تیم تحریریه
با توجه به دستور رئیس‌جمهور برای لغو افزایش قیمت خودروهای مونتاژی توسط شورای رقابت، قیمت این نوع از خودروها در بازار دیروز (دوشنبه، ۲۶ تیر) به میزان قابل توجهی کاهش یافت و تا ۹۰ میلیون تومان فرو ریخت.
در اوایل اردیبهشت ماه سال جاری، شورای رقابت قیمت ۱۷ خودروی مونتاژی را مشخص کرد و تصمیم گرفت که فروش این خودروها فقط از طریق سامانه یکپارچه صورت گیرد. با این حال، در عمل مشاهده شد که خودروسازان مونتاژکار به قیمت‌های تعیین شده توسط شورای رقابت توجه کافی نداشتند و به علاوه، خودروها به صورت کامل در بازار عرضه نشدند.
اما با فشارهای ممتدی که خودروسازان بخش خصوصی به شورای رقابت وارد کردند، این شورا در هفته گذشته تصمیم گرفت، قیمت خودروها را بازنگری کند و حداقل ۵۰ تا ۲۶۰ میلیون تومان به قیمت‌های مصوب گذشته بیفزاید تا رضایت خودروسازان خصوصی جلب شود و آنها نسبت به عرضه خودرو به مردم اقدام کنند. بر این اساس شورای رقابت، شورای رفاقت با خودروسازان مونتاژکار شد و آنها به خواسته خود که همان گران‌فروشی است، رسیدند.
نکته جالب اینکه شورای رقابت اعلام کرده که مبنای قیمت‌گذاری، صورت‌های مالی سال ۱۴۰۱ و همچنین سه ماهه نخست سال ۱۴۰۲ خودروسازان بوده است؛ در حالی که کارشناسان عنوان می‌کنند صورت‌های مالی سه‌ماهه پایانی سال ۱۴۰۱ و همچنین سه ماهه نخست امسال خودروسازان هنوز حسابرسی نشده و در دسترس مردم نیست و در این زمینه به‌نظر می رسد قیمت‌ها با چانه‌زنی خودروساز و شورای رقابت تعیین شده باشد.
برپایه این گزارش، عصر دیروز (یکشنبه)‌ آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در جلسه هیات دولت، با بیان اینکه شورای رقابت با چه توجیهی قیمت خودروهای مونتاژی را افزایش داده است؟ معاون اول رئیس جمهور و وزرای اقتصاد و صمت را مامور بررسی و اصلاح این روند کرد.
رئیس جمهور گفت: اینکه در سال «رشد تولید و مهار تورم» یک بخش بدون اخذ مجوزهای لازم کالاها را گران کند، قابل پذیرش نیست و دستگاه‌ها باید خود را موظف به مقابله با گرانی و تورم بدانند.
در پی این موضوع، دیروز (دوشنبه، ۲۶ تیر) بازار خودروی پایتخت شاهد روند ریزشی قیمت‌ها به‌ویژه در دسته خودروهای مونتاژی بود، به‌طوری که قیمت برخی از خودروهای تولیدی مونتاژکاران از جمله مکث کلوت اتوماتیک ۹۰ میلیون تومان و پیکاپ فوتون بنزینی (اتوماتیک) ۹۵ میلیون تومان فروریخت که بیشترین افت قیمت‌ها در بازار بود.
در حالی قیمت بازاری مکث کلوت اتوماتیک یک میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان اعلام شده که قیمت کارخانه‌ای آن یک میلیارد و ۸۷۳ میلیون تومان است.
روز گذشته دیگنیتی پرایم با افت ۸۰ میلیون تومانی نسبت به دیروز به ۱.۷ میلیارد تومان، دیگنیتی پرستیژ با کاهش ۷۵ میلیون تومانی به ۲ میلیارد و ۲۵ میلیون تومان، فیدلیتی هفت نفره با کاهش ۷۰ میلیون تومانی به یک میلیارد و ۶۳۰ میلیون تومان و آسنا دنده‌ای با افت ۷۰ میلیون تومانی به یک میلیارد و ۵۸۰ میلیون تومان رسید.
در روز جاری قیمت فردا T۵ با ۶۵ میلیون تومان کاهش به ۱.۴ میلیارد تومان رسید، لاماری ایما ۶۰ میلیون تومان افت داشت و به ۱.۸ میلیارد تومان رسید و فیدلیتی پنج نفره نیز با همین میزان کاهش قیمت یک میلیارد و ۵۹۰ میلیون تومان قیمت خورد.
در گروه مدیران‌خودرو نیز افت ۶ تا ۶۰ میلیون تومانی قیمت خودروها به ثبت رسید. بیشترین افت قیمت مربوط به تیگو۸ پرومکس و تیگو ۸ پرومکس IE هر یک با ۶۰ میلیون تومان بود و پس از آن تیگو ۷ پرو ۵۵ میلیون تومان، فونیکس FX(۱.۶) ۵۰ میلیون تومان، تیگو ۷ (IE) ۳۵ میلیون تومان و آریزو ۶ پرو ۳۰ میلیون تومان از قیمت خود را از دست دادند.
در گروه کرمان‌موتور روز گذشته افت قیمت‌ها کمتر بود؛ به‌طوری که جک j۴ با پنج میلیون تومان کاهش، کمترین افت قیمت را داشت و ۷۲۰ میلیون تومان در بازار قیمت خورد (قیمت کارخانه ۷۶۵ میلیون تومان) و کی ام سی J۷ و جک S۵ هر یک با ۳۰ میلیون تومان کاهش، بیشترین افت قیمت را ثبت کردند.
در گروه ایران‌خودرو پیکاپ فوتون بنزینی (اتوماتیک) با کاهش ۹۵ میلیون تومانی در روز جاری، بیشترین افت قیمت را به خود اختصاص داد و یک میلیارد و ۹۶۵ میلیون تومان در بازار قیمت خورد.
همچنین هایما S۷ پلاس سفارشی ۵۵ میلیون تومان، هایما S۷‌پلاس و پیکاپ فوتون دیزل هر یک ۴۰ میلیون تومان، هایما S۸ و هایما S۵‌پلاس هر کدام ۲۰ میلیون تومان کاهش قیمت داشتند.
گروه صنعتی ایران خودرو ظهر امروز طی مراسمی از شاین مکس، خودروی جدید و وارداتی خود رونمایی کرد. شاین مکس (Shine Max) در واقع همان دانگ فنگ آئولوس Yixuan MAX…
شرکت ستاره ایران که سال هاست در ایران به عنوان نماینده رسمی مرسدس بنز فعالیت می کند، به تازگی دوباره تبلیغات خود را در فضای مجازی از سر گرفته است….
شورای رقابت در اطلاعیه شماره هفتم خود، درباره مصوبه ۵۸۴ این شورا که به اصلاح و اعلام قیمت خودروهای مونتاژی مربوط می‌شود، دلایل افزایش قیمت خودروهای مونتاژی را اعلام کرده…
با تغییر حقوق ورودی خودرو در سال ۱۴۰۲، قرار است در هفته آینده، چانگان های وارداتی با قیمت جدید عرضه شوند. در ماه خرداد امسال، شورای رقابت قیمت خودروهای چانگان…
شرکت استاندارد به تازگی با استاندارد های 85 گانه خود یقه بسیاری از محصولات ایران خودرو و سایپا را گرفته  و باعث شده تا تولید این خودرو ها در حالت…
در جلسه روز گذشته هیئت دولت، رئیس جمهور با تاکید بر این که شورای رقابت به چه انگیزه‌ای قیمت خودروهای مونتاژی را افزایش داده است؟ او معاون اول خود و…
به رئیس جمهورتون بفرپایید سریع فوری انقلابی قیمت مرغم بیاره پایین????????????????????????????????
این بنده خدا فک کرده رئیس جمهور دستور بده همه چی حله. خودروسازها به کتفشونم حسابش نکردن
علیرضا جان با کمی استفاده از نعمت های خدادادی خودتون به سادگی می تونید متوجه…
صادق باشید با مردم، ماشین سیاه سوار شدی بعد تو آینه سفید دیده میشه، ده…
به رئیس جمهورتون بفرپایید سریع فوری انقلابی قیمت مرغم بیاره پایین???????????????????????????????? این بنده خدا فک…
داشتن ایربگ یکی از اپشنای ماشین های ایران خودرو هست که به مشتری تحویل داده…
چرا این قدر از خودری چینی بد میگید همه یه مشت پراید سوار و پژو…
وب سایت خودرو با هدف اطلاع رسانی در حوزه خودرو در آذر 92 فعالیت خود را آغاز نموده است. سعی بر آن بوده که مرجعی برای اطلاعات و مشخصات فنی خودروهای داخل ایران باشیم و بتوانیم به صورت تخصصی مقایسه، قیمت، تست و بررسی خودرو‌ها را انجام بدهیم. همواره پذیرای انتقادات و پیشنهادات شما خواهیم بود.
تمامی حقوق محتوای منتشر شده در این سایت متعلق به car.ir است.
بازنشر محتوا بدون اشاره به منبع، غیرمجاز و حق car.ir برای پیگیری از طریق DMCA محفوظ است.

source

توسط chaarcharkh