به نظر می­‌رسد که به کمک نوآوری شرکت هیوندای، بتوان از شر زنجیر چرخ و دردسرهای باز و بسته کردن آن راحت شد. به کمک این طرح جدید، می‌­توان عملکرد زنجیر چرخ‌های متداول را با البته با فشار یک دکمه شبیه­‌سازی کرد.

در این فناوری جدید که با نام «زنجیر چرخ آلیاژی حافظه­‌دار» معرفی شده، میله­‌های فلزی کوچک از جنس آلیاژ حافظه­‌دار با فشار یک دکمه از کانال‌های تعبیه شده در تایر خارج شده و با ایجاد اصطکاک بیشتر، عملکردی شبیه به زنجیر چرخ را ارائه می­‌کند.

آلیاژهای حافظه‌دار (shape memory alloys) یا SMA، آلیاژهایی هستند که در طی یک چرخه تنشی یا حرارتی، به شکل اولیه تعریف شده باز می‌گردند، بدین معنی که ماده‌ای با شکل خاص در دما و سطح تنشی معین، با تغییر دما و سطح تنش، شکل متناظر با آن تغییرات را خواهد داشت. از انواع مهم آلیاژهای حافظه‌دار می توان به مس-روی-آلومینیوم، مس-آلومینیوم-نیکل و نیکل-تیتانیوم  (Ni-Ti) اشاره کرد که این مورد آخر، بیش از سایرین مورد استفاده قرار می­‌گیرد.

فناوری جدید هیوندای رینگ با زنجیر چرخ

در فناوری جدید هیوندای، قطعات فلزی داخل تایرها به شکل حرف J ساخته شده تا چسبندگی بیشتری ارائه کند. بدیهی است که در هنگام عدم نیاز، این قطعات به جای خود در درون تایر بازمی­‌گردند.

نکته مهم این‌که فعال بودن این عملکرد در مسیرهای عادی، فرسودگی سریع تایر خودرو و نیاز به تعویض آن را به همراه خواهد داشت.

هیوندای از دریافت گواهی ثبت اختراع این فناوری در کره جنوبی و ایالات متحده و همچنین ادامه روند طراحی و توسعه آن خبر داده است.  اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، می­‌توان انتظار داشت که در آینده نزدیک، تولید انبوه «زنجیر چرخ آلیاژ حافظه‌­دار» و استفاده از آن در محصولات هیوندای و کیا را شاهد باشیم.

فناوری جدید هیوندای رینگ با زنجیر چرخ

فعلا نمی‌­توان درباره قیمت این فناوری جدید اظهارنظر کرد، اما از همین حالا می­‌توان اطمینان داشت که به علت استفاده از آلیاژ حافظه­‌دار، با رقمی به مراتب بالاتر از نمونه­‌های متداول مواجه باشیم.

جدیدترین اخبار خودرو را در باما بخوانید.

source

By