همه چیز از همه جا برای ماشین شما
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
در لیست سریع‌ترین سدان‌های جهان خودروهایی با ۵۱۰ تا ۷۹۷ اسب بخار قدرت و سقف سرعتی بیش از ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت حضور دارند.
آنچه در این مطلب می‌خوانید:

سریع‌ترین خودروی جهان کدام است؟ این سؤالی است که خیلی از علاقه‌مندان به خودرو می‌پرسند و قطعاً پاسخ آن هایپرکارها هستند. سدان‌ها گزینه‌ای نیستند که هنگام مطرح شدن این سؤال به ذهن بیایند ولی در حال حاضر سدان‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند همپای سریع‌ترین خودروهای جهان باشند؛ بنابراین، در ادامه قصد داریم با سریع‌ترین سدان‌های حال حاضر جهان آشنا شویم. این‌ها خودروهایی هستند که راحتی را با سرعت شگفت‌انگیز ترکیب کرده و مرزهای پرفورمنس و تجمل را از نو تعریف می‌کنند.
حداکثر سرعت: ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت

آئودی به ساخت سدان‌های لوکس و سریع که تجمل را با سرعتی شگفت‌انگیز ترکیب می‌کند شهرت دارد و RS7 یکی از همین خودروها است. این ماشین به یک پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو مجهز است که در نسخهٔ پرفورمنس ۶۳۰ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. به لطف این اعداد چشمگیر، RS7 پرفورمنس ظرف تنها سه ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و می‌تواند به حداکثر سرعت ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند تا به یکی از سریع‌ترین سدان‌های جهان تبدیل شود.
حداکثر سرعت: ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت

خودروی بعدی این لیست یکی از رقبای مستقیم آئودی RS7 یعنی ب‌ام‌و M5 است که ترکیبی از راحتی و پرفورمنس را ارائه می‌کند. این خودرو همچنین در نسخهٔ CS ارتقاءهایی را برای عملکرد بهتر در پیست تجربه کرده است. زیر کاپوت M5 یک پیشرانهٔ ۴.۴ لیتری V8 توئین توربو قرار گرفته است که ۶۳۵ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر را در نسخهٔ CS در اختیار راننده قرار می‌دهد. به لطف این نیرو، سوپرسدان ب‌ام‌و در کمتر از سه ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد تا بتواند حتی برای برخی سوپرکارها هم خط‌ونشان بکشد.
حداکثر سرعت: ۳۰۷ کیلومتر بر ساعت

در سینهٔ آلفارومئو جولیا کوادریفولیو قلبی می‌تپد که از پیشرانهٔ F154 هشت سیلندر فراری گرفته شده است. این یک موتور ۲.۹ لیتری V6 توئین توربو با ۵۱۰ اسب بخار قدرت و ۶۰۰ نیوتن متر گشتاور است که امکان رسیدن به حداکثر سرعت خیره‌کنندهٔ ۳۰۷ کیلومتر بر ساعت را برای سدان ایتالیایی فراهم می‌کند. البته ازآنجایی‌که در جولیا نیروی موتور فقط به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود، ۳.۸ ثانیه طول می‌کشد تا از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت برسد که به‌اندازهٔ برخی از دیگر سدان‌های این لیست سریع نیست.
حداکثر سرعت: ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت

AMG GT63 S E اولین محصول پلاگین‌هیبریدی AMG محسوب می‌شود و جدیدترین نوآوری‌های تکنولوژیک را با تجربهٔ غنی AMG ترکیب می‌کند تا پرفورمنس فوق‌العاده‌ای را ارائه کند. این خودرو از یک پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو ۶۴۰ اسب بخاری به همراه یک موتور الکتریکی استفاده می‌کند و قدرت خیره‌کنندهٔ ۸۴۳ اسب بخار را به چرخ‌ها تحویل می‌دهد. با این نیروی عظیم، سدان پلاگین‌هیبریدی AMG در کمتر از ۳ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و به حداکثر سرعت ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می‌کند.
حداکثر سرعت: ۳۱۵ کیلومتر بر ساعت

پورشه پانامرا توربو S همیشه یکی از سریع‌ترین سدان‌های جهان بوده است. آخرین نسخهٔ این خودرو به یک پیشرانهٔ ۴ لیتری V8 توئین توربو مجهز است که ۶۳۰ اسب بخار قدرت و ۸۲۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. توربو S با این نیرو ظرف ۲.۸ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. بااین‌حال، کسانی که ۶۳۰ اسب بخار را کافی نمی‌دانند می‌توانند سراغ توربو S هیبریدی بروند که ۷۰۰ اسب بخار قدرت دارد و می‌تواند بیش از ۳۰ کیلومتر را به‌صورت تمام الکتریکی طی کند.
حداکثر سرعت: ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت

کادیلاک CT5-V بلک‌وینگ ممکن است در مقایسه با برخی سدان‌های این لیست یک تازه‌وارد تلقی شود اما به لطف پرفورمنس فوق‌العاده‌اش، خیلی سریع خود را در بین سوپرسدان‌های بازار مطرح کرد. این سدان آمریکایی از یک نیروگاه ۶.۲ لیتری V8 سوپرشارژ با ۶۶۸ اسب بخار قدرت و ۸۹۵ نیوتن متر گشتاور استفاده می‌کند و با حداکثر سرعت ۳۲۲ کیلومتر بر ساعت نه‌تنها سریع‌ترین کادیلاک تاریخ است بلکه یکی از سریع‌ترین سدان‌های جهان هم محسوب می‌شود. تمام نیروی موتور در این خودرو فقط به چرخ‌های عقب منتقل می‌شود و بلک‌وینگ را ظرف ۳.۴ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رساند.
حداکثر سرعت: ۳۲۶ کیلومتر بر ساعت

گیبلی تروفئو تجسم توانایی‌های مازراتی در طراحی و پرفورمنس است. این ماشین از پیشرانهٔ ۳.۸ لیتری V8 توئین توربوی فراری استفاده می‌کند که ۵۸۰ اسب بخار قدرت و ۷۳۰ نیوتن متر گشتاور دارد. گیبلی ظرف ۳.۷ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و به حداکثر سرعت ۳۲۶ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می‌کند. این پرفورمنس وقتی با ظاهر جذاب ایتالیایی ترکیب می‌شود، نتیجه سدان چشمگیری خواهد بود که هر جا می‌رود سرها را به سمت خود برمی‌گرداند.
حداکثر سرعت: ۳۲۷ کیلومتر بر ساعت

چارجر هلکت ردآی به همان اندازه‌ای که صدای رعب‌انگیزی دارد ترسناک است و پیشرانهٔ ۶.۲ لیتری V8 سوپرشارژ زیر کاپوت آن برای رانندگان تازه‌کار مناسب نیست زیرا ۷۹۷ اسب بخار قدرت و ۹۶۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند. این سدان وحشی آمریکایی ظرف ۳.۵ ثانیه از صفر به سرعت ۹۶ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و به حداکثر سرعت فوق‌العادهٔ ۳۲۷ کیلومتر بر ساعت دست پیدا می‌کند. البته چارجر به‌اندازهٔ سوپرسدان‌های اروپایی این لیست لوکس نبوده و قرار هم نیست که باشد. این یک هیولای ویرانگر است که بنزین را به هیجان تبدیل می‌کند.
حداکثر سرعت: ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت

محصولات آلپینا به سقف سرعت بالا شهرت دارند زیرا در این خودروها خبری از محدودیت سرعتی که در محصولات خودروسازان آلمانی می‌بینیم نیست. سریع‌ترین سدان حال حاضر آلپینا مدل تولید محدود B5 GT است. در این خودرو خروجی پیشرانهٔ ۴.۴ لیتری V8 توئین توربوی ب‌ام‌و با تغییرات آلپینا به ۶۳۴ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور رسیده است. این قوی‌ترین پیشرانهٔ تاریخ آلپینا محسوب می‌شود و B5 GT را به حداکثر سرعت خیره‌کنندهٔ ۳۳۰ کیلومتر بر ساعت می‌رساند تا بتواند حتی ب‌ام‌و M5 CS را هم پشت سر بگذارد.
حداکثر سرعت: ۳۳۳ کیلومتر بر ساعت

فلاینگ اسپور اسپید سریع‌ترین سدان حال حاضر جهان است. این ماشین به لطف نیروگاه ۶ لیتری W12 توئین توربو که ۶۳۵ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور تولید می‌کند می‌تواند تا ۳۳۳ کیلومتر بر ساعت پیش برود و تمام سدان‌های جهان را پشت سر بگذارد. در فلاینگ اسپور اما همه‌چیز فقط سرعت نیست زیرا این یکی از لوکس‌ترین سدان‌های حال حاضر هم محسوب می‌شود. البته قطعاً این ویژگی‌ها هزینه دارد و قیمت سدان لوکس بریتانیایی‌ها از بیش از ۲۵۰ هزار دلار شروع میشود.
R/T
همه شون عالین
انتخاب ها درست بودند
Amard
کاش منم فوتبالیست بودم و ۶ تا از انگلیس می‌خوردم یا حتی اصلا بازی نمی‌کردم و می‌تونستم یکی از اینها مخصوصا اون پورشه و مازراتی پانامرا بخاطر سود بیشتر بیارم
R/T
https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2023/06/Cars-6-12.jpg
https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2023/06/Cars-9-10.jpg
https://www.pedal.ir/wp-content/uploads/2023/06/Cars-10-10.jpg
چقدر اینا قشنگن
MehdiTurbo
اینا که گفتی به علاوه پورشه و دوج انتخابای من اند واقعا به شاسی بلند ترجیحشان میدم از دید من زیبا ترین خودروهای جهان ان به علاوه ۹۱۱ و یه تعداد محدود دیگه در کوپه ها
Reza Waffen SS
دیگه چیزی نموند
F22RAPTOR
چقدر دلم یه کدیلاک میخواد
Kamy
شرارت از قیافه چارجر میباره 😂😂
Tesla
تسلا مدل s پلد کبیر همین ماه پیش بود که با track package سرعت فوق العاده : ۳۳۲ کیلومتر بر ساعت رو ثبت کرد و در حال حاضر نه تنها با اختلاف پرشتاب ترین سدان جهان هست ، بلکه سریع ترین سدان استاندارد جهان هم هست 🇺🇸🇺🇸🇺🇸⚡️⚡️⚡️🚀🚀
Royal Driver
تو با اون تسلات باهم بیاید پایین
Ali t
ببخشید جارو برقی رو با ماشین مقایسه نمی کنن😂😂⚡⚡🤏🤏
blackwing
نوشت سریع ترین سدان ، نه سریع ترین آرمیچر
مصطفی
اون ماشین حساب نمیشه که
Saeed Jame
کبیر؟ 🤣🤣🤣🐐
ÀŠĤĶÀÑ
توی متن اومده سریع ترین ماشین یعنی سریع ترین موتور نه سریع ترین باتری
پ.ن: تو که به نخود هر آش بودن معروفی لفظ نیا که یه چرخ ماشینای اینجا رو به خود ایلان ماسک و تسلا نمیدم
فرشاد
این رده بندی ماشینای سدان بود پدال فعلا رده بندی مخلوط کنا رو منتشر نکرده
Bmw
برو بیگیرش
دسته گل یادت نره آقا دوماد
كولول
انتظار نداشتم بنتلی بشه اول باریکلا
محمدهادی
یکی از یکی شاخ تر
جدا از حضرت CS آلپاینارو نگا،چقد خوش استایل
مثل یک کارمند آلمانی با کت شلوار سرمه یی میمونه
ریشارم شش تیغ کرده،بوی ادکلن ش همه رو تحت تاثیر قرارداده
امیر
اصلا فکر نمیکردم hellcat redeye انقدر سریع باشه !! ۳۲۶ کیلومتر بر ساعت برای یه سدان ۵ نفره عدد وحشتناکی هست !! لات جاده اینه نه ۴۰۵ و پارس 🤣😂😂🙌🙌
NAVID۰۰۹۸
این یعنی هنوز تاج پادشاهی دست جرمن‌هاست !
زیزیگولو
بین اینا دوج چارجر ردآی چشممو گرفت
Kamy
رخ هر کدوم به چی میخوره
نظر خودم
as7 آماده تعقیب و گریزه دو تا باند خلافکار
M5 آماده درگ خیابونی
آلفا بزاریش تو خونه نگاش کنی 😍
بنز اسمش طولانیه وسط تلفظش باید یه نفس بگیری 😂😂
رُخش ؛ یه دور دور شبانه آرامش‌بخش با بهترین رفیقت
پانامرا توربو ؛ با خانم بچه ها که داری از خرید برمیگردی یه چند تا بچه پرُرو لامبو سوارو ادب کنی 😂
گیبلی ؛ تو حیاط ویلای دَرَن دشتت منتظری جنسا رو بزاری تو صندوق ببری پخش کنی ( دیگه دارم رد میدم همش خلاف شد که 😂😂😂)
چارجر هم ک گفتم ؛ باکتو پر کنی یه شهرو بریزی بهم و نون پلیسای اون شهرو حلال کنی 🤣🤣
آلپینا ؛ کت و شلوار مارکتو بپوشی تخته گاز بری که به جلسه کاریت برسی
فلایینگ اسپور ؛ با لیدی بار و بندیل سفرو ببندی بزنی به دل جاده های … جاده شو شما بگید..
MC20
باردون حومه ژنو …
Kamy
آتلانتیک نروژ هم خوبه
ولی حیف سهمیه بنزینمون تا اونجا نمی‌رسه 🙁
M/D
نصف نظرهای من رانندگی با آرامش و سرعته😂😑
آئودی rs7:تخت گاز تو آزادراه کاشان-اصفهان
بی ام و ام ۵ سی اس یا آلپینا بی ۵ جی تی: تو جاده چالوس سر و صدا راه بندازی در عین حال راحتی رو هم داری
آلفا جولیا:همون نظر شما که بزاری تو خونه تا بعد دو سال یهو قیمتش ۵ برابر شد بفروشی
مرسدس:تو شهر دور دور
پورشه پانامرا: ای کاش شاسی اش یکم بلند تر بود چون همین الان به من این حس رو میده که فقط باهاش بری آفرود
کادیلاک: با آرامش و راحتی بری تو جاده و موقعی که موقعیت مناسبی پیدا شد از موتورش کار بکشی
مازراتی گیبلی: تو یک جاده کم تردد بیابونی تخت گاز بری
دوج چلنجر: پلیس ایران حداقل به یکیش نیاز داره، تو خیابونای تهران برای پیدا کردن قاچاقچی ها بگازی
بنتلی: باهاش بری سفر و موقعی که نیاز شد تست کنی ببینی موتور ماشینت سالم هست یا نه (از نظر من این ماشین رو ما بیشتر از راحتی اش استفاده می کنیم، بد نیست ببینیم به اون سرعت می رسه😂😑)
Bmw
بنتلی رو نمی‌برن سفر باهاش میرن جشن ها و عروسی های مجللی یا مهمونی های لوکس
بنتلی حرمت داره نه لذت😂
امان از دست کیبورد
زیزیگولو
کامنت جالبی بود😂
Kamy
اسم تو هم جالبه زی زی جان 🙂
یاسین
گردنه صلوات آباد سنندج
Kamy
قشنگه ؟
جاده گیسوم هم عالیه
Kamy
کادیلاکو یادم رفت
Royal Driver
کامنت باحالیه. خوشم اومد. با فلایینگ اسپور یا پانامرا بزنی به جاده شمال، خودت تنهایی، خورشید هم داره غروب میکنه، یک موزیک Cheri cheri lady مدرن تالکینگ پلی کردی (هرچند این موزیک بیشتر با ماشینای کلاسیک مثل کلاسیکای دهه ۸۰ و ۹۰ مرسدس بنز جور درمیاد بهرحال) چه عشقی کنه آدم.
زیزیگولو
اکثر سایتای خبری منتشر کردن که : ((ممنوعیت واردات خودروی بالای ۴۰ هزار دلار، باطل شد))
Scuderia Ferrari
جواهرات اروپایی و آمریکایی که انتخاب بهترینشون کاری هست بس دشوار و فقط عشق و علاقه میتونه یک گزینه رو انتخاب کنه
اسم “مرسدس AMG GT63 E-Performance” منو یاد “دنا پلاس توربو اتوماتیک جوانان” میندازه ولی این کجا و آن کجا
MASOUD 0099
پورشه پانامرا توربو اس و دوج چارجر هلکت رد آی
مهردادکمال
آیا تا به حال شما تستی از موسسات مستقل یا یک یوتیوبر دیدین که تاپ اسپید بنتلی رو تایید کنه! من به شخصه ندیدم اخه با این دماغه بزرگ خیلی ایرودینامیک نیست
OM.01
(آیا تا به حال شما تستی از موسسات مستقل یا یک یوتیوبر دیدین که تاپ اسپید بنتلی رو تایید کنه! من به شخصه ندیدم اخه با این دماغه بزرگ خیلی ایرودینامیک نیست)
https://m.youtube.com/watch?v=aLlt6mRkdgk
تست شتاب و تاپ اسپید بنتلی فلاینگ اسپار W12
تا جایی که من میدونم بنتلی فلاینگ اسپار با ضریب درگ ۰.۲۹۸ بسیار ایرودینامیک هست و مشکلی بابت تاپ اسپید نمی‌تونه داشته باشه.
(برای بهتر درک کردن ضریب درگ فلاینگ اسپار باید بگم داج چاجر هلکت ضریب درگ ۰.۳۸ داره و پانامرا توربو اس ضریب درگ ۰.۲۹ و بی ام و M5 cs ضریب درگ ۰.۳۳)
notdoctor
بنتلی عجب رخی داره
GMA
اول با اختلاف بنتلی، بعد از اون پانامرا بنز هم بسیار چشمگیره
AMIN JAFARI
آلپینا B5 GT
سوشیانت
در واقع میشه گفت چارجر سریع ترین سدانه بنتلی که دو رگه انگلیسی آلمانی هست و حاصل همکاری دو کمپانی بنتلی و فولکسه(موتورش ساخت فولکسه) آلپینا هم که یه ماشین تیون شده هست
مازیار
باید ببخشید که دورگه هست و امریکایی “اصیل” نیست
استاد میرفندرسکی
بنتلی و رولزرویس و آستون مارتین هیچوقت رگه آلمانی به خودشون نمیگیرن چون بریتانیایی اصیل هستند.
سوشیانت
اگه هستن پس چرا موتورشون رو خودشون نمیسازن یکم تحقیق کنید الان همین بنتلی موتورش ساخت فولکسه
Bmw
مگه همه چی موتوره
مثل این میمونه بگی کل یک خونه زیر بنا و چارچوبشه
یا یک لباس کلش دکمه هاشه
موتور مثل دکمه و زیربنا جزو واجبات و اصل کاری های ماشینه ولی همه چیز نیست
فرشاد
دیدی چارجر یک نی به زور میخوای بچپونی؟
بنتلی همیشه انگلیسی و مهندسی انگلیسی و ریشه انگلیسی داره
بعدشم دورگه هم باشه رگ امرکایی نداره باز یوروپ کار هس یوروپی که همیشه بهش میابزید غیر از وانت سازی
[email protected]
همشون با سرعت های بالا مشکلی ندارن صرفا بخاطر تصمیم تیم مهندسی و مسائل فنی محدود کننده الکترونیکی گذاشتن.
Arshia m3csl
بی آپ و ام ۵ و الفارومئو جولیا کواردوفولیو عشقن😍😍👌🏽 عاشق بی ام و سری ۵ از ام تا الپینا b5 و عادی هستم حرف ندارن
*ALI*
همشون شاهکار به تمام معنا هستند از قیاف شون نمیاد که اینقدر پر سرعت باشن ولی موقعی که سوار شون میشی غافل گیرت میکنن
مازیار
از بالا تا پائین همه ابهت و جذابیت خاص خودشونو دارن اما به آخری – بنتلی – که میرسی یه چیزی فراتر از بقیه هست
امیرشایان فرازی
دوستان یه سوال دارم
آیا قراره خودرو های گذر پلاک بشه؟
چون من تو سه روز گذشته ۲ تا ولار یکی تو طرشت یکی تو خیابون مطهری و بی ام و سری ۸ گرند کوپه دور میدون آزادی و یه مایباخ ۲۰۲۳ رو پل کریم خان دیدم دیدم. برام عجیب بود چرا انقدر زیاد شدن
همایون
به نظرم بیمر و آئودی و مخصوصا بنز میتونن تاپ اسپید بهتری داشته باشن احتمالا محدودیت کارخونست و گرنه صدان ۸۴۰ اسبی با ۱۲۰۰ تا گشتاور باید بیشتر ازین حرفا راه بره حاجی
حسن
رو سنگ‌ فرشای خیس جاده
ردِ پای لاستیک بکاریم….
حسن
گاه گاهی جاده ها
از شهر مقصد
بهترند.
با یکی از این ماشینایی که دوس داری.
ماکان
سلام . ببخشید رولز رویس از خودش سدانی که تا حد زیادی سریع باشه را نداره ؟
M48
بله حرفت درسته….. رولزرویس که فعلا زیر پرچم bmw هستش…
M48
اکثر محصولات رولزرویس از موتور ۱۲ سیلندر bmw استفاده میکنند.
و همه مدلهاش هم قدرت بالای ۵۵۰ اسب بخار رو دارند.
اما توی بحث شتاب درسته که عملکرد خوبی دارند اما در مقابل رقبا ضعیفه….. فقط در بحث سرعت…
در ضمن پر قدرت ترین مدل رولزرویس هم مدل wright کوپه هستش…..که اگه اشتباه نکنم قدرت ۶۰۰ اسب رو داره و شتاب زیر ۴ ثانیه….
mahdi-es17
اگه با پول خودم بخوام ماشین بخرم کادیلاک CT5-V بر میدارم ولی برای بقیشون یکی دیگه برام بخره راضیم😂
BMW
قصد جسارت ندارم ولی همشون یه پا روانی هستند و دیوانه ولی به انتخاب من که باشه بی ام و m5 و الپینا B5 و دوج چارتر هست ولی یه مسئله ای معز منو قلقلک میده و اینکه که میگن دوج چادر برای رانندگان مبتدی اصلا جالب نیست پس دوج چلنجر وحشی رو چی میگن پس
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *زومیتزومجی کجارو
سایت پدال برگزیده مردم و داوران به عنوان بهترین سایت فارسی در حوزه خودرو از چهارمین، پنجمین و هفتمین جشنواره وب ایران است.
تلاش ما انتشار اخبار و مطالب روز حمل و نقل و وسایل نقلیه در ایران و جهان برای بازدیدکنندگان علاقه‌مند و ارائه و تبادل اطلاعات مفید و صادقانه در محیطی جذاب و دوستانه است. همچنین مایلیم تجربیات، دانسته‌ها و نظرات شما را که برای همگی ما مفید و راه‌گشاست، بدانیم.
افتخار می‌کنیم که همراه ما هستید.
آیا حساب کاربری ندارید؟
آنچه در این مطلب می‌خوانید:
source
سئو سایت
چکیده محبوب ترین مقالات خودرو ایران و جهان
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

همه چیز از همه جا برای ماشین شما
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط chaarcharkh