آخرین اخبار حوزه سلامت و بهداشت خانواده
نوشتن‌درمانی (Writing Therapy) استفاده از قلم و کاغذ و این روزها بیشتر کیبورد برای افزایش رشد شخصی و سلامت روان است. آیا تا به حال برایتان پیش آمده که احساس بی‌حوصلگی، افسردگی، غرق شدن در احساسات بد، گیر افتادن یا استرس کنید؟
البته پاسخ به این سؤال برای همه «بله» خواهد بود. همه ما روزهای سخت با مود پایین را تجربه و همه برای بازگشت به تعادل تلاش می‌کنیم. برای برخی، بازگشت به تعادل می‌تواند شامل مراجعه به درمانگر باشد. برای دیگری، می‌تواند شروع یک کار جدید یا نقل مکان به مکان تازه باشد. برای برخی از افراد دارای استعداد ادبی یا خلاقه، بهتر شدن می‌تواند با هنر آغاز شود.
راه‌های زیادی برای گنجاندن هنر در شفای روحی و رشد عاطفی وجود دارد. طراحی، نقاشی، گوش دادن به موسیقی یا رقصیدن می‌توانند برخی از این راه‌ها باشند. این روش‌ها می‌توانند برای هنرمندان عالی باشند. اما راه‌های بیان دیگری هم وجود دارد که با آن‌ها بتوانید خود را از چاه بیرون بکشید بدون اینکه نیازی به استعداد هنری خاصی داشته باشید. یکی از این روش‌ها، نوشتن‌درمانی است.
برای بهره‌مندی از نوشتن‌درمانی، نیازی نیست که نویسنده قهار یا حتی اصلا نویسنده باشید. تنها چیزی که نیاز دارید یک تکه کاغذ، یک خودکار و انگیزه نوشتن است.
ژورنال تراپی
نوشتن‌درمانی که با نام ژورنال‌درمانی (journal therapy) نیز شناخته می‌شود، دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد؛ نوشتن، اغلب در دفتر یادداشت روزانه، برای مزایای درمانی.
نوشتن‌درمانی یک روش درمانی کم‌هزینه، در دسترس و پویا است. این کار را می‌توان به صورت انفرادی، فقط با یک خودکار و کاغذ، یا با راهنمایی متخصص سلامت روان انجام داد. همچنین می‌توان آن را در یک گروه همراه با بحث‌های گروهی متمرکز بر نوشتن انجام داد. حتی می‌توان آن را مکمل شکل دیگری از درمان در نظر گرفت.
به هر شکل، نوشتن‌درمانی می‌تواند به فرد کمک کند تا رشد شخصی خود را پیش ببرد، بیان خلاق را تمرین کند و احساس قدرت و کنترل بر زندگی خود داشته باشد. پی بردن به قدرت نوشتن‌درمانی سخت نیست.
به هر حال، شاعران و داستان‌سرایان در طول اعصار، تجربه‌ی رهایی‌ساز گذاشتن قلم بر کاغذ را به تصویر کشیده‌اند و توصیف کرده‌اند. ادبیات متعالی چنین شاعران و داستان‌نویسانی ما را به سوی این باور می‌برد که شفای روحی و رشد شخصی با قلم به دست گرفتن فاصله‌ای ندارد.
شاید نوشتن‌درمانی به سادگی نوشتن در یک دفتر به نظر برسد اما کمی بیشتر از این است. نوشتن‌درمانی در این سه طریق عمده با نوشتن ساده یادداشت روزانه یا نوشتن در دفتر خاطرات متفاوت است:
۱. نوشتن در دفتر خاطرات یا دفتر یادداشت روزانه معمولا به صورت آزاد است، جایی که نویسنده هر چیزی را که به ذهنش می‌رسد یادداشت می‌کند. نوشتن‌درمانی معمولا بیشتر جهت‌دار و اغلب بر اساس دستورات یا تمرین‌های خاصی است که توسط یک متخصص هدایت می‌شود.
۲. نوشتن در یک دفترچه خاطرات یا دفتر یادداشت ممکن است بر ثبت رویدادها در حین وقوع تمرکز کند، در حالی که نوشتن‌درمانی اغلب بر فرآیندهای فراتحلیلی متمرکز است. فکر کردن، تعامل، و تجزیه و تحلیل رویدادها، افکار و احساساتی که نویسنده درباره آن‌ها می‌نویسد.
۳. داشتن دفترچه خاطرات یا دفتر یادداشت یک تجربه شخصی و فردی است، در حالی که نوشتن‌درمانی به طور کلی توسط یک متخصص بهداشت روان دارای مجوز هدایت می‌شود. نوشتن‌درمانی در این سه اصل با ژورنال‌نویسی ساده متفاوت است و البته تفاوت بزرگ دیگری نیز بین این دو روش از نظر نتایج وجود دارد.
یادداشت روزانه می‌تواند بسیار مفید باشد، چه برای بهبود حافظه یا ثبت بخش‌های مهم روز یا صرفا استراحت در پایان یک روز طولانی. مطمئنا این‌ها مزایای بی‌اهمیتی نیستند، اما مزایای بالقوه نوشتن‌درمانی فراتر و عمیق‌تر از نوشتن صرف در دفتر خاطرات است.
برای افرادی که یک رویداد آسیب‌زا یا بسیار استرس‌زا را تجربه کرده‌‌اند، نوشتن به طور هدفمند درباره آن موضوع خاص، می‌تواند اثر شفابخش چشمگیری داشته باشد. شرکت‌کنندگان در یک مطالعه که در مورد آسیب‌زاترین تجربیات خود به مدت ۱۵ دقیقه در طول چهار روز متوالی نوشتند، نتایج درمانی بهتری را تا چهار ماه نسبت به کسانی که به آن‌ها آموزش داده شده بود درباره موضوعات خنثی بنویسند، تجربه کردند (Baikie & Wilhelm, 2005).
مطالعه دیگری همان تمرین نوشتاری را روی بیش از ۱۰۰ بیمار مبتلا به آسم و آرتریت روماتوئید آزمایش کرد که نتایج مشابهی داشت. شرکت‌کنندگانی که درباره استرس‌زاترین رویداد زندگی‌شان نوشتند، ارزیابی‌های سلامت بهتری را در رابطه با بیماری‌شان نسبت به گروه کنترل که درباره موضوعات عاطفی خنثی نوشتند، تجربه کردند(Smyth et al 1999).
نوشتنِ بیان‌کننده، حتی ممکن است عملکرد سیستم ایمنی بدن را بهبود بخشد. البته ممکن است برای رسیدن به مزایای سلامتی بیشتر، نوشتن ادامه‌دار لازم باشد. علاوه بر این مزایای عینی‌تر، نوشتن منظم با نگاه درمانی می‌تواند به نویسنده کمک کند تا معنای تجربیات خود را بیابد، چیزها را از منظری جدید ببیند و الگوی تکرارشونده استرس‌زاترین یا منفی‌ترین تجربیات خود را بیابد.
همچنین می‌تواند بینش مهمی درباره خود و محیط شخص بدهد که دست یافتن به آن‌ بدون نوشتن متمرکز دشوار به نظر برسد. به طور کلی، نوشتن‌درمانی برای شرایط و بیماری‌های روانی مختلف مؤثر بوده است.
نوشتن تراپی
راه‌های زیادی برای شروع نوشتن به اهداف درمانی وجود دارد. اگر با یک متخصص سلامت روان کار می‌کنید، ممکن است راهنمایی‌هایی را برای شروع نوشتن‌درمانی ارائه دهد. نوشتن‌درمانی واقعی با کمک یک متخصص بهداشت روان مجاز انجام می‌شود اما ممکن است علاقه‌مند باشید این تمرین را به تنهایی برای کشف برخی از مزایای بالقوه آن برای سلامتی خود امتحان کنید.
 
شاید شروع سخت باشد، اما اولین قدم همیشه سخت‌ترین است. هنگامی که شروع به ژورنال‌نویسی یا نوشتن روزانه کردید، یکی از ایده‌ها یا انگیزه‌های زیر را امتحان کنید تا خود را درگیر نگه دارید. ایده‌های نوشتاری زیر راه‌های بسیار خوبی برای ادامه تمرین روزنگاری‌تان هستند. در اینجا پنج تمرین نوشتاری طراحی شده برای مقابله با درد آورده شده است.
۱. برای خودتان نامه بنویسید.
۲. برای دیگران نامه بنویسید.
۳. شعر بنویسید.
۴. نوشتن آزاد را امتحان کنید. فقط هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد بنویسید.
۵. نقشه ذهنی بکشید. مشکل اصلی را در وسط بنویسید و شاخه‌هایی که جنبه‌های مختلف مشکل شما را نشان می‌دهند دور آن ترسیم کنید.
اگر این ایده‌ها باعث نمی‌شوند که ذهنتان برای نوشتن باز شود، این دستورات را امتحان کنید :
یک عکس شخصی انتخاب کنید و در دفترچه یادداشت کنید وقتی به این عکس‌ها نگاه می‌کنید چه احساسی دارید و چه می‌خواهید به افراد، مکان‌ها یا چیزهای موجود در این عکس‌ها بگویید.
یک موضوع را در نظر بگیرید و یک تایمر برای ۱۰ یا ۱۵ دقیقه تنظیم کنید و در این زمان به طور مداوم بنویسید.
این‌ها جملاتی هستند که نوشتن معنادار را تشویق می‌کنند:
«چیزی که من بیشتر نگران آن هستم این است که… ».
«من مشکل خواب دارم زمانی که… ».
«خوشحال‌ترین خاطره من این است که… ».
این ایده‌‌ای است که نویسنده را تشویق می‌کند تا فهرست‌های صدتایی بر اساس موضوعاتی مانند «صد چیزی که مرا غمگین می‌کنند»، «صد دلیل برای بیدار شدن در صبح» و «صد چیزی که دوست دارم» ایجاد کند.
در این مقاله به این موضوع پرداختیم که نوشتن‌درمانی چیست، چگونه آن را انجام دهیم و چگونه می‌تواند برای شما مفید باشد.
نوشتن‌درمانی را به عنوان یک تمرین بالقوه در ذهن خود نگه دارید. آیا تا به حال نوشتن‌درمانی را امتحان کرده‌اید؟ آیا قصد دارید نوشتن‌درمانی را امتحان کنید؟ فکر می‌کنید چه سودی برای شما خواهد داشت؟ به ما اجازه بدهید از نظرات شما آگاه شویم.

source
قیمت شینگل
موکت
پارکت
تکنولوژی خبری
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
سلامتی خبری
علمی خبری
ورزشی خبری
فرهنگی خبری
اقتصادی خبری
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.
source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
آخرین اخبار حوزه سلامت و بهداشت خانواده
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط chaarcharkh