Wp Header Logo 642.png

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، حمیدرضا غزنوی، دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران در نشست خبری با اهالی رسانه با موضوع مطالبات پیشران‌های اقتصادی از رئیس جمهور منتخب که در دفتر مرکزی مجمع کارآفرینان ایران برگزار شد، گفت: در حوزه سیاست صنعتی صحبت‌هایی داشتیم که به هیچ دستاوردی نرسیدیم و صدای ما به هیچ جا نرسیده و الان که در این شرایط قرار داریم و دوره جدید ریاست جمهوری است و انتظارات دیگری شکل گرفته ما باید با هم و با کمک انجمن‌ها اقدامات مناسبی انجام دهیم و رفرنس‌های جهانی را دریافت کنیم و ببینیم که ایران باید چه مسیری را برای پیشرفت اقتصادی طی کند و الان در چه موقعیتی قرار دارد؟

وی در مقایسه رشد اقتصادی ایران و چین اظهار کرد: در سال ۱۹۹۰ ما با چین در یک تراز اقتصادی بودیم اما در ۱۹۹۵ پایین‌تر از چین بودیم. ما با نوسانات اقتصادی بسیاری مواجه بودیم و الان رشد اقتصادی ما بسیار پایین است اما چین همچنان رو به رشد است. ایران امروز به لحاظ سرانه تولید صنعتی کاملا از کشوری همچون چین عقب است. سرانه ارزش افزوده صنعتی در چین برای هر نقر ۳۲۲ دلار و در ایران برای هر نفر در سال ۸۱۰ دلار است. نکته جالب‌تر اینکه در سال ۱۹۹۰ این عدد برای ایران ۲۲۳ دلار و برای چین ۱۳۹ دلار بوده است.

غزنوی ادامه داد: در زمینه حجم ارزش افزوده صنعتی خلق شده در سال ۲۰۲۲ نیز چین با ۴.۶ تریلیون دلار، ۶۵ برابر ایران ارزش افزوده صنعتی ایجاد می‌کند (ایران با حدود ۷۱ میلیارد دلار، ۱.۵ درصد چین سهم دارد). در سال ۱۹۹۰، اما چین ۱۶۱ و ایران ۱۲ میلیارد دلار ارزش افزوده صنعتی داشته‌اند و این به معنای این است که بخش صنعت ایران حدود ۵.۷ درصد بخش صنعت چین ارزش افزوده خلق می‌کرد.

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران ادامه داد: رشد سرمایه‌گذاری در کشور چین از بسیاری از کشور‌ها بیشتر است. میزان رشد سرمایه‌گذاری در چین ۳۶ درصد، آمریکای شمالی ۱۵ درصد، اروپای غربی ۹ درصد است.

وی افزود: وقتی تولیدات صنعتی کشوری افزایش می‌یابد و به صادرات مواد خام و نیمه خام اکتفا نمی‌کند در تولید جهانی می‌تواند نقش زیادی داشته باشد.

رتبه رقابت‌پذیری صنعتی ایران پیوسته در حال افول است
غزنوی ادامه داد: در شاخص CIP (Competitive Industrial Performance) که شاخص رقابت‌پذیری صنعتی نام دارد، ایران به وضوح نسبت به سایر رقبا در جا زده یا جا مانده است. رتبه رقابت‌پذیری صنعتی ایران پیوسته در حال درجازدن و افول است. گزارش یونیدو نشان می‌دهد بخش صنعت ایران بعد از اینکه توانست بعد از جنگ تحمیلی رتبه خود را از ۸۷ (در سال ۱۹۹۰ میلادی) بهبود دهد و تا سال ۲۰۰۰ میلادی به رتبه ۸۰، تا سال ۲۰۱۰ میلادی به رتبه ۵۶ و تا سال ۲۰۱۵ میلادی به رتبه ۵۳ برساند، اما در سالیان اخیر این روند متوقف شده و نزولی گشته به طوری که در سال ۲۰۲۳ به رتبه ۵۵ بازگشته است و شوربختانه بخش صنعتی ایران علیرغم همه تلاش‌ها همچنان از تنوع لازم برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه تا سه ماه آینده برنامه‌های مورد نیاز به دولت جدید اعلام خواهد شد، گفت: ما پیش از برگزاری انتخابات با سه کاندیدای ریاست جمهوری (جلیلی، پزشکیان، پورمحمدی) جلسه حضوری داشتیم و در این میان نسبت به آقای پزشکیان امید بیشتری داشتیم که به کارآفرینان برای توسعه و رشد اقتصادی بیشتر کمک کنند.

عوامل موثر بر توقف رشد صنعتی ایران
وی با بیان اینکه تحریم، عدم وجود ثبات اقتصادی و نبود آرامش برای کارآفرینان موجب شد که رشد اقتصادی در ایران متوقف شود، تاکید کرد: باید با کمک انجمن‌های فعال کشور اقداماتی صورت گیرد که موجب رشد و توسعه اقتصادی کشور شود. همچنین رصد پایش برنامه‌های دولت و مجلس در حوزه کارآفرینی و صنعت را از طریق این مجمع دنبال می‌کنیم تا با کمک یکدیگر به سمت ارتقای صنعت و رشد کارآفرینی قدم برداریم.

دبیرکل مجمع کارآفرینان ایران خاطرنشان کرد: اعضای مجمع کارآفرینان ایران که موسسان و مدیران مهم‌ترین بنگاه‏های تولیدی بخش خصوصی کشور هستند آمادگی خود را برای همکاری صمیمانه با دولت جدید اعلام می‌‏کنند و آماده‌‏اند هر آنچه در اختیار دارند برای توسعه و آبادانی کشور صرف کنند تا با مشارکت یکدیگر شاهد ارتقای بخش تولید و اقتصاد کشور باشیم.

رئیس جمهور باید معاون اول خود را اقتصاددان انتخاب کند نه سیاستمدار
وی با عنوان اینکه در دوره جدید ریاست جمهوری انتظاراتی شکل گرفته است، گفت: به دنبال ایجاد همکاری‌های جدیدی هستیم؛ کارآفرینان به دنبال تغییر و تحول هستند تا در حوزه صنعت آن چیزی که در دنیا هست را ارایه کرده و مسیر توسعه‌ای و صنعتی را ترسیم کنند. رئیس جمهور باید با توجه به شرایط موجود کشور معاون اول خود را اقتصاددان انتخاب کند نه سیاستمدار.

وی گفت: ایران امروز از سرانه تولید صنعتی از چین عقب است، این در حالی است که ایران می‌توانست به کشوری با تولید صنعتی تبدیل شده و در جهان صاحب قدرت باشد، اکنون چین با رشد بسیاری در این زمینه ورود کرده است، اما در مقابل کشور‌هایی از جمله آلمان و آمریکا در تجارت دنیا عمدتاً رو به افول هستند.

غزنوی ابراز داشت: سیاست‌های ثبات ساز اقتصادی باعث شده تا رتبه کشور‌ها ارتقا پیدا کند؛ از این رو باید بر روی سیاست‌های ثبات ساز اقتصادی برنامه‌ریزی کنیم تا شاهد شکوفایی اقتصاد باشیم.

source