به گزارش صدای بورس،سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی با اشاره به اینکه بخش اول لایحه بودجه ۱۴۰۳ کل کشور که پیش از این از سوی رئیس جمهور به مجلس ارائه شده بود و کلیات آن به خاطر ناترازی‌هایی در مجلس رد شده بود، امروز به احتمال زیاد بعد از انجام اصلاحات از سوی دولت به مجلس ارائه می‌شود و بنابر این امروز عصر و فردا کمیسیون تلفیق برای بررسی لایحه بودجه برگزار می‌شود.

وی گفت: لایحه اصلاحی بودجه دولت را بعد از بررسی در تلفیق برای روز چهارشنبه مجلس آماده می‌کنیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه در مورد دلایل رد کلیات لایحه بودجه ۱۴۰۳ در مجلس گفت: عدم تعیین منابع لازم برای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان از سوی دولت بود که دولت در کمیسیون تلفیق و مجلس این مسأله را جبران کرد و ۵۰ هزار میلیارد تومان برای این هدف در نظر گرفت، در حالی که این رقم در لایحه اولیه دولت وجود نداشت و اصلاح فی‌المجلس از سوی دولت و نمایندگان در این زمینه انجام شد.

میرتاج‌الدینی در پاسخ به این پرسش که دولتی‌ها می‌گویند لایحه بودجه را طبق قانون مجلس در دو مرحله ارائه می‌کنیم که در مرحله اول منابع درآمدی ارائه شده است، بنابراین چگونه می‌گویید ناتراز است، گفت: حرف دولت درست است و هنوز مصارف بودجه را مشخص نکرده است و طبق ماده ۱۸۲ آئین نامه داخلی مجلس در مرحله اول فقط منابع بودجه احکام و فروض بودجه داده می‌شود و مواردی مانند نرخ تسعیر ارز، میزان فروش نفت و میزان افزایش حقوق کارمندان پیش‌بینی می‌شود، اما در مرحله دوم پیش‌بینی مخارج و هزینه‌های دولت باید ارائه شود.

وی این را هم گفت: منابع درآمدی که به مجلس می‌آید در مجلس هم بررسی می‌شود و بعد از موافقت مجلس این منابع دیگر بالا و پایین نخواهد شد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه ایراد دوم لایحه بودجه دولت را ناترازی در بخش انرژی عنوان کرد و گفت: ناترازی انرژی که ادامه هدفمندسازی یارانه‌ها است، در این زمینه نه مجلس و نه دولت برنامه‌ای برای اقدام و اصلاح قیمت ندارند تا شرایط مهیا شود و فقط مواردی مانند اصلاح مصرف و عدالت در توزیع حامل‌های انرژی مدنظر است که مورد توافق دولت و مجلس قرار می‌گیرد.

در حالی که حسن چنارانی مدیرکل تلفیق و هماهنگی بودجه گفته بود که منابع پیش‌بینی شده در لایحه بودجه ۱۴۰۳ واقع‌بینانه است و دچار بیش‌برآوردی نیست، اما نمایندگان مجلس معتقدند دولت برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و نیز ناترازی انرژی قدمی برنداشته و بنابراین لایحه بودجه سال آینده با ناترازی همراه خواهد شد.

همچنین طبق آئین‌نامه داخلی مجلس چون قانون بودجه یکساله است و یک قانون محدود است، نباید در حین رسیدگی به لایحه بودجه به قوانین دائمی کشور مانند قانون تجارت، قانون تأمین اجتماعی و سایر قوانین تعرضی صورت گیرد.

به گزارش فارس،بودجه یک سند یکساله است برای پیش‌بینی منابع درآمد و هزینه‌های دولت است که از سوی دولت برای تلفیق به مجلس ارائه می‌شود.

source

By