ارتش اسرائیل روز چهارشنبه اعلام کرد که «شبکه تونلی گسترده‌ای» را در زیر شهر غزه کشف کرده که به ادعای آنها توسط مقام‌های بلندپایه حماس مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

آگهی

ارتش اسرائیل اعلام کرده که «مواضع فرماندهی و کنترل، اتاق‌های ملاقات و مخفیگاه‌ بلندپایه‌ترین رهبران حماس، از جمله یحیی سنوار و اسماعیل هنیه را در این تونل یافته‌اند.»

پیتر لرنر، سخنگوی ارتش اسرائیل، ادعا کرد که اتاق‌هایی در۲۰ متری زیر زمین با آسانسور، پله و دسترسی به‌ آب و برق مجزا تعبیه شده بود. در این اتاق‌ها آب، غذا، سلاح و تجهیزات ارتباطی برای اقامت طولانی مدت ذخیره شده بود.

او گفت که یکی از اتاق‌ها یک «تالار زیرزمینی» به وسعت ۱۵۰ متر بود.

ارتش اسرائیل ویدئوهایی را به اشتراک گذاشته و مدعی است توانسته ساختارهای زیرزمینی، از جمله تونل‌ها، دیوارهای بتنی، درهای انفجاری، سیستم‌های تهویه، دوربین‌های امنیتی، تجهیزات الکترونیکی و پلکان‌های طولانی را که در اعماق زمین ساخته شده‌اند را کشف کند.

به گفته وزارت بهداشت غزه، از زمان اعلام جنگ اسرائیل علیه حماس، نزدیک به ۲۰ هزار فلسطینی کشته شده‌اند.

سازمان ملل تخمین می‌زند که هزاران جسد دیگر همچنان زیر آوار مدفون مانده باشد. اسرائیل می‌گوید که تا کنون و پس از حمله حماس به جنوب اسرائیل در ۷ اکتبر ۱۳۲ نفر از سربازانش در حملات زمینی به غزه کشته شده‌اند، حدود ۱۲۰۰ نفر که اغلبشان غیرنظامی بوده‌اند  توسط نیروهای حماس و حدود ۲۴۰ نفر دیگر نیز توسط حماس به گروگان گرفته شده‌اند.

source

By