کتاب گزارش اجرایی‌سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در سال پنجم (۱۴۰۱) با عنوان «میثاق‌نامه نظام نخبگانی» (گزارش سال پنجم) منتشر شد.

به گزارش ایسنا، این کتاب بر اساس بند «ث» ماده ۶۴ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مشتمل بر گزارش عملکرد ۴۲ دستگاه در قالب شاخص‌های اقدام‌‎های ملی تهیه‌شده توسط بنیاد ملی نخبگان است.

در فصل اول این میثاق‌نامه، سند راهبردی کشور در امور نخبگان، فصل دوم راهبرد کلان ۱ (استقرار نظام شناسایی و هدایت اجتماعات نخبگانی) و فصل سوم نیز راهبرد کلان ۲ (توانمندسازی اجتماعات نخبگانی در چارچوب گفتمان‌ اسلامی-ایرانی) آورده شده است.

فصل چهارم به راهبرد کلان ۳ (زمینه‌سازی برای اثرگذاری افراد و گروه‌های نخبه در جامعه)، فصل پنجم به راهبرد کلان ۴ (ارتقای نظام سیاست‌گذاری و مدیریت امور نخبگان) و فصل ششم به راهبرد کلان ۵ (توسعه زیرساخت‌های فرهنگی، پژوهشی و اطلاع‌رسانی مرتبط با نظام نخبگانی) اختصاص یافته و فصل هفتم نیز به خلاصه تحلیل و نتیجه‌گیری مرتبط است.

بند «ث» ماده ۶۴ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع این قانون را موظف کرده به منظور شناساندن و تکریم مفاخر و مشاهیر ایران، حمایت از نخبگان علمی، فرهنگی و هنری کشور، تکریم پیشکسوتان حوزه‌های مذکور و بهره‌گیری از توان و ظرفیت آنان برای توسعه کشور، طی مدت یک سال، برنامه‌های عملیاتی خود را منطبق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان، با هماهنگی بنیاد ملی نخبگان تهیه کرده و از سال دوم، اجرای قانون برنامه‌های مذکور را در دستورکار قرار دهند.

مبتنی بر این قانون، بنیاد ملی نخبگان نیز گزارش سالانه از وضعیت/میزان اجرایی‌سازی این بند در دستگاه‌های اجرایی را تهیه کرده است.

این گزارش برای کمیسیون آموزش، تحقیقات مجلس شورای اسلامی و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شده و برای همه ۴۲ دستگاه نیز به صورت فیزیکی ارسال خواهد شد.

به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، پس از این، همه دستگاه‌های اجرایی در یک نشست با حضور بالاترین مقام اجرایی دستگاه برنامه‌های سال آینده خود را مطابق با سند راهبردی کشور در امور نخبگان تنظیم و شاخص‌های مربوط را اصلاح می‌کنند.

انتهای پیام

source

By