به گزارش ایلنا به نقل از  روابط عمومی فرهنگستان زبان و ادب فارسی، «همایش ملّی اعتلای گرایش ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها: راهکارها و موانع» با حضور گروهی از استادان دانشگاه‌ها و پژوهشگران این حوزه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

در آیین پایانی این رویداد غلامعلی حداد عادل از ضرورت بین‌المللی شدن این همایش در سال آینده خبر داد. 

غلامعلی حداد عادل با اشاره به پایداری مردم در غزه و فلسطین گفت: بی‌شک در دهه‌های آینده آثار درخشان و ارزشمندی در حوزۀ ادبیات پایداری مردم این سرزمین‌ها خلق خواهد شد و این آثار کمک می‌کند تا پایداری و استقانت مردم فلسطین در حافظۀ تاریخ ماندگار بماند. 

حداد عادل با بیان این مطلب که ادبیات پایداری صرفاً یک مسئله و موضوع دانشگاهی نیست، گفت: ادبیات پایداری موضوعی است که همۀ دنیا با آن درگیر هستند و ادبیات پایداری بحثی انتزاعی نیست و باید درجهت اعتلای آن بکوشیم. 

حداد عادل در ادامه سخنانش از شاهنامه به عنوان یکی از مهم‌ترین نمونه‌های ادبیات حماسی و پایداری در جهان یاد کرد و گفت: اگر به تاریخ ایران نگاه کنیم در طول قرن‌ها جنگ‌های بسیاری را تجربه کرده است، اما با استقامت و دلاوری‌های مردم ایران این سرزمین استقلال خود را همواره حفظ کرده است. 

او افزود: اگر تاریخ ادبیات ایران را دوره به دوره بررسی کنیم؛ به خوبی می‌توانیم به ریشه‌های ادبیات پایداری در ایران پی ببریم. ریشۀ ادبیات پایداری در ایران به دوره مادها و هخامنشیان بازمی‌گردد. 

حداد عادل در بخش دیگر سخنانش با اشاره به دستاوردهای «همایش ملّی اعتلای گرایش ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها: راهکارها و موانع» گفت: این همایش قابلیت و ظرفیت این را دارد که از سال‌های آینده به صورت بین‌المللی برگزار شود و سهم بسزایی در تولید و تدوین منابع درسی و دانشگاهی داشته باشد. 

حدادعادل در بخش دیگر سخنانش به‌صورت اجمالی دربارۀ برخی فعالیت‌های فرهنگستان زبان و ادب فارسی سخن گفت. 

قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزیر علوم هم در سخنانی با اشاره به اهمیت ادبیات پایداری گفت: ادبیات پایداری یکی از گرایش‌های زبان و ادبیات فارسی در مقطع کارشناسی ارشد است، امیدوارم که به‌زودی این گرایش تبدیل به رشتۀ مستقلی شود و با توجه به این که ۱۵ سال از راه‌اندازی این گرایش در دانشگاه‌ها می‌گذرد، مقطع دکتری آن نیز در دانشگاه‌ها راه‌اندازی خواهد شد. 

محمدرضا ترکی، دبیر علمی همایش ملّی اعتلای گرایش ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها در مراسم پایانی این همایش گفت: ادبیات پایداری در فرهنگ و تمدن ما ریشه دارد و مبانی ادبیات پایداری را می‌توان در قرآن جست‌وجو کرد. 

او با بیان این مطلب که ادبیات پایداری با روشنگری و آگاهی پیوند خورده است، گفت: «همایش ملّی اعتلای گرایش ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها: راهکارها و موانع» فرصت مغتنمی بود تا در جریان آن هفتاد تن از استادان و پژوهشگران ادبیات پایداری در قالب پنج کارگروه اطلاعات و دیدگاه‌های خود را با هم در میان بگذارند. مباحث بسیار ارزشمندی در جریان برگزاری این نشست‌ها طرح شد که بی‌گمان راهشگا خواهد بود. 

مدیر گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان در پایان سخنانش گفت: به‌زودی انجمن ادبیات پایداری را در فرهنگستان زبان و ادب فارسی راه‌اندازی خواهیم کرد و قصد داریم بخش عمدۀ فعالیت‌های این انجمن را به صورت برخط برگزار کنیم تا در این انجمن بتوانیم میزبان شاعران، نویسندگان و پژوهشگران این حوزه از جای‌جای کشور باشیم. 

در ادامه این مراسم محمدرضا سنگری گفت: همکاری که میان گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اندیشکدۀ ادبیات پایداری حوزۀ هنری را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این همکاری تداوم یابد. ما بر این باوریم که این رویداد و دستاوردهای آن می‌تواند به اعتلای ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها کمک کند. 

مدیر اندیشکدۀ ادبیات پایداری حوزۀ هنری افزود: در طول برگزاری همایش، پنج کارگروه «تحلیل و ارزیابی پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکتری ادبیات پایداری»، «بررسی برنامۀ درسی و سرفصل‌های موجود در گرایش ادبیات پایداری»، «بررسی وضعیت موجود منابع درسی»، «کارگروه دانشجویان نخبۀ این گرایش» و «بررسی نشریات حوزۀ ادبیات پایداری» با حضور صاحب‌نظران تشکیل شد و این نشست‌ها بسیار پربار بود. 

سنگری ادامه داد: در دو سال گذشته بیست و پنج عنوان کتاب در زمینۀ ادبیات پایداری در حوزۀ هنری منتشر شده است و امروز در این همایش ۱۵ تن از مؤلفان این کتاب‌ها حضور دارند و این مؤلفان مشغول تألیف آثار دیگری هستند که به غنی شدن منابع درسی و دانشگاهی گرایش ادبیات پایداری کمک می‌کنند. 

مدیر اندیشکدۀ ادبیات پایداری حوزۀ هنری در پایان سخنانش گفت: در دهۀ گذشته چندین نشست تخصصی در حوزۀ ادبیات پایداری برگزار شده است، امّا این برنامه‌ها تداوم پیدا نکرده است. امیدوارم در سال‌های آینده نیز این همایش برگزار شود و به‌طور تخصصی دربارۀ ادبیات پایداری بحث و گفت‌وگو شود و با دستاوردهایی که این همایش به همراه خواهد داشت، چشم‌انداز روشن‌تری پیش روی خودمان بببینیم. 

«همایش ملّی اعتلای گرایش ادبیات پایداری در دانشگاه‌ها راهکار و موانع» به همت گروه ادبیات انقلاب اسلامی فرهنگستان زبان و ادب فارسی با همکاری اندیشکده ادبیات پایداری حوزه هنری در روزهای ۲۸ و ۲۹ آذرماه در فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد و در بخش پایانی این مراسم از کتاب «متن پنهان اشعار قیصر امین‌پور» نوشتۀ علی سلطانی‌زاده که در انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر شده است، رونمایی شد.انتهای پیام/

source

By