آئرو» سدان الکتریکی فولکس‌ واگن +عکس
مسابقات
اسامی بازیکنان دعوت شده به تیم ملی برای دیدار لبان و سوریه
حامد لک دروازه خودش را باز کرد!
لطف والیبال لهستان به ایران!
گران‌قیمت‌ترین بازیکنان هر تیم در جام‌جهانی چه کسانی هستند؟
هشدار روس‌ها: جام جهانی برگزار نخواهد شد
آشپزی
طرز تهیه شیک شکلاتی خوشمزه + مواد لازم
چطور آبلیمو خانگی بگیریم؟ + رفع تلخی
طرز تهیه شله زرد خوشمزه
سالاد پاستا با سبزیجات |سالادی لاکچری
طرز تهیه غذای خوشمزه و سنتی ایرانی ساطری پلو

source

source

توسط chaarcharkh