تیم تحریریه
سخنگوی سازمان تغزیرات در گفتگویی ضمن اشاره به غیر قانونی بودن فروش خودرو در بورس کالا اظهار داشت که در هیچ جای دنیا محصولاتی نظیر خودرو در بورس عرضه نمی شود و قوانین بورس اجازه نمی دهند تا کالایی با شرایط خاص نظیر خودرو در بورس به فروش برسد.
محمدعلی اسفنانی درباره نتیجه عرضه خودرو در بورس گفت: به نظر شخص بنده عرضه خودرو در بورس کار درستی نبود و غیرقانونی است. در هیچ جای دنیا، بورس محل عرضه محصولاتی نظیر خودرو نیست چراکه خودرو شرایط خاص خود را دارد و قواعد و قوانین بورس اجازه نمی‌دهد کالایی از این دست عرضه شود. چراکه معمولا کالاهایی در بورس عرضه می‌شوند که امکان کشف قیمت به راحتی برای آن ممکن نبوده و یا مشتریانی محدود دارند.
اسفنانی افزود: شیوه عرضه خودرو در بورس نیز دارای اشکالاتی بوده است و در این راستا معمولا یک برند در میان چندین محصول که جزو تیراژ بالا هم نیست در بورس عرضه می‌شود و گاه تا صد در صد قیمتِ در نظر گرفته شده، افزایش قیمت پدید کرده است که این مسئله بر خلاف هدف و غایت سیاست گذاران می‌باشد.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در باره راهکارها گفت: اساسا وقتی کالایی در بورس عرضه می‌شود، نگاهی منفعت طلبانه به آن صورت می‌گیرد چون بخشی از مبالغ به حساب بورس واریز می‌گردد که مشکل آفرین می‌باشد.
وی ادامه داد: بر اساس شنیده‌ها، خودروسازان می‌گویند نرخ بالاتر از قیمت پایه می‌باشد؛ مثلا اگر خودرویی 200 میلیون تومان قیمت پایه داشته باشد، یعنی بر اساس برآورد کارشناسی سود تجاری در نظر گرفته شده است اما وقتی این نرخ در بورس 2 برابر می‌شود، بخشی از پول به خودروساز بازگردانده می‌شود.
خودشان هم مدعی بودند که 15درصد این رقم به خودروساز می‌رسد و 85 درصد دیگر بخشی به بورس رفته و بخشی دیگر در جاهای دیگر هزینه می‌شود.
اسفنانی افزود: هر خودرویی در هر کشوری تولید شود، با گذشت یک سال از رده خارج شده و دیگر به روز نیست؛ از این رو خودروی سال قبل حداقل باید 30 درصد زیر قیمت عرضه شود ولی ما متاسفانه این مدل را هر ساله تکرار و حتی خودروهای چند سال گذشته را با نام 1402 عرضه می‌کنیم.
وی ادامه داد: گاه 30 درصد افزایش برای خودرو عرضه شده نسبت به زمان تولید در نظر گرفته می‌شود که نشان می‌دهد نگرش کنونی منطقی نیست.
گروه صنعتی ایران خودرو آخرین لیست قیمت محصولات خود ویژه تیر ماه 1402 را منتشر کرد. در این لیست قیمت جدید، قیمت دنا پلاس با توجه به دستورات شورای رقابت…
گروه صنعتی ایران خودرو در ادامه روند تغییرات روی خانواده پژو 207، قصد دارد پژو 207 با گیربکس 6 دنده دستی را به بازار عرضه کند. تیپ جدید پژو 207…
شرايط پيش فروش (فراخوان) برخي از محصولات شركت ايران خودرو صرفأ جهت بخش سوم اولويت هاي پاييز 1402 با موعد تحويل آذر 1402 به شرح ذيل اعلام مي گردد.متقاضياني كه…
ماموت خودرو که به عنوان نمایندگی رسمی فولکس واگن آلمان در ایران فعالیت می کند، در دهه گذشته به واردات محصولاتی نظیر فولکس تیگوان، فولکس پاسات و فولکس گلف GTi…
عرضه خودرو دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور در بورس کالا لغو شد. شرکت بهمن موتور قرار بود روز 29 خرداد تعداد 600 دستگاه خودروی دیگینیتی پرستیژ را در بورس کالا عرضه…
مدیر مرکز ملی رقابت درباره تعیین تکلیف قیمت دنا پلاس اظهار داشت: "با توجه به مطالبات فراوان متقاضیان در این زمینه، قیمت دناپلاس در دستور کار جلسه هفته پیش روی…
حالا مردم اینجوری واسه ساینا اس دوگانه که قیمتش خیلی بالا هست اقدام کنن خوب…
مدیران حودرو از اعلام قیمت مصوب در سایت خود امتناع کرده و گرانتر از قیمت…
سلام میگم چرا قیمت کارخانه ۲۰۷ تیپ۵ ،۳۴۹ میلیون تومان است ولی قیمت ۲۰۷ مدلای…
جالب اینجاست ، میگن چرا رشد جمعیت منفی شده !!!!!! آخه کدوم جوون تو این…
مایه ننگ برای مسولین بی لیاقت که خوروی که عمر مفید آن ۵ سال است…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

توسط chaarcharkh