آخرین اخبار حوزه سلامت و بهداشت خانواده
بیماری خشکی ‌دهان در اثر کم‌شدن آب بدن یا درگیری با بیماری عصبی ایجاد می‌شود. گاهی این امر کاملا طبیعی بوده اما برخی اوقات به‌معنای وجود بیماری‌های پس‌زمینه‌ای‌ دیگری است. خشکی دهان یکی از مشکلات رایجی که اکثریت مردم به آن مبتلا شده‌اند و این دوره ابتلا امکان دارد طولانی‌مدت یا کوتاه‌مدت باشد.
شاید برای شما هم تا الان سوال شده باشد اینکه چه بیماری ‌هایی باعث خشکی ‌دهان می شود و عوامل و علت آن چیست؟ در این مقاله سعی داریم به توضیح و بررسی این موضوع بپردازیم پس تا آخر مطلب با ما همراه باشید.
بیماری خشکی ‌دهان
گاهی اوقات بخاطر دلایلی خشکی زبان یا حفره دهان را احساس کرده‌ایم یا اینکه زبان در دهانمان به‌خوبی نمی‌چرخد. خشکی دهان زمانی که اتفاق بیفتد فرقی ندارد حاد یا شدید باشد در هر حال به نام بیماری زروستومیا شناخته شده است.
خشکی دهان زمانی اتفاق می‌افتد که غدد بزاقی در دهان، بزاق کافی برای مرطوب نگه‌داشتن دهان تولید نکند. بزاق خود بخش مهمی از فرایند‌ هضم به‌حساب می‌آید که به مرطوب نگه‌داشتن دهان و تجزیه مواد غذایی کمک خواهد کرد. همچنین این ماده برای سلامت دندان‌ها و محافظت از دهان و مقابله با بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان نیاز است.
خشکی دهان یک بیماری خطرناک پزشکی به‌حساب نمی‌آید اما گاهی اوقات نشان‌دهنده‌ یک بیماری زمینه‌ای دیگر است که باید آن را پیدا و درمان کرد.
عوامل زیادی وجود دارد که باعث خشکی دهان می‌شود که ما در ادامه به شرح تک‌تک آنها می‌پردازیم.
مهم‌ترین دارو‌هایی که بر خشکی دهان اثر می‌گذارد به شرح زیر است:
خشکی دهانی که در اثر مصرف دارو ایجاد شود گاهی از بین می‌رود و دوباره باز میگردد اما تا زمانی که مصرف داروها تمام نشود خشکی دهان همچنان ادامه دارد.
برای درمان بیماری خشکی دهان ابتدا باید بدانیم چه بیماری هایی باعث خشکی دهان می شود که نام این بیماری‌ها به شرح زیر است:
نوبت‌دهی اینترنتی بهترین دکتر دندانپزشک در کرمان
همچنین  خشکی دهان در بارداری یا شیردهی به‌دلیل کمبود آب و تغییرات هورمونی اتفاق می‌افتد که با حالت‌تهوع همراه است.
نشانه‌هایی که می‌توانید خشکی دهان را زودتر تشخیص دهید به‌صورت زیر است:
بیماری خشکی ‌دهان
کاهش ترشح بزاق در طولانی مدت منجر به عوارض زیر می‌شود:
افراد زیادی به خشکی دهان ابتلا شده‌اند. برای درمان خشکی دهان  باید ابتدا بدانیم چه بیماری هایی باعث خشکی دهان می شود که در بالا نام همه بیماری‌ها را ذکر کردیم. البته کم‌آبی، استرس زیاد و مصرف برخی از داروها از مهم‌ترین عوامل خشکی دهان هستند که در این افراد بزاق کمتر تولید می‌شود همچنین در افرادی که این خشکی در اثر مصرف دارو ایجاد می‌شود تا قطع آنها همچنان این مشکل را دارند.


source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
آخرین اخبار حوزه سلامت و بهداشت خانواده
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط chaarcharkh