دولت لهستان اعلام کرده است که یک پایگاه ضد موشکی آمریکا در این کشور از روز جمعه ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) به طور رسمی آغاز به کار خواهد کرد.

پایگاه هوایی «رجکووو» در شمال لهستان دومین پایگاه آمریکایی در نوع خود در اروپا خواهد بود. اولین نمونه از این پایگاه‌ها در جنوب رومانی قرار دارد.

به گفته ناتو، سامانه موشکی «ایجیس» (Aegis) ساخت ایالات متحده در هر دو سایت و با هدف محافظت در برابر موشک‌های بالستیک ایران استقرار یافته‌اند.

پایگاه‌های رومانی و لهستان بخشی از یک سیستم دفاع ضدموشکی هستند که شامل یک مرکز راداری در ترکیه، یک مرکز فرماندهی در آلمان و کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا می‌شود. روسیه به شدت با این پایگاه‌ها مخالف است و آنها را «تهدیدی امنیتی» می‌داند.

ماتئوش موراویسکی، نخست‌وزیر سابق لهستان پیش‌تر به پارلمان این کشور گفته بود که آمریکا به دولت او اطلاع داده که این پایگاه در ۱۵ دسامبر فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

بیش از ۱۰ هزار سرباز آمریکایی در حال حاضر در لهستان مستقر هستند. این کشور یکی از اعضای ناتو و یکی از سرسخت ترین حامیان همسایه خود اوکراین در جریان تهاجم روسیه محسوب می‌شود.

پایگاه رجکووو که برنامه‌های آن نخستین بار در سال ۲۰۰۹ اعلام شد، قرار بود در سال ۲۰۱۸ شروع به کار کند اما افتتاح آن بارها به تعویق افتاده بود.

سامانه ایجیس برای شناسایی پرتاب موشک‌ها از طریق سامانه‌های ماهواره‌ای طراحی شده است. پس از شناسایی، موشک‌های رهگیر از دریا یا زمین به سمت موشک دشمن پرتاب می‌شوند و آن را در فضا نابود می‌کنند.

ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی می‌گوید که این سامانه از کشورهای عضو در برابر موشک‌های بالستیک کوتاه و میان‌برد پرتاب‌شده از ایران محافظت می‌کند. با این حال، این سیستم برای مقابله با موشک‌های کروز طراحی نشده و در نتیجه برای این شاخه از تسلیحات کارایی ندارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه شکایت کرده است که ایجیس تهدیدی برای بازدارندگی هسته‌ای مسکو است. ادعایی که ناتو آن را رد کرده است.

پایگاه رجکووو در حدود ۲۵۰ کیلومتری از کالینینگراد، یک منطقه متعلق به روسیه در دریای بالتیک بین لهستان و لیتوانی واقع شده است.

ایالات متحده پیشتر سامانه ایجیس را بر روی کشتی‌های آمریکایی، ژاپنی و کره‌ جنوبی در شرق آسیا مستقر کرده است تا به گفته کارشناسان از متحدان خود در آسیا در برابر موشک‌های چین و کره شمالی محافظت کند.

source

By