جواد منافی مدافع اسبق پرسپولیس و تیم ملی تاکنون این مسأله را در صحبت‌هایش با هیچ رسانه‌ای مطرح نکرده بود اما این بار از این نکته سخن به میان می‌آورد که حسرت بازی در دربی به دلش ماند.

دوست داریم از بازی‌هایتان در دربی صحبت کنید؟
متأسفانه هیچ‌وقت قسمت نشد در دربی بازی کنم!

چرا این فرصت برای شما به وجود نیامد؟
سال 1372 که من به پرسپولیس پیوستم استقلال به لیگ سه سقوط کرده بود به همین دلیل شرایط به گونه‌ای نشد که من بتوانم آن سال مقابل استقلال بازی کنم. در سال 1373 هم که استقلال صعود کرد متأسفانه من با آن اتفاق و سانحه تصادف وحشتناک مواجه شدم که عملاً مجبور به کنار گذاشتن فوتبال شدم به همین دلیل حسرت بازی در دربی به دلم ماند و قسمت نشد که در دربی پایتخت بازی کنم.

در خصوص دربی 102 معتقدید چرا خیلی حساس شد؟
یکسری از اتفاقات قبل از بازی رخ داده بود که خیلی به حساسیت آن دامن زد. از بگومگوی دو طرف و جنگ مصاحبه‌ای تا سایر موارد ضمن اینکه جدا از این مسائل دربی همیشه و به طور عادی هم حساسیت خاص خودش را دارد چون به هیچ وجه هیچ‌کدام از طرفین دوست ندارند در دربی بازنده باشند.

چرا حفظ توپ و مالکیت بیشتر پرسپولیس منجر به این نشد که پرسپولیس برنده باشد؟
پرسپولیس با ارائه بازی هجومی و برتر در نیمه اول بهتر از حریف ظاهر شد. در نیمه دوم هم پرسپولیس در مجموع بهتر از تیم رقیب ظاهر شد چه بسا که آمار هم حاکی از آن است پرسپولیس 62 درصد مالکیت توپ و میدان را در اختیار داشت و برتر از تیم رقیب بود اما شاید مشکل این فصل که معمولاً خیلی هم پرسپولیس را اذیت کرده به گونه‌ای دردربی تکرار شد و مشکل یک تمام‌کننده سرخ‌پوشان را با مشکل مواجه کرد تا چند فرصت به راحتی از دست برود و تیم رقیب هم با بیشتر کردن لایه‌های دفاعی‌اش و چشم داشتن به ضدحمله‌ها در کنار بازی درگیرانه به چیزی که می‌خواست دست یابد و در واقع شرایط کنار زمین هم به گونه‌ای رقم خورد که پرسپولیس از داوری هم متضرر شود و نتواند با برتری دربی را به پایان ببرد.

کمک داور ویدیویی و نقش آن را در دربی چگونه ارزیابی کردید؟
بعد از اینکه پرسپولیس گل زد نیمکت تیم رقیب هجمه عجیبی را به تیم داوری وارد ساخت چون مربی رقیب هم نمی‌خواست در قامت سرمربی استقلال در اولین دربی‌اش بازنده باشد از این رو همه تدابیر و حرکت‌ها را به کار گرفت. از سوی دیگر وقتی خیلی چیزها نظیر حرکت افشاریان و خیلی چیزهای دیگر را در کنار هم می‌گذاریم به این نتیجه می‌رسیم که می‌خواستند دربی را مساوی تمام کنند هر چند واقعاً حیف شد که پرسپولیس برنده دربی نشد چون اگر شوت دوم عالیشاه هم گل می‌شد که با فاصله کم به خارج رفت پرسپولیس حتماً برنده دربی می‌شد.

فکر نمی‌کنید بعضی از تعویض‌ها در دربی باید زودتر انجام می‌شد؟
به نظرم امید و عمری باید زودتر به بازی می‌آمدند ضمن اینکه اگر بازیکنان پرسپولیس باهوش‌تر بودند حتماً می‌توانستند از بازی با دست پر خارج شوند.

*در رابطه با کسر امتیاز و حکم ندادن کمیته انضباطی علیه تیم رقیب هم هنوز باشگاه پرسپولیس و چند باشگاه دیگر به شدت پیگیر هستند.
به نظرم باید کمیته انضباطی هر چه زودتر تصمصم نهایی را بگیرد تا این همه شائبه به وجود نیاید و ذهنیت خاصی برای تیم‌هایی که شکایت کرده‌اند به وجود نیاید.

مشکل درویش و یحیی هم کاملاً برطرف شد، در این رابطه چه صحبتی دارید؟
حتماً باید این اتفاق زودتر رخ می‌داد و اصلاً نباید کدورت زیادی پیش می‌آمد که کار به کناره‌گیری و دوری طرفین از همدیگر منجر شود. از این رو حتماً ضرورت داشت که این آشتی انجام شود. از سوی دیگر حتماً مربی که این همه جام آورده نباید بحث کنار گذاشتنش مطرح شود. تیم گل‌محمدی نیاز به تقویت دارد و در این صورت حتماً دوباره مدعی اول قهرمانی خواهد بود.

چرا پرسپولیس در اهواز هم موفق به شکست تیم قعرنشین نشد؟
گلزنی نبیل بعد از بازی خوبی که این بازیکن در مقابل هوادار ارائه داد کمی امیدواری‌ها را در خصوص او بیشتر ساخت اما پرسپولیس نباید امتیازی را در مقابل تیم قعرنشین از دست می‌داد. با این وجود باید چشم به بازی‌های آینده داشت و من امیدوارم پرسپولیس در بازی شمس‌آذر که تیم خوبی نشان داده به نوعی جبران مافات کند.

source

By