کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی از ارتش این کشور خواسته است تا آماده پاسخگویی به «هرگونه تحریک دشمن» باشد. پیونگ یانگ چند روز پیش نیز اعلام کرده بود که تجهیزات نظامی جدیدی را در امتداد مرز‌ خود با کره جنوبی مستقر خواهد کرد.

تنش‌ها در شبه جزیره کره، از ماه گذشته با پرتاب یک «ماهواره جاسوسی» به فضا از سوی کره شمالی، افزایش یافته است.

کره جنوبی در واکنش به پرتاب این ماهواره، توافقنامه نظامی در خصوص «محدود کردن رهگیری‌های هوایی و فعالیت‌های نظارتی در مرز مشترک» را که در سال ۲۰۱۸ میلادی بین دو کشور به امضا رسیده بود به حالت تعلیق درآورد.

خبرگزاری رسمی کره شمالی در گزارشی گفته است که رهبر این کشور روز پنجشنبه در دیدار از نیروی هوایی دستورالعمل‌هایی را برای بهبود وضعیت رزمی ارتش و افزایش «توانایی‌های آن برای  جنگ» و «تاکتیک‌هایی را برای مقابله با هرگونه تحریک نظامی و تهدید دشمن» ارائه کرد.

عکس‌های منتشر شده رسانه‌های دولتی کره شمالی نشان می‌دهد، کیم جونگ اون و دخترش که هر دو پالتو‌های چرمی بلند پوشیده بودند در حال تماشای مانور نیروی هوایی هستند.

رهبر کره شمالی در این مراسم از نیروی هوایی به دلیل آمادگی کامل برای انجام کامل ماموریت‌های جنگی تحت هر شرایط نامساعدی تمجید کرد.

ایالات متحده و متحدانش، پرتاب ماهواره جاسوسی کره شمالی را به دلیل نقض چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به شدت محکوم کردند. اما پیونگ یانگ، آن را «یک راه قانونی و عادلانه برای استفاده از حق دفاع از خود» عنوان و اعلام کرد که ماهواره‌های بیشتری را به فضا پرتاب خواهد کرد.

ایالات متحده روز پنجشنبه به دلیل پرتاب ماهواره جاسوسی، کره شمالی را تحت تحریم‌های جدید قرار داد. کره جنوبی نیز ۱۱ شهروند کره شمالی را تحریم کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

یکی از مقامات کره جنوبی نیز گفت که با افزایش تنش‌ها میان دو کشور، سئول تورهای گردشگری منطقه غیرنظامی را به حالت تعلیق درآورده است.

source

By