یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، شصتمین آیین تجلیل از دانش آموزان برتر جایزه البرز با حضور وزیر آموزش و پرورش، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان اوقاف و خیریه و جمعی از مسئولان کشور در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل بزرگ ارم آغاز شد. این آیین با هدف تقدیر از 47 نفر از دانش آموزان دو مقطع متوسطه اول و متوسطه دوم برگزار شده است. 47 نفر منتخب از بین 1554 نفر که مدارک خود را در سامانه بنیاد فرهنگی البرز بارگذاری کرده بودند انتخاب شد و مورد تجلیل قرار گرفتند. 
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این برنامه تأکید کرد: آینده ایران اسلامی به دست دانش آموزان عزیز ما رقم خواهد خورد و تبدیل به ایران قوی در تمامی عرصه‌ها خواهد شد. دشمنان ما با ترفندهای مختلف به دنبال دلسردی و ایجاد نا امیدی بین ملت ایران عزیزند.
وی با تأکید بر اینکه نزاع مهم ما در خصوص امید و ناامیدی است، گفت: دشمنان ما مخالف وحدت ملی و به دنبال یأس و ناامیدی و ایجاد شکاف ملی، نسلی و مردمی‌اند. باید تلاش کنیم محدوده فعالیت‌هایمان را در مدار پیشرفت و گسترش قرار دهیم ما خدمتگذاران جوانانیم و باید تلاش کنیم امید را در جامعه تزریق کرده و نشاط را گسترش دهیم.
وزیر ارشاد در ادامه سخنان خویش در خصوص جایزه البرز بیان داشت: بسیاری از بزرگان ما در دهه‌های قبل جایزه البرز را دریافت کرده‌اند. مرحوم البرز به دنبال شکوفایی ایران و ایرانی بود که از خداوند منان برای ایشان علو درجات را مسئلت می‌کنیم. به همین منظور از ریاست و سازمان اوقاف و همکاران آن و بنیاد فرهنگی البرز به لحاظ تلاش در عرصه فرهنگی و تعلیم و تربیت قدردانی می‌کنم و برای نوجوانان و جوانان آرزوی توفیق و سر بلندی را دارم.
اسماعیلی ادامه داد: وقف در فرهنگ اسلامی ما یکی از مهمترین آموزه‌های فرهنگی و اجتماعی دین ما است که تبعات مختلف اقتصادی دارد. در معارف اسلامی و مفاهیم قرآنی مهمترین مترادفی که برای وقف می‌توان عنوان کرد مفهوم صدقه جاریه یعنی احسان که پایان ندارد است، زیرا تداوم دارد و متعلق به زمان و رویداد خاصی خاصی نیست و مانند یک چشمه جوشان است که گذر زمان آن را خاموش نمی‌کند. ایران در حوزه وقف فرهنگ غنی دارد و در هیچ جای کشورمان نیست که با این سنت حسنه روبرو نباشیم.
حیدر ارشدی مدیرعامل بنیاد فرهنگی البرز در ابتدای مراسم شصتمین سال جایزه این بنیاد در بخش دانش‌آموزی گفت: در ایران زمین از دیرباز زنان و مردان نیکوکار و فرهیخته‌ای زیسته‌اند که داشته‌ها و اموال خود را سخاوتمندانه صرف خدمت به مردمان و اعتلا و سربلندی سرزمین خود کرده‌اند. طیف وسیعی از امور خیرخواهانه اعمّ از احداث بناهای عام‌المنفعه، اطعام مساکین، کمک به درمان بیماران، رهانیدن اسیران و زندانیان از بند، و نیز خدمات فرهنگی و علمی را شامل می‌شود.
وی افزود: در این میان اندک‌ شمارند، کسانی که توجه ویژه‌ای بر خدمات علمی، فرهنگیِ جاری و مستمر داشته باشند که از جمله در عصر ما باید از شادروان حسینعلی البرز مؤسس بنیاد فرهنگی البرز نام برد. او که جایگاهش در آسمان، یقیناً بر سر سفره سبز خدا، کنار بزرگان و نیکان جاودانه است و یادش در زمین تا همواره به نیکی و بزرگی و مهر بر زبان‌ها جاری؛ چه بسیار نام‌آوران و اندیشمندان که در جایگاه‌های ارزشمند مدیریتی و علمی که از لطف ایشان در زمان دانش‌اندوزی بهره برده‌اند، خود در حال بهره رساندن به مردم سرزمین‌مان ایران و حتی دیگر مردمان در سراسر دنیایند و تا زمانی که آنان در حال خدمتند، ثواب و اجر نصیب بنیانگذار خوشفکر “بنیاد فرهنگی البرز” خواهد شد.
ارشدی افزود:جایزه البرز به عنوان ثمره این بنیاد و قدیمی‌ترین جایزه علمی کشور با سابقه‌ای شصت ساله، برخاسته از ایمان، انگیزه و اراده است که قصد دارد در مسیر حمایت از فکر و اندیشه نخبگان، راهنما و شوق‌آفرین بوده و موجب تقویت روحیه و اراده دانش‌پژوهی جامعه علمی گردد و برای “تسکین آلام بشری، رفاه زندگی انسانی و ارتقای حیثیت ایرانی در جامعه جهانی”، عزت و افتخار کسب کند. امروزه جامعه ما بیش از هر زمان دیگر نیاز به ترویج ایده و اندیشه زنده یاد البرز دارد تا همانند ایشان، خیّرین و واقفین در مسیر پیشرفت علمی مشارکت فعال‌تری داشته باشند تا از این رهگذر، شاهد شکوفایی هرچه بیشتر استعداد نخبگان علمی کشور و اعتلای نام ایران عزیزمان باشیم.
شایان ذکر است رقم نقدی جایزه البرز 1401 قریب یک میلیارد و دویست میلیون تومان تعیین شده که در بخش دانش آموزان مقطع متوسطه دوم هر نفر 30 میلیون تومان و در بخش دانش آموزان مقطع متوسطه اول هر نفر 20 میلیون تومان است که همراه با گواهی جایزه البرز به آنها اعطاء می‌شود. 
قرار داد مشترک با 35 شرکت دانش‌بنیان
در همین حال حجت‌الاسلام سیدمهدی خاموشی رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در ادامه این نشست گفت: افتخار می‌کنم در محضر شما آینده‌سازان ایران اسلامی هستم؛ من با دانش‌آموزان زیادی کار کرده‌ام و هر موقع مجموعه دانش‌آموزی را می‌بینم، دوست دارم تا هرچه می‌دانم و دریافت کرده‌ام را بگویم؛ امروز یک گزاره‌ای را عرض می‌کنم و آن گزاره را از یک روایت گرفته‌ام.
وی با اشاره به روایتی از امام موسی کاظم (ع) (یا هِشامُ ، إنَّ العَقلَ مَعَ العِلمِ…)، افزود: شما باید عالمانی با قدرت تفکر بالا و تحلیل مناسب باشید؛ اگر با این ذهنیت پیش بروید، می‌توانید دنیا را متحول کنید؛ شما می‌توانید با تفکر و تعقل در معادلات جهانی تأثیرگذار باشید.
رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به خدمات موقوفه علمی ربع رشیدی با قدمت بیش از 700 سال، خطاب به دانش‌آموزان گفت: با تفکر و تعقل عمیق درس بخوانید؛ به همه در اینجا می‌گویم با قوت کار علمی را پیش ببرید و سازمان اوقاف و امور خیریه را یک سازمان پشتیبان بدانید.
حجت‌الاسلام خاموشی با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در عرصه‌های مختلف از جمله تولید انرژی‌های پاک و تولید و ارزانسازی تجهیزات پزشکی، تصریح کرد: وقف می‌تواند به بهینه‌سازی زندگی ایرانی‌ها کمک کند؛ ما صندوق حمایت از دانش‌‎بنیان‌ها را شکل دادیم و ساختمان‌های متعددی را در اختیار آنها قرار دادیم و همچنین با بیش از 35 شرکت دانش‌بنیان قرارداد مشارکت داریم.
وی خاطرنشان کرد: رشد و بالندگی کشور به لبه‌های خوبی رسیده و دشمن بهترین کاری که می‌بیند، این است که از درون ما را تهدید می‌کند و ما با تفکر صحیح این مرحله را پشت سر می‌گذاریم؛ مردم ما فهیم هستند؛ ما باید عزت و اقتدار ملی را با علم‌آموزی و تفکر صحیح پیش ببریم و شما دانش‌آموزان شکل‌دهنده آینده هستید.
انتهای پیام/
source
شینگل
تولید محتوا
گوگل ادوردز
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
سرگرمی خبری
علمی خبری
Proudly powered by WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط chaarcharkh